Apua El Capitan asennukseen

Rainhold2

Nyt käytössä:
- Snow Leopard 10.6.8 käyttis
- iMac vm2011
- Prossu 3 GHz
- muisti 4 MHz

Kai se on pakko päivittää uudenmpaan vaikka tämä SnowLeopard hyvin toimiikin. Ei näemmä Yosemiteen enää voi päivittää vaan tämä uusin El Capitan on otettava?

En ole koskaan tehnyt vastaavanlaista toimenpidettä joten en uskalla lähteä klikkailemaan, että päivitä!
Saisiko mistään vaikka puhelinapua (tietenkin minä soitan) asennuksessa?

t.Raimo

3

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • semurikkasiel

      Tee koneesta täysi Time Machine -varmuuskopio ennen päivitystä. Varmista, että käyttämäsi ohjelmistot ja oheislaitteet ovat tuettuja uudemmassa versiossa. On tullut vastaan tapauksia, että esim. tulostinta ei ole enää saanut toimimaan uudemmalla versiolla tai jokin ohjelma ei ole enää toiminut eikä sitä ole enää mahdollistakaan saada toimimaan.

      Tukea saa Applelta https://www.apple.com/fi/support/contact/

    • 1stMacFinn

      Ja kun olet tehnyt varmuuskopion, lataa ja asenna se El Capitan. Suosittelen kyllä ennen asennusta vielä kopioimaan sen asentajan tikulle tai ulkoiselle levylle ennen asennusta.

      Sitten vaan toimit ohjeen mukaan. Menee siinä tunti.

    • KäyttäjäX

      Ihan vinkiksi että 8GB muistilla toimii paremmin. Huomattavasti paremmin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      132
      10114
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      76
      3556
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      90
      2847
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1464
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      1260
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      139
      1237
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1196
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1150
    Aihe