Otetaan tällainen hypoteesi, että tuomio on tullut törkeästä huumausaine rikoksesta, cannabiksen kasvattamisesta vuosi ja risat ehdollista.
Ehdollisen aikana kasvatan kolmea kasvia komerossa ja jään kiinni mikä on rangaistus?
Laitetaanko ehdollinen käytäntöön?
Mitä yleensä saa tuomiota kolmesta kasvista??
Törkeä H ja ehdollinen
1
88
Vastaukset
- amsteldambeerman
Vai hypoteesi... kuulostaa pikemminkin totuudelta. No mutta niin tai näin, kannabiskasvista normituottoarvio on 25g per kasvi, jos tarkempaa tietoa ei ole saatavilla. Oikeudessa kolmesta kasvista katsottaisiin todennäköisesti tuottoarvioksi 75g. Jos se katsotaan olevan omaan käyttöön, normirangaistus olisi noin 65 päiväsakkoa. Jos taas myyntiin niin 45 päivää vankeutta.
Kun sinulla on jo ehdollinen vankeustuomio niskassa, samankaltaisesta rikoksesta ei käytetäkään normiasteikkoa vaan koventamisperuste pätee. Jos ehdollisen koeaikana syyllistyt rikokseen, mistä tuomittaisiin vankeutta, vaikka vain 30 päivän verran, yleensä ehdollinen muutetaan ehdottomaksi ja päälle tulee vielä tuomio jälkimmäisestä rikoksesta.
Saatat selvitä kolmesta kasvista vielä tuntuvilla sakoilla, ainakin päiväsakkojen määrissä mitattuna, mutta kyllähän se on tulella leikkimistä avoimen bensakanisterin vieressä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928583Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205872Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2824869Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584635Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724179Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901718
- 991282
- 47899