pakolaisten takuueläke 4 asumisvuoden jälkeen

Mahdollistakovaiei

Kirjoilla täällä sosiaalituilla, missä sitten oikeasti asuvatkin. Näillä tuilla elää heidän kotimaassaan koko suku. Neljän asumisvuoden jälkeen heillä on oikeus takuueläkkeeseen jonka jälkeen he asuvat ruhtinaallisesti kotimaassaan. Omaisten kuollessa kotimaassa, suomi korvaa matkat hautajaisiin ja takaisin.

Näin olen kuullut kansalaisten puhuvan, en tiedä pitääkö paikkansa, mutta lookista. Ennen kuulin, että joillakin oli kaksi kansalaisuutta mm.suomen ja ruotsin, josta sitten ottaisivat molemmista sosiaalisia avustuksia??????????

Suomessa asuminen on kallista ja tuet ja eläkkeet pohjaa siitä. Myös palkat ja menot Suomessa on pohjoisen sijantinsa vuoksi suuret ja siitä verojen ansiosta meillä on hyvä järjestelmä Suomalaisten eläkeläisten , työttömien ja sairaiden turvana. Nyt ehkä joku viisas tai tänne aiemmin muuttanut pakolainen on viestittänyt heille tästä hienosta "" rikastumis mahdollisuudesta"" ja kohdemaassa joku on levittänyt tästä hienosta mahdollisuudesta heille tietoja. Varmasti on oikeaakin avuntarvetta, mutta myös rahan perässä tulleita. Kotimaassaan hintataso on sellainen, että siellä elää herroiksi.

En tiedä olenko oikeassa? mutta olisiko mahdollista?

11

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tv1300egigantista

      Kyllä on mahdollista. Ja tuo 2 kansalaisuutta pitää paikkansa tukineen. Kun seuraat vaikkapa laivalla helsinki -tukholma-helsinki, eräät käyvät säännöllisesti hoitamassa asioita. Eli tapaamassa sukulaisia niinkuin sanotaan. Mutta joka tapauksessa jos sossun salaiset arkistot avattaisiin mitä mamut maksavat kantasuomalaisille nousisi metakka. Siksipä ne tiedot ovatkin salaisia. Ja tuo takuueläke asia on uskomatonta törkeyttä jos pitää paikkansa.

    • 36643634346634

      jos mamu muuttaa takaisin kotimaahansa tai mihin tahansa muualle kuin Suomeen niin hänellä ei ole enää oikeutta takuueläkkeeseen, sillä sitä ei makseta ulkomaille

      • maksetaan

        Jaat väärää tietoa joka paikassa.Kaikki Kelan eläkkeet maksetaan normaalisti kaikkiinEU ja Eta maihin.Tietenkin minnekkään afrikkaan tai lähiitään niitä ei makseta sillä eivät kuulu edes Etan piiriin.


      • pohdiskeluavaa
        maksetaan kirjoitti:

        Jaat väärää tietoa joka paikassa.Kaikki Kelan eläkkeet maksetaan normaalisti kaikkiinEU ja Eta maihin.Tietenkin minnekkään afrikkaan tai lähiitään niitä ei makseta sillä eivät kuulu edes Etan piiriin.

        Periaatteessa ei väliä mistä ovat kotoisin?? Jos asuu ,tai on kirjoilla pysyvästi Suomessa ja käy kotimaassaan ollen siellä suurimman osan vuodesta, niin onnistuisiko saamaan eläkkeen Suomalaiselle tilille ja siirtämään rahan myöhemmin kotimaahan ????????
        Toivottavasti tuollainen ei onnistuisi sillä sehän olisi katastrofi Suomen taloudelle?
        Eikä olisi ihme jos onnistuisi, että ryntäävät tänne. Mutta itse en usko noin löysään järjestelmään ja väärinkäytön mahdollisuuteen. Kyllä nuo pakolaiset on täällä ,koska heidän henki on kotimaassaan uhattuna. Mutta miksei tuo heidän maansa suojele heitä? Vai onko mahollista, että ovat lähteneet pakoon velvollisuuttaan ( suomalaisittain kun oli sota ja velvoite sotaan ). Naivia ajatella niin sillä maassa on sisällis sotaa jne. suomesta ainakin lähti herroja pakoon ulkomaille kun valkoiset ja punaiset sotivat. Olisi kannattanut monen punaisenkin lähteä pakoon, samoin valkoisten, sillä moni kuoli suomen sisällis sodassa.
        Kamalaa jos historia toistaisi itseään kuten usein mainitaan. Nyt kansa on ainakin jakautunut poliittisesti, varallisuuden mukaan jne.. Myös pakolaisuuden suhteen.


