Ilmalämpöpumppu

Ostin talon ja siinä oli valmiina mitsubishin pumppu .malli oli fd25
Nyt kysyisinkin että pidänkö pumppua aautomaattiasennossa vai lämmitysasennossa? Pumppua pidetään kumminkin mikäli olen oikein ymmärtänyt pari astetta pattereita korkeammalla säädöllä.
9100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itse pidän lämmitysasennossa, takkaa lämmitettäessä (tai jos jotain muuta lämmintä osuu lähettyville) lähtee muuten jähhdyttelemään turhaan.

Äänestä

Säädät ilmalämpöpumpun haluamaasi huonelämpötilaan ja lasket pattereiden termostaattia pari astetta mielummin vaikka 4 astetta. Tottakai pidetään lämmitys asennossa kun lämmitetään ja viilennyksellä kun viilennetään. Automaatilla ei kannata pitää muuten alkaa heti jäähdyttämään jos lämpötila on yli asetetun.

Äänestä
  • Kahdella ilmalämpöpumpulla lämmittää pienen ok-talon.

    Äänestä

  • Muutaeitarvita kirjoitti:

    Kahdella ilmalämpöpumpulla lämmittää pienen ok-talon.

    Kovilla pakkasilla lämmitys ei riitä.

    Äänestä

  • tarviipahan kirjoitti:

    Kovilla pakkasilla lämmitys ei riitä.

    Riippuu eristyksen laadusta.

    Äänestä

Ehdottomasti lämmityksellä! Muuten lämmittää ja viilentää vuoron perään eikä mitään hyötyä synny. Jos takka/ muu tulisija niin puhalluksenkin voi pitää "pakko" puhalluksella. Tällöin kierrättää takan lämpimän ilman muihin huoneisiin. Riippuu tietenkin vähän pumpun sijainnista onko tästä hyötyä.

Äänestä

Polkupyöränpumppu, mieluumin oikein jalkapumppu on hyvin tehokas lämmityslaite myös...

Äänestä

Lämmitysasennossa, puhallusteho myös pakkosyötöllä niin kovalla kuin kestät. Patterit säädät nyt alkuun vaan "varalle", jos pumppu hajoaa esim. 12-14 astetta ja pumpun lämpötilan säädät niin korkealla, että makkareissakin tarkenee. Esim. 24-25. Pesuhuoneessa voit pitää lattiassa lämmöt kolmosella eli n.30 astetta. Jos huonetermostaatti ohjaa lattialammitystä, niin sitten 25. JOs koko talossa lattialämmitys sähköllä ja vielä yöllä varaavana, niin otan osaa... Tai no, ota pois päältä.

Nim. ILP LTO 5kW aurinkopaneelit, tänä vuonna 6000 kWh kulutus okt 154m2.

Äänestä

Vai että pesuhuoneessa 30 astetta ja muuten 24-25. Hauskaa huumoria.
Minullakin sauna on vähintään 130 astetta. Kylmemmässä palelee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pummmmmppppppppuuuuuu kirjoitti:

Ostin talon ja siinä oli valmiina mitsubishin pumppu .malli oli fd25
Nyt kysyisinkin että pidänkö pumppua aautomaattiasennossa vai lämmitysasennossa? Pumppua pidetään kumminkin mikäli olen oikein ymmärtänyt pari astetta pattereita korkeammalla säädöllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu