rahaa otettu itsenäistymisvaroista 2keuroa

Silviissii

Olen 19-vuotias nuori mies, joka on ollut huostaanotettu alle kaksi vuotiaastasta asti, ja asunut samassa rakastavassa perheessä jo 17 vuotta.

Minulla on kertynyt itsenäistymisvaraa ihan mukava summakin, josta noin vuosi sitten otettiin sosiaalihuollon kanssa 5 tonnia auton ostoon ym. Kuluihin.

Selasin nettipankkia kun sain tunnukset 18-vuotiaana, ja huomasin että itsenäistymisvaroista on otettu noin pari tuhatta. Sossun tapaamisessa aikoinaan sanoivat että se oli "varojen hallintamaksu" joku sellainen.

Minut adoptoitiin, kun täytin 18.

Nyt alkoi asia kaivella, ja kun etsiskelin vähän netissä, niin tästä hommasta ei tunnu lukevan missään.

Voi olla, että olen väärässäkin, mutta nyt jälkeenpäin olen miettinyt että mihin hiton hommaan perustuen sossut ovat ottaneet sellaisen summan, millä monet perheet elävät kuukaudessa.

Onko kellään muilla kokemuksia itsenäistymisvaroista? (ja viittaan kintaalla asialle )
vai alanko soittelemaan ja hommaamaan selvitykset, koska sitten tässä on jotain mätää.

3

179

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnekusettavatsua

      ilmeisesti ovat antaneet sinun rahoja huostaanotto/ adoptioperheeseen..
      Teet sossusta nyt rikosilmoituksen ja lähdet vetämään adoptioperheestä,
      hommaat oman asunnon, toisen tilin, aluksi (ei omalle nimelle) vaan jon-
      kun kaverin nimelle ja sulle käyttöoikeus tiliin..mun isyys vietiin aikanaan viranomaisten valehdellessa tuomioistuimessa lapsen olosuhteet. lasteni lausunnot asumisesta kanssani ja mistä lastenvalvojalla sovittiin ja koke-mukseni perusteella voin sanoa sosiaaliviranomaisten toimivan päi per-
      settä, leimatessaan hyvän isän ja viedessään lapselta rakastamansa isän lapsen elämästä jauhaessaan pelkkää paskaa äidin kanssa..

    • outoa_on

      En tunne juurikaan lastensuojelua, mutta olisiko sosiaaliasiamiehestä apua? Yritin googlettaa eri tavoin asiaa, mutta en löytänyt tietoa. Kuulostaa oudolta.

    • tanjaaa

      Tee selvitys pyyntö sossuuun tai tutkintapyyntö poliisille. Tuossa on kavallus rikosnimike.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      106
      1095
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      804
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      697
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      30
      674
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      69
      672
    7. 47
      620
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      555
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe