Mikä lintua vaivaa?

maaria866

Hommattiin uusi naarasundulaatti muutama päivä sitten poikaundumme seuraksi edellisen kuoltua. Poika on ottanut hyvin uuden "tyttöystävän" vastaan, juttelee ja tekee tuttavuutta mutta tämä tyttö sensijaan ei ota mitään kontaktia... Ei juttele ollenkaan eikä lentotaitokaan ole kehuttava. Syö ja juo kyllä, mutta enimmäkseen istuu orrella häkissä ja tuijottelee seinään, siis suorastaan masentuneen oloinen tirppa. Ulkoisesti terveen näköinen. Ollaan pidetty lintuja vapaana ja häkkikään ei ole pienimmästä päästä ja leluja yms löytyy. Voiko undulaatti masentua noin kun joutuu eroon tutusta parvesta vai mistä voisi olla kyse?

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintutäti

      Anna linnun tutustua rauhassa uuteen kotiin, häkkiin ja ympäristöön. Nämä kaikki ovat pienelle saaliseläimelle pelottavia asioita. Unduenergia tulee varmastikin mukaan kun tirppa on kotiutunut. :) Älä häiritse uutta lintua liikaa, ja anna sen olla häkissä ensimmäinen viikko tai kaksi. Näin lintu oppii häkkinsä turvapaikakseen ja hahmottaa samalla turvallisesti ympäristönsä. Totutusajan jälkeen voi päästää ulos häkistä niin usein kuin voi.
      Toisaalta tuli mieleen... Millaisista oloista lintu on tullut? Jos se on elänyt pienessä häkissä vailla virikkeitä, on kyseessä varmaankin opittua avuttomuutta ja masentuneisuutta. Huono lentotaitokin voi johtua rajoitetuista lentomahdollisuuksista, jolloin lihakset ovat heikot. Kun lintu alkaa huomata uuden ympäristönsä mahdollisuudet luontainen leikkisyys alkaa varmaankin vallata alaa linnun käytöksessä. Lentomahdollisuuksien tarjoaminen voimistaa ajallaan myös lihakset.

    • Undulaattejaonkohtamonta

      Tai se vanha lintu laittoi sen pieniin päin ja nyt se syö jo kahden edestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      926
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe