suihkuverho

pirkko

Hei!

Miten saisin muovisen suihkuverhon puhtaaksi?


Voikohan sen pestä esim. pyykinpesukoneessa, meneeköhön se silloin pilalle?

6

3480

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesukoneessa

      Tekstiilisen voi laittaa 50 asteen normaalipesuun ja lähtee lika ja tummentumat ja verho on kuin uusi.

      Muoviselle sama hoito ja siistiä tulee. Olen pessyt useinkin ja myös sadeasuja ja vahakangaspöytäliinojakin.

    • cisssse

      Älä missään tapauksessa ainakaan linkoa suihkuverhoa jos sen koneessa peset. Menee tietty ihan ryppyyn ja sileäksi ja siistiksi et sitä saa enää ikuna.

      • linkousen jälkeen

        Olen silittänyt rypistyneet suihkuverhot ja sadeasut froteepyyhkeen läpi höyryllä ja aina on tullut sileää. Ei ole palanut kiinni alustaan tai pyyhkeeseen.


      • Esimerkki
        linkousen jälkeen kirjoitti:

        Olen silittänyt rypistyneet suihkuverhot ja sadeasut froteepyyhkeen läpi höyryllä ja aina on tullut sileää. Ei ole palanut kiinni alustaan tai pyyhkeeseen.

        Pesin muovisen suihkuverhon jossa on leveitä valkeita raitoja pesukoneessa hienopesulla ja siinä kävi niin että se rypistyi ja lisäksi valkoisten raitojen kohdalta lähti valkeaa ainetta pois ja verhosta tuli "risaisen" näköinen.
        En suosittele sellaisen muoviverhon pesua jossa on jotain kuvioita pesukoneessa. Kokemus opetti.


    • kokenut

      Pese pesukoneessa kerran esim. kuukaudessa n. 40 asteen hienopesuohjelmälla, lämpötilassa (50 asteessa kuviot kärsivät). Jos mahdollista: Älä linkoa.
      Ripusaa märkänä paikalleen. Suihkuta niin kuumalla vedellä kuin hanastasi tulee. Ja kas., rypyt oikeavat!. ÄLÄ YRITÄ SUORISTAA SILITYSTRAUDALLA!

    • Anonyymi

      En laittaisi koneeseen. Suihkun lattialle, kastele ja harjaa, hiukan pesuainetta, huuhdo.
      Näin tehty ja puhtaaksi tuli

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe