Mitä mieltä olette nimestä Natalia?
Itse todella pidän nimestä, mutta mieheni mielestä on liian venakko-nimi.
Toisena vaihtoehtona olisi Natalina tai Nataliina, mutta Natalia on mielestäni kauniimpi.
Itse todella pidän nimestä, mutta mieheni mielestä on liian venakko-nimi.
Toisena vaihtoehtona olisi Natalina tai Nataliina, mutta Natalia on mielestäni kauniimpi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Natalia on hyvä ja nätti nimi!kieltämättä siitä tulee venäläinen mieleen,mutta tykkään siitä nimestä kuitenkin =)
Nataliina enempää kuin Natalina eivät ole mitään etunimiä.
Natalia viittaa venäläisyyteen, ja ensimmäisenä tulee mieleen kysymys, onko vanhemmista toinen tai mahdollisesti kumpikin venäläisiä. Mikäli näin ei ole, en suosittelisi.
Voittehan antaa hänelle lempinimeksi Natalia, mutta oikeaksi nimeksi jotakin suomalaisempaa.
Natalia on kaunis ja suloinen nimi. Sopii ihan hyvin Suomalaiselle tytölle. Kerran tunsin yhden pienen Natalia tytön ja nimi sopi kuin nenä päähän! :)
Ei minusta yhtään venäläinen. Tottakai kaikilla nimillä on alkujuurensa mutta ei pidä olla liian kaavoihin kangistunut!
Natalia on kaunis nimi!! Ja lähes kaikki nimet ovatkin Venäjältä kotoisin, esim. Julia, minusta aivan ihana nimi, jotkut mieltävät venäläiseksi, mutta tosiasia on, että Julia-nimisiä on ympäri maailmaa!! Ja Venäjä on ISO maa, en ihmettele että lähes kaikki nimet ovatkin sieltä tulleita nimiä, tai niistä muokattuja!
"Ja Venäjä on ISO maa, en ihmettele että lähes kaikki nimet ovatkin sieltä tulleita nimiä, tai niistä muokattuja!"
Jopa nyt jotakin! Tuli ihan uusi teoria suomalaisten nimien synnystä.
Kyllä Venäjä on sitten ISO!!!