Mitenkä päivitän BIOS:sin, kun oon ladannut sen päivityksen, mutta ei ole hajuakaan mitä sillä sit tehdään. Mulla on A7v8x-X emolevy.
BIOS päivitys
AKZ
171030
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei kannata tehdä, jos kone toimii ok.
Miksi päivitys on tarpeellinen?
Katsoin noi BIOS päivitykset ja ne on kaikki joidenkin pikkupulmien selvittämiseen. Ei mitään sellaista, joka yleisesti edellyttäisi päivitystä.
Muista, että Flash päivityksen pieninkin virhe rikkoo koko emon.
Mä kuulin että vanha kone ei välttämättä tunnista kunnolla uutta kiintolevyä ellei päivitä biosia.
Tässä ny vaan yks syy miks päivittää bios.
mutta jos tunnistaa. Niin miksi?
Onkohan siitä BIOS päivityksestä tullut sellainen muotiasia. Emon kotisivulla kerrotaan, mitä ja mihin tarkoitukseen päivitys on tarkoitettu. Pikku moka päivityksessä tulee kalliiksi.
En mä tiiä ?
Mut jos ei tunnista ni prkl.... heh
Kun en pääse enään BIOS:ssiin, jotenka ajattelin että se päivitys palauttaisi taas asian normaaliksi.
Koneesi lähtee kuitenkin käymään normaalisti.
Oletan, että painaessasi f2 näppäintä mitään ei tapahdu. Jos näin, niin näppäimistösi voi olla puhdistuksen tarpeessa.
sivuilla ja katselin niiden BIOSten tuomia uusia ominaisuuksia/korjauksia eikä yhdessäkään puhuttu mitään kovalevyistä. Lisäksi sulla näyttää olevan sen verran uusi emo ettei se tarvitse mitään BIOS-päivitystä isompaa kovalevyä varten. Eli älä rupea mihinkään BIOS-päivitykseen. Muut ovat kertoneet sen voivan tappaa koko koneen jos menee pieleen. Oikeassa ovat. Pieleen menneen BIOS-päivityksen jälkeen näyttöön ei tule mitään eikä kone edes piippaa. Yksinkertaisesti sillä ei voi tehdä yhtään mitään.
..sekottanu mun viestiä ton kysyjän juttuun, vai, eihän se puhunu kovalevyistä mitään? öh?
juu
Nii mikä auttais siihen että pääsisi BIOS:siin. Kun vittu ostin 50 € jäähdyttimen. Ja tiedän nytten mitenkä kannattaa hiljallee kellottaa prosessoria, mutta teitenkin käy niin että käy jotain ja BIOS:sinn ei pääse enään.
Mikä olisi avuksi?
Älä hermostu, vastahan on mennyt hiukan yli tunti, että saatiin selville mikä pulmasi oli, siis " en pääse BIOSiin"
pois ja odotat 24h tai kauemmin. Varmin konsti. Toinen on, että etsit emolta jumpperin jossa lukee clear cmos.Jumpperi toiseen asentoon ja käytät virrat päällä. Jumpperi takas ja biosiin. Molemmat keinot poistavat kaikki bios-asetukset.
Monen emon manuskassa lukee,että jos laittaa virran päälle,kun jumpperi on clear-asennossa niin emo kyrvähtää.Sitä kannattaa uskoa ihan huvikseen.
IOS (Basic Input/Output System) ei liity mitenkään siihen, mikä käyttis koneellasi on. BIOS on emolevyllä BIOS-piirillä oleva ohjelma, joka esim. hoitaa koneen käynnistystä.
Koneen käynnistyessä tulee jonkinlainen Memory testi, jossa on joku numerosarja mikä kasvaa. Sen jälkeen BIOS tunnistaa kiintolevyjä (yleensä menee näin). Samalla ruudun alareunassa (yleensä) lukee Press del to enter setup (tms.), joka taroittaa että deleteä painamalla pääsee biossiin.
Eiköhän noilla avuilla pääse alkuun ja loppuunkin. No aina on onneks joku joka osaa ja tietää asiat.
Kun olen painanut nappulaa, ainoastaan mulla pitää painaa alt ja f2. Siinä ei tapahdu mitään se vaan jatkaa siitä Windowsiin, ainoastaan se hidastuu siinä.