Haaveilen kotisiivouksesta 1-2krt/kk 200m2 kokoiseen asuntooni. Onko kenelläkään kokemuksia PÄÄKAUPUNKISEUDULTA kuinka paljon kyseinen siivous maksaisi?
Sekä mahdolliset suositukset ja kokemukset eri siivouspalveluista olisi tarpeen!
Mistä edullisesti ja vaivattomasti kotisiivousta?
4
224
Vastaukset 4
- pääkaupunkiseudunneiti
Hei. Menaiset lehdessä oli loistava siivousartikkeli. Suosittelen lukemaan, tiivistys mitä siivous työhön kuuluu. http://www.menaiset.fi/artikkeli/tyyli/koti/pitaako_kotona_siivota_ennen_palkatun_siivoojan_tuloa
- kyllästynytsiivoamaan
Moikka! Kiitos paljon linkistä, täytyypi kokeilla moista.
- satuhahmo
Taas joku mainostaa itseään? Näillä sivuilla mainokset näkyvät kommenttien välissä, eivät kommentteina. Mainoksista on maksettava. Rehellisyyttä peliin.
Käväisin mainostajan? sivuilla. Mitään oikeaa ei selvinnyt. Ainoastaan lupauksia ja vakuutteluja.
Kuka suorittaa siivouksen kauttanne tilatussa siivouksessa?
Asiakkaidenne ei tarvitse tehdä mitään ennen siivoojan tuloa.
Siivoojanne ei kuitenkaan siivoa esim. koiran tai kissan sairaudesta johtuvaa ripulitahraa tai oksennusta.
Lapsetkin saattavat tehdä vahinkoja ja eivät vanhemmat niitä aina huomaa.
On se lystiä, kun kotiin tullessa asiakas näkee, että vielähän se oksennus siellä lattialla on.
Leluja nykykodissa on paljon. Niiden raivaamisessa menee usein aikaa. Eihän niitä voi imaista imuriin. Pakko ne on kerätä pois.
Lupaamanne korkeintaan puolituntinen viivästymiseen tuloajassa menee helposti jo lelujen keräykseen edellisessä paikassa.
Vaatteiden keräilyssäkin menee aikaa, jos niitä pitkin lattioita on.
Asiakkalle soittaminen ei aina onnistu. Mitenkäs sitten?
Sohva voi olla raskas, tai sitten ei. Siirretäänkö sitä? Siivotaanko sen alta?
Rehellisyyttä kuitenkin osoittaa kehoituksenne kerätä kodin arvoesineet turvalliseen, lukittuun paikkaan, pois siivoojan näkyviltä ja saatavilta.
Vakuutuksenne varkauden varalta näyttää olevan hieman kyseenalainen. Vesivahingon vakuutus miljoonasta eurosta on halpa. Esinevakuutus (esim. televisio, arvotaulu, tulipalo) on huomattavasti kalliimpi.
Hieman ihmettelen mainintaa työluvasta. Onhan kaikilla Suomalaisilla työlupa. Onhan?
Onko firmanne päättäjillä siivousalan kokemusta lainkaan?
Jos tarvitset siivooja:
- kysele tuttaviltasi heidän kokemuksistaan
- ota sellainen, joka lupaa saman siivoojan jokaiselle käyntikerralle
- sovi ennakkojärjestelyistä (keräätkö lelut, vaatteet yms pois ennen siivoojan tuloa)
-- huomioidaan työajassa jo ennakolta, ei tarvitse soitella
- mieti, mitkä ovat sinulle sopivat ehdot ja tavat -sovittele ne itsellesi sopiviksi
- huomioi siivooja ihmisenä
- muista, että halvin ei aina ole paras
--- tai voit kokeilla onneasi ja tilata siivouksen samalla tavalla kuin taksi tilataan
Toisessa kommentissa verrataan firmaa Uber-taksipalveluun.
Uber-taksipalvelu on kielletty jo monessa maassa. Syynä epärehellisyys, varkaudet, huimat ylihinnat , "odottamattomat kustannukset" ja veronkierto.
Jokainen tekee itse valintansa. Valintaansa voi olla tyytyväinen tai voi myös katkerasti katua.
Kannattaa siis miettiä tarkoin.
Tämä kirjoitus ei viittaa mihinkään firmaan, ei nimeltä mainittuun, eikä nimettömään.
Mainostajana mainittu firma on kuvitteellinen ja vailla mitään todellisuuspohjaa. - tuula3475
Itse oon käyttänyt uuudenmaan monialayhtiötä ja ollut erittäin tyytyväinen. Asiansa osaavia ja vieläpä erittäin mukavaa porukkaa. Kannattaa ainakin tutustua.
www.siivouspalvelut.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811203- 42814
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden236708Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga59655Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35571Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77540- 45538
- 23498
- 36494
- 26482