snorklaus / sukellus Khao lakissa

Monet matkustavat Khao lakkiin sukeltaminen mielessään. Ja varmaankin ansaitustikin vannotaan Similanin tai Surin saarien nimeen. Sinne eniten sukellusreissuja tehdäänkin.

Lähin koralli riutta on kuitenkin Khao Na Yak Reef joka on ihan rannikon tuntumassa. n. kolmevarttia pitkähäntäveneellä.

boonsong hylky on lähellä bangsakin kylää. Boonsong oli tinayhtiö jonka laiva uponnut sinne. hylkyyn on kertynyt vuosien saatossa koralleja, ja hyvä suoja kohde kaloille. siellä voi nähdä mm barracudaa ja leopardihaita ja tietty pikku kaloja, meriatanoita yms.

Aika uusi sukellushylky on 2009 uponnut teaklastissa ollut laiva. Se on muutaman kymmenenmetrin syvyydessä joten sinne ei ilman pulloja pääse. Varmaan tunnin verran tab la musta sinne matkaa. siellä ei kaikki saa sukeltaa, ryöstön estämiseksi.

5

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joulukuussa

      Hei! Mistä näille snorklaus reissuille ja silmilian saari reissuille voi ilmoittautua / reissuja voi ostaa ? Kun ei haluta matkatoimiston kautta ottaa?

      • happipullo

        Raya Divers vois olla ihan hyvä,niillä on ainaski suomenkielistä henkilökuntaa


    • vettenalle

      Khao Lakissa toimii tosiaan ihan supisuomalainen sukelluskeskus nimeltä Raya Divers. Se tarjoaa niin opetusta kuin retkiä ja vasta-alkajatkin saavat tarvittava opastusta lajiin. Läheiset saaret, Similan Island ja Surin Island tunnetaan muuten maailman ehdottomasti parhaimpiin lukeutuvina sukelluspaikkoina. Niiden vesien syvyyksissä vastaasi saattavat uida niin leopardihait kuin mustekalat ja upeita korallejakin pääsee ihastelema.

      Muistathan tutustua Khao Lakin muuhunkin tarjontaan, joka on monipuolista ja suomalaiseen makuun sopivaa. Esimerkkeinä mainittakoon Chong Fahin vesiputoukset, Khao Lakin läheisyydessä oleva kaunis golfkenttä, Khao Sokin tai Khao Lak Lamrun kansallispuistot sademetsineen, ja uskomattoman ihastuttava Wat Suwan Khuhan temppelialue.

      Khao Lakista on kirjoitettu mielenkiintoinen esittely Thaimaa-aiheiselle sivustolle osoitteessa:

      http://thaimaahan.net/kohteet/khao-lak/

      • käynytkin

        Ihan kuin ton linkissä olleen kirjoituksen kirjoittaja ei olisi koskaan käynyt itse khao lakissa. Suoraan kopsailtu vastaavilta sivuilta. Missään nimessä ei ainakaan ollut khao lak asiantuntija, niin monta virhettä.

        Kaikkia edes pahimpia en ala korjaamaan, koska pidetään tää saitti edes asiallisena.

        Mitenkäs vesihiihtelet khao lakissa, kun moottoriveneellä ei saa rantaan tulla?

        Montako purjelautailijaa olette khao lakissa nähneet?

        Myang thain ranta muistuttaa paljolti khao lakin rantoja paitsi: On äkkisyvä. Vesivirtaukset on lähes aina voimakkaita, joista myös paljon varoitellaan. Ihan eriluokkaa kuin khao lakissa. Itse olen käynyt siellä kyllä uimassa, mutten sitä kaikille uskaltaisi suositella. Esim.lapsia en sinne veisi. Kilppari festivaaleille korkeintaan.

        Mut noi Khao Lak South Beach:n ihastuttavat putiikit oli kyllä hauska :)


    • myös Dive Dimension, Khao Lak (suomalainen) on toimisto khao lakissa.
      http://www.divedimension.com/fi/
      Jos tahtoo suomenkielisen opastuksen.
      Love andaman järjestää myös retkiä suomenkielellä.
      http://www.loveandaman.fi/420876811

      Jos kieli ei ongelma niin noita retkienjärjestäjiä on pilvin pimein, joka nurkalla.

      Itse käytän komols tourin palveluita, kuuluu tarvitsemani heidän valikoimiin tai ei. Aina järjestyy. Voi olla ettei ole ihan halvin, mut ei kalleinkaan. Ja parin euron säästön takia en viitsi matkalla vaivautua. Tosin käytän heidän palveluitaan muutenkin niin on luontevaa myös retket ja kyydit järjestää heidän kauttaan.

      Ilmeisesti noi suomalaiset sukeltajat eivät ihan joka hylyllä saa sukeltaa. Mut en ole varma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      136
      6663
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      158
      5708
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      56
      4458
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      112
      3998
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      15
      3909
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      41
      3731
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      68
      3456
    8. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      30
      3123
    9. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      232
      2898
    10. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2413
    Aihe