      • lklkllklklkllk
        maksetaan kirjoitti:

        Jaat väärää tietoa joka paikassa.Kaikki Kelan eläkkeet maksetaan normaalisti kaikkiinEU ja Eta maihin.Tietenkin minnekkään afrikkaan tai lähiitään niitä ei makseta sillä eivät kuulu edes Etan piiriin.

        takuueläkkeessä on tiukemmat ehdot kuin kansaneläkkeessä.

        takuueläkettä ei makseta ulkomaille, kansaneläkettä sensijaan voidaan maksaa eu/eta alueella asuvalle

        työeläkettä maksetaan vaikka pohjois-koreaan


    • Petu_

      Ei takuueläkkeenne noin helposti pääse edes maahanmuuttaja. Eikä Suomessa ainakaan makseta sosiaalitukia jos niitä saa jostain muusta maasta - muualta saadut tuen vähennetään tulona, eivätkä Ruotsin matkan sun muut semmoiset oikeuta tukiin.

    • Mietinvainnnnnn

      En tiedä kuin, että työeläkkeet maksetaan myös ulkomaille. Mutta tietysti periaatteessa voi olla täällä kirjoilla ja "" sukuloida kotimaassa"" niin eläke juoksisi.

      Kyllä näillä meidän pakolaisilla on hallussa englannin kieli ja ovat ihmeen valistuneita, osaavat käyttää nettiä, älypuhelimia ja ovat hyvin tietoisia jopa Suomen talouden tilasta. No heitähän on paljon ennestäänkin Suomessa ja tieto kulkee.

      Vaikka he olisi kuinka koulutettuja , niin heidän maassaan on aivan erilainen hinta-ja palkkataso, työttömyysturvasta tai sosiaalisista eduista puhumattakaan. Joten täällä pieni raha on heidän suuri.k

    • hienoa

      Työeläkettä maksetaan vaikka sinne missä ei mene yhtään veroa eläkkeistä.

    • tuitteli

      Suomalaiset eivät kaikki saa edes takuueläkettä.

    • HevotkiNauraa

      Onko se sit niin, että sostukei voi saada usiam. eu-maasta? Onko ohjelmat yhteiset, jotta voi valvoa, että saako juku/jotkut tukia molemmista, siis kahdesta tai useammasta maasta? Voi nimittäi asustella siellä ja tuolla sukulaisissa ja tuttavien tykönä. Noistakin paikoista käsin voi haeskella tuet eri eu-maista. Niinkö?

    • Vokkia

      Tiedän monta pakolaista jaotka saaneet Suomesta turvapaikan /eläkkeen. Asuvat suurimman osan vuodesta Bagdadissa ja lentävät Ruotsin kautta mennen tullen. Tänään juuri kuulin kuinka turvapaikkaa 3 vuotta sitten hakenut perhe oleskelee nykyisin Irakissa ja ovat saaneet sieltä jonkinlaista työtömyysturvaa takautuvasti yht. n. 5000 euroa (valuutta vaihdettu). Käyvät säännöllisin väliajoin täällä sillä lapsi on 17, eli ei siis koulupakkoa. Nyt taannooin tämä poika pahoinpidellyt useita ja nyt koko perhe karussa. Ensin lähtivät Tampereelle vaimon isän luo poliisia pakoon, pelkäsivät että poika viedään. Espoossa todella hyvä asunto tyhjänä, ja kas..tuet juoksee kaikkineen!
      Että näin on näreet!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      136
      3796
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2464
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2118
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      17
      1101
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1062
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      925
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      896
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      875
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      800
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      100
      799
    Aihe