Heipä hei! Minulla on tuollainen viiden vuoden ikäinen tyttö kani. Hän osaa kyllä käydä kopissaan omassa veskissä ei siinä mitään, mutta kova hinku hälle on tullut sohvalle pissimiseen ja kakkimiseen. Olen pessyt tässä vuorokauden aikana ihan tarpeeksi monesti jo sohvaa.. Onko kellään mitään ideoita tähän ongelmaan? Siivonnut siis olen hyvin jäljet ettei jäisi sitä hajua siihen ja tuollaista lemmikeille tarkoitettua stop-suihketta olen kokeillut, mutteihan tuo siitä mitään välitä. Itse vain saan haistella etiikan tuoksua :D en haluaisi millään kieltä minun rakkaalta sohvaa, kun siinä tykkää olla ja monesti nököttää siinä vieressäni useamman tunnin hyvillä mielin. :) onko kellään mitään vinkkejä tai samoja kokemuksia?
Vastaukset 7
- ananas69
Ei siihen oikein muuta ratkaisua ole, kuin häätää ja kieltää. Joskus suihkepullolla suihkautan, niin tulee kiire alas sohvalta, mutta hyppäähän se saman tien uudestaan. Eli ainoa keino on häätää kani sohvalta joka kerta, eikä antaa sen olla siinä.
- eimullamuuta
Rakenna kanille kompostikehikoista erillinen juoksuaitaus niin ei tarvii huolehtii mistään tommosesta
- Sedä
Aitaus sohvan ympärille. Paljon parempi ratkaisu, kuin kieltää jatkuvasti ja sillä heikentää omistajan ja kanin suhdetta. Tai sitten sohvalle jostain hyvin pissat imevästä mutta helposti pestävästä materiaalista suoja kanin omalle paikalle?
- Sulopoju
Mitenkä puhdistat kaninvessan... keräätkö papanat ja viet sen vessaan?Teen niin.Se oppii näin sisäsiistiksi alle kuukaudessa.
- Kanifani
Haha, meilläkin kani on sohvaperuna. Jotenkin vanhemmiten pirssimies on loppunut sohville, mutta meillä auttoi se, että aina nosti kanin vessalaatikkoon, kun meinasi pissata sohvalle :)
- Kanifani
Anteeksi automaattinen korjaus, siis pissiminen
- Kikkakolmonenn
Yksi vaihtoehto on myös laittaa suihkuverho sohvan päälle :) meillä lopettivan sen jälkeen kun pissivät suihkuverhon päälle ja pissi jäi "lillumaan" joksikin aikaa jalkoihin niin ei tehnyt enää mieli pissiä! :D ja tuntuu myös että iän myötä merkkailu on vähentynyt. Enää en siis käytä suihkuverhoa kun osaavat olla nätisti :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251145
- 671035
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93823- 77753
- 45716
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38686- 67624
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22582Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37508Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44467