Omistajan kokemuksia?

holskupohdinnassa

Hei!

Kertokaa millainen koira holsku on omistaa? Onko käytössä metsästyksessä tai harrastuksissa? Mitä aktivointia järjestätte koiralle ja miten paljon päivässä? Myös lenkkeilyt. Koiran lempipuuhat ja mahdolliset lelut? Koetteko, että onko helppo kouluttaa? Entä verrattuna johonkin muuhun rotuun/koirayksilöön joka teillä on ollut. Mielellään tietäisin koiran iän ja sukupuolen, ja onko sterkattu/kastroitu, millainen karva?

Käyty läpi rotuyhdistyksen ja kaikkien kasvattajien sivut, mutta haluaisin kuulla oikeilta omistajilta.

5

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Holsku

      Koirani on terävä, huomaa kun "lehtikin putoaa puusta". Koirani omaa melko voimakkaan suojeluvietin, joka taajamassa ei ole välttämättä hyvä asia. Ei ole metsästyskoira. Vaatii paljon aktiviteettia ja aivotyöskentelyä. Tämän rodun kanssa pitää olla aikaa puuhastella esim. jälkeä tai tottelevaisuus koulututa. Jos olet ottamasta ensimmäistä koiraa, en suosittele hollannin paimenkoiraa.

    • Hollanninpaimen on palveluskoira. Se varmaan oppii noutamaan ja ehkä jäljestämäänkin, mutta varsinainen metsästyskoira se ei ole. Itse asiassa palveluskoirarotuiset ovat kuulemma hyviä verijäljellä, koska eivät kiinnostu niin paljon muusta riistasta vaan seuraavat annettua jälkeä. Holskusta suoraan ei ole tietoa tai kokemusta, mutta muistaisin kuulleeni huhua noutajana toimivasta belgistä eikä holskujen pitäisi niin kaukana niistä olla.

      Toiminnaksi järjestä etsimishommia eli jälkeä, hakua tai esineruutua. Muutkin nenäjutut käy, vaikka sitten hajutunnistus. Tottelevaisuus ei koskaan pahaa tee ja temppukoulutus rakentaa suhdetta ja tarjoaa vaihtelua tottelevaisuustreenin sekaan. Holskun kanssa voi harrastaa myös erilaisia vetolajeja ja vesipelastusta.

    • mali-jääpi

      aidan taakke https://www.youtube.com/watch?v=EaBk2Z4pJA8 Varmasti aivan erinomainen työ- ja harrastuskoira. Ei kyllä ekaksi koiraksi. On sen verta potkua koirassa, että omistajalla pitää olla homma ehdottomsti hanskassa.

    • pitkäkarvaine

      Meillä oli pitkäkarvainen uros. Todella mukava koira! Älykäs ja todella nopeasti oppiva ja ketterä. Jouduttiin kuitenkin terveysongelmien vuoksi lopettamaan nuorena. Metsästykseen tuskin kukaan holskuja edes käyttäisi...kyllähän tuokin peurojen ja jänöjen perään tykkäsi lähteä jos vain silmä vältti kriittisessä pisteessä. Noutajan siitä voisi varmaan saada, vaikka tämä yksilö inhosikin uimista.

    • Anonyymi

      Minulla 6-v pk uros (kastroitu). Koira on herkkä ympäristölleen, keskittymiskyky toisinaan hakusessa mutta kun keskittyy, on upea. Reaktiivinen, nopea ratkaisuissaan ja muutenkin. Ohjaajapehmeä. Saalisviettinen, tykkää käyttää suutaan. Tykkää lapsista tosi paljon, mutta juoksevat lapset aiheuttaa paimennusvietin heräämisen. Lampailla käyty pari kertaa kokeilemassa, siellä homma muistutti enemmän saalistamista kuin paimentamista. Fyysinen eläin, tarvitsee ja vaatii irtijuoksemista päivittäin. Elää leikkiäkseen. Ei tule toimeen urosten kanssa ollenkaan. Huonoin puoli on toisinaan arkeakin haittaava ääniarkuus, etenkin paukkeille.

      Hauska koira, mutta jää todennäköisesti viimeiseksi holskuksi toistaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe