Vuokranmaksupäivä

enpätiedätuota

Jos vuokrasopimukseen on merkattu vuokranmaksupäiväksi kuun 1 päivä niin onko se raha oltava vuokranantajan tilillä 1 päivä?
Maksan vuokrat joka kuun 1 päivä mutta kun minulla on eri pankki kuin vuokranantajalla niin aina menee se pari päivää kun raha on vuokranantajan tilillä. Nyt vuokranantaja on siitä huomauttanut että raha pitäis olla tilillä kuun ensimmäinen päivä.

4

5138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1117

      Jos sun eräpäivä on kuun 1:n ja saat laskuun maksupäiväksi kuukauden ensimmäisen niin saa sulle sanoa mitä hyvänsä.

      Mene ja näytä sitä sun saamaa kuittia sille vuokranantajalle, siinähän on eräpäivän leima. Sillä vuokranantajalla on väärä pankki ja vaihtamalla pankkia hän ratkaisee oman ongelmansa.

    • Eräpäivä on se päivä jolloin maksajan tulee siirtää rahat omalta tililtä, sillä ei ole merkitystä milloin rahat ovat perillä maksun saajan tilillä.

    • ToimisinNäin

      Vuokranmaksusta voi tulostaa kuitin ja toimittaa vuokranantajalle. Kuitissa näkyy maksusuorituksen päivämäärä ja jos se on 1.pv, niin sillon asiassa ei ole mitään huomauttamista.

    • hhtl

      Onpas sinulla vaikean oloinen vuokraisäntä. Itselläni on yksi kaksio, jota vuokraan.

      Vuokran maksupäiväksi olemme sopineet kuukauden toinen päivä. Jos kuukauden toinen päivä sattuu olemaan esim. lauantai, niin vuokralaisella on oikeus maksaa vasta seuraavana arkipäivänä, eli maanantaina 4. päivä. Jos vuokralainen maksaa esim. torstaina, näkyvät rahat tililläni heti perjantaina. Tosin jos vuokralainen maksaa vasta myöhään illasta esim. kl. 22 johon hänellä on myös oikeus, ei rahat näy vielä seuraavana päivänä tililläni. Pankit kait suorittavat ns. ajonsa arkisin n. kl. 17 aikoihin, eli jos maksaa sitä ennen niin rahat ovat seuraavana päivänä tilillä. Tosin pankkien välillä saattaa olla myös eroja.

      Itselläni on asunnosta vastikkeen maksu kuukauden 5 päivä ja tähän asti rahat on viimeistään tuolloin olleet tililläni.

      Jos minulla joskus tulevaisuudessa sattuu tulemaan vuokralle opiskelija, niin sovimme todennäköisesti vuokranmaksu päiväksi kuukauden 4. päivän jolloin opintotuki maksetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1479
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      573
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      156
      472
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      462
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe