silmien valonarkuus ja tulehdukset

Olin medi-laserin silmäleikkauksessa 3kuukautta sitten.En nähnyt kunnolla eteeni kun tulin sieltä,silmät vuotivat niin paljon. ovat nyt vuotaneet joka päivä ja mieheni on tipottanut silmiäni.Heti kortisonitipan loputtua silmäni tulehtuivat eikä lääkärin kirjoittamasta tipasta ollut hyötyä.Lääkärin ollessa lomalla menin toiseen silmälääkäriin, joka määräsi kortisonitipat uudelleen käytettäviksi.
Hetken ajan silmäni olivat vähän paremmat mutta nyt taas on sen tuntuiset että
niitä kirvelee ja epäilen että tulehdus on uusinut. Valonarkuus on kuitenkin ollut jatkuvaa ja aina kun katson tv:tä tai olen tietokoneella tarvitsen aurinkolaseja enkä voi ollenkaan olla auringossa ilman laseja plussana vielä se etten pysty kunnolla ajamaan autoa pimeässä, koska valot hajaantuvat.En menisi leikkaukseen jos nyt pitäisi päättää.Lähinäkö on kyllä melko hyvä mutta kauas en näe kunnolla . Ehkä asia paranee ajan myötä mutta hinta ja laatu ei mielestäni kohdanneet tässä asiassa. Huumorintajuisena ihmisenä olen ajatellut positiivisesti:en ainakaan tullut sokeaksi!
278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla oli jokunen vuosi sitten sarveiskalvon tulehdus silmässä,erittäin hankala hoidettava kesti melkein puoli vuotta.Kiinnostuin kirjoituksestasi,koska oireet olivat samanlaiset,kova särky ja valonarkuus,joka oli niin pahana,että en voinut katsoa tv:tä,tietokonetta,enkä olla valoisassa.Mulla ei oikein koskaan selvinnyt mistä se tuli.Mielestäni olet saanut sen ehkä silmien laseroinnista ja sinun pitäisi tehdä potilasvahinko ilmoitus asiasta.

Äänestä

Sidekalvotulehdus tai värikalvotulehdus? Pelkkää kortisonitippaako laitat? Miksei voiteena joka hoitaa paremmin? Eikö yhtään antibiootti-tipaa? Mene uudestaan silmälääkärille ja vaadi kunnon hoitoa, tulehdukset voivat vaurioittaa näköä pysyvästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulehdus kirjoitti:

Olin medi-laserin silmäleikkauksessa 3kuukautta sitten.En nähnyt kunnolla eteeni kun tulin sieltä,silmät vuotivat niin paljon. ovat nyt vuotaneet joka päivä ja mieheni on tipottanut silmiäni.Heti kortisonitipan loputtua silmäni tulehtuivat eikä lääkärin kirjoittamasta tipasta ollut hyötyä.Lääkärin ollessa lomalla menin toiseen silmälääkäriin, joka määräsi kortisonitipat uudelleen käytettäviksi.
Hetken ajan silmäni olivat vähän paremmat mutta nyt taas on sen tuntuiset että
niitä kirvelee ja epäilen että tulehdus on uusinut. Valonarkuus on kuitenkin ollut jatkuvaa ja aina kun katson tv:tä tai olen tietokoneella tarvitsen aurinkolaseja enkä voi ollenkaan olla auringossa ilman laseja plussana vielä se etten pysty kunnolla ajamaan autoa pimeässä, koska valot hajaantuvat.En menisi leikkaukseen jos nyt pitäisi päättää.Lähinäkö on kyllä melko hyvä mutta kauas en näe kunnolla . Ehkä asia paranee ajan myötä mutta hinta ja laatu ei mielestäni kohdanneet tässä asiassa. Huumorintajuisena ihmisenä olen ajatellut positiivisesti:en ainakaan tullut sokeaksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu