Minulla on vielä jokunen tonni jäljellä ulosotossa ja työpaikka vaihtuu ensi viikolla. Edellinen työnantaja maksaa lopputilin 16.10 (hänelle on siis lähetetty maksukielto ajat sitten). Osaako kukaan sanoa kuinka kauan menee ennen kuin vouti tulee lähettämään maksukiellon uudelle työnantajalleni?
Työpaikan vaihto ulosotossa?
15
2966
Vastaukset
- Töpaikanvaihto
Vaihdoin työpaikkaa pari vuotta sitten huhtikuussa ja itse ilmoitin voudille työpaikan vaihdosta vasta syyskuussa ja muistaakseni sitten marraskuun tilistä vasta meni ekat ulosotot. Jos en olisi ilmoitusta tehnyt, niin en tiedä kuinka kauan olisi kestänyt, ennen kuin vouti olisi saanut tietää uudesta työpaikasta.
- ettänäin___
Verotuspäätöksestä katsovat eli menee vuoden loppuun, todennäköisesti siis tammikuun palkasta ottavat. Sen sijaan jos aloittaisit uudessa työssä tammi/helmikuussa, saattaisi mennä taas iät ja ajat ennen kuin tietävät uudesta työpaikasta.
- ketjunaloittaja
Mitenkäs kun olen kuullut että vuodilla on myös oikeus päästä katsomaan pankkitiliä? eikös se sietä huomaa että on uusi palkanmaksaja? vai onko niillä resursseja/valtuuksia mennä tileille näin pienissä summissa kun tosiaan enää muutama tonni jäljellä tuota summaa?
Käsittääkseni vouti näkee vain sen paljonko tililä on rahaa.
Hän ei näe kuka on tilille rahat maksanut tai mihin sitä on sieltä siirretty.- ketjunaloittaja
Onko kellään antaa vahvistusta tai henkilökohtaista kokemusta tuosta?
- 8989
hullu_ukko kirjoitti:
Käsittääkseni vouti näkee vain sen paljonko tililä on rahaa.
Hän ei näe kuka on tilille rahat maksanut tai mihin sitä on sieltä siirretty.vouti ei katsele kenenkään tilejä, kihlakunnanulosottomies sen sijaan saattaa tilejäsi katsella. Sieltä näkyy kaikki ottosi, maksusi sekä tilillepanot. Näkyy maksajat ja kenelle olet maksanut.
- näinsemeni
Olin eräänä vuonna valtiolla töissä. Aloitin kesällä ja jatkoin joulukuun loppuun asti. Tuolla välillä kukaan ulosottomies ei tietänyt tai ainakin teeskenteli, ettei tietänyt, että olen töissä ja valtiolta tulee palkat tilille.
- eiasiantuntija
Tuohon en kyllä osaa sanoa mitään...
- htrgfbv
Minkäs takia tämä työnantajan vaihtaminen pitäisi oikein salata voudilta?
Onko täällä jotain selkärangattomia, jotka yrittävät vielä vatuloida jo aikaa sitten erääntyneiden velkojensa maksamisessa?- siinämiettimistä
Siksi ettå sinunlaisesi yhteiskunnasta syrjäytyneet saisivat miettiä sitä aikansa kuluksi!
- kyhänperheenvesa
Katsos kun kaikilla isin ja äidin kukkaron helmoissa kasvaneilla ei tunnu löytyvän ymmärrystä niille jotka joutuvat maksamaan elinkustannuksensa omasta pussistaan ja joilla saattaa vaikka tulla ylimääräisiä ennalta arvaamattomia kuluja!
- htrgfbv
Pieleen meni niin siinämiettimisen kuin kyhänperheenvesankin veikkaukset. Olen ihan normaaliin tapaan kiinni yhteiskunnassa; työssäkäyvä, oman elämiseni maksava ihminen. Maksan omat elinkustannukset pussistani, ja hoidan talouteni niin, että myös ennalta arvaamattomiin kuluihin riittää rahaan. Joskus kun niitä saattaa jopa sellaisia tulla, joita ei voi ennakoida.
Lisäksi vaikka kävisikin niin, että ulosottoon jotain joskus pääsisi (johon mennessä pitää kyllä tavallisen ihmisen laiminlyödä ja mokata aika monta asiaa kun ei se ihan ensimmäinen tapa velkojen perimiselle ole), niin suoraselkäisyyteni kyllä riittäisi sitten viimeistään sitä kautta hoitaa asiani kuntoon venkoilun ja vastuunpakoilun sijaan.
- kysymysmiess
Missä uo-toimistossa ulosottosi on? Toisissa voudit ovat aktiivisempia kuin toisissa!
- älämaksaälä
Jos on Lohjalla ,ei toivoa.
- kysynvaan
Onko Lohjalla tai siis Länsi-uudellamaalla virkaintoiset voudit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273623- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362304Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381539
- 141342
- 1271302
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2661285Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275