Heinolassa aiotaan vähentää äänestyspaikat kuntavaalissa yhdestätoista kolmeen. Äänestyspaikkoja tulisi hallinto- ja kehitysjohtajan mukaan vain kolme: valtuustotalolle, Myllyojan tai Vierumäen koululle ja Kirkonkylän koululle.
Eikös se Myllyojan koulu ole jo purettu kokonaan pois? Hallinto- ja kehitysjohtajan mukaan ei haeta niinkään säästöjä kuin sujuvuutta vaalijärjestelyihin ja äänestämiseen. SUJUVUUSKO on demoratiaa tärkeämpää? Heinola on eläkeläisten kaupunki ja eläkeläiset käyvät mieluummin äänestämässä kävelymatkan päässä kuin jopa 15 km päässä, kuten esim. Vierumäelle keskitetyllä äänestyspaikalla. Itä-Hämeen mukaan muutos koskisi vain 4400 vaalipäivänä äänestävää. (IH 9.10. "ÄÄNESTÄJÄT UUSILLE UURNILLE" Pitäisikö toimittajan tarkistaa faktoja?
Vaalikoneen tietojen Heinolan äänestysalueen (Häme) kuntavaalin tietoja:
- äänestysprosentti 60,0 %
- äänioikeutettuja 16.696 (miehiä 48,2% ja naisia 51,8)
ÄÄNESTÄJIÄ 10.010
- hyväksyttyjä ennakkoääniä 4.460
- hyväksyttyjä VAALIPÄIVÄN ääniä 5.500
- hylättyjä 50
Muutos koskisi siis 5.500 jos sama määrä heinolalaisia äänestäisi vaalipäivänä.
Vai ennakoiko hallinto- ja kehitysjohtaja, että tulevassa kuntavaalissa äänestäisi vaalipäivänä 1.100 äänestäjää vähemmän kuin viime vaalissa. Ehkä niin käykin, että varsinaisena vaalipäivänä äänestää 1.100 äänioikeutettua vähemmän, jos äänestyspaikkoja on enää vain kolme kun viime vaalissa oli 11.
Viime vaalissa äänestäjät saattoivat äänestää seuraavissa äänestyspaikoissa. Suluissa on äänestyspaikalla eniten ääniä saaneen ehdokkaan nimi ja myös kokonaisäänimäärä.
- Jyränkö (Hilden Raili, 487)
- Keskusta (Hilden)
- Kirkonkylä eteläinen (Rämö Hannele, 537)
- Kirkonkylä pohjoinen (Virtanen Timo, 244)
- Lusi (Virtanen)
- Mustikkahaka (Rämö)
- Myllyoja (Rämö)
- Pyhätön (Hilden)
- Sinilähde (Rämö)
- Tommola (Rämö)
- Vierumäki (Oikarinen Arto, 101)
Äänimäärät 11 eri äänestyspaikalla:
Jyränkö, 1627
Keskusta, 1341
Kirkonkylä eteläinen, 670
Kirkonkylä pohjoinen, 843
Lusi, 348
Mustikkahaka, 1308
Myllyoja, 359
Pyhätön, 1389
Sinilähde, 512
Tommola, 1282
Vierumäki, 331
Hannele Rämö on ollut viiden äänestysalueen suosituin ehdokas:
Kirkonkylä eteläisessä, Mustikkahaassa, Myllyojalla, Sinilähteellä ja Tommolassa. Kaikki nämä em. äänestyspaikat siirrettäisiin joko keskustaan (Hilden suosituin) tai esimerkiksi Vierumäelle (Oikarinen suosituin).
Valtuustotalolle siirtyisi yhteensä 6987 äänestäjää, Myllyojan purettuun kouluun tai Vierumäelle 1.202 ja Kirkonkylän koululle 1861. Jos vaikka puolet äänestäisi äänestyspäivänä kolmella suunnitellulla paikalla, niin valtuustotalolla äänestäisi 3.493, Myllyojalla (Vierumäellä) 601 ja Kirkonkylän koululla 930. Onko sujuvaa vai onko demokraattista ja onko äänestyspaikat järjestetty siten, että kaikilla on yhtäläinen mahdollisuus äänestää, myös niillä 5.500 jotka eivät viime vaalissa äänestäneet ennakkoon.
Eikös se Myllyojