Millainen ranta on krabilla ja kho lantalla long beachillä?
Onko meduusoita tammikuun lopussa helmikuun alussa?
Thaimaan vesillähän on tappavia meduusoita tms. Luin, että varsinkin laskuveden aikaan ei suositella mereen menemistä.
Uimista meressä ei thaimaassa ole kielletty niinkuin austraaliassa vaikka tilanne sama. Olen käynyt phuketissa noin 10v sittten ja silloin ei näihin tappaviin ole törmätty niinkuin nykyään.
Krabi ja kho lanta long beach
5
227
Vastaukset
- turvallisuusohje
tämän neuvon antaa tjäreborg:
Meduusat
Meressä elää monia eri meduusalajeja. Monet niistä ovat
polttavia, mutta u
seimmat ovat kuitenkin vaarattomia,
vaikka niiden pisto kirveleekin. Meressä on myös joitakin
myrkyllisiä meduusalajeja. Mikäli joutuu meduusan
polttamaksi, on tärkeää, että kirvelevää kohtaa ei hiero.
Kannattaa ottaa yhteyttä lääkäriin, oppaamme auttavat
mielellään.
On hyvä huomioida, että uimisen välttämistä koskevia
suosituksia ei ole. Jos tietää olevansa herkkä tai allerginen,
tulee kuitenkin olla varovainen ja vaikkapa oleilla hotellin
allasalueella niin kauan kunnes vuorovesi on laskeutunut.
Tällöi
n riski joutua meduusan "pistämäksi" rannalla on
minimaalinen. - kusessa
Muista kusta pistoskohtaan se on oiva ensiapu.
- korvameduusa
Kannattaa varmuuden vuoksi kuseskella kaikkien merestä tulevien kintuille, ihan kaikkialla.
- jkhngfd
Tykkään muutenkin kaikista kusileikeistä nuorten thai tyttöjen kanssa,olenhan 130 kiloa painava eläkeläismies Posiolta.
- Thaimaa00
Krabin Ao nanin ranta ei ole kummoinen, mutta siitä veneellä vartissa Koh Chikenille, Railey beachille tai Ao phra Nangin rannalla. Kaikki nuo kannattaa käydä kattomassa. Long beach on hyvä ranta. Lantalla kannattaa vuokrata skootteri ja käydä muillakin rannoilla. Eri tyylisiä ja hienoja. Khlong kong huono ja kivikkoinen, muut hyviä. Klong dao lähimpänä Saladania, ja etelään päin khlong nin. Tehkää reissu koh rokille ja jos mahd. koh ngai viereinen saari on mahtava! Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 993396
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413153- 2202699
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?382279- 321609
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?241456Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411446- 131325
- 131279
- 221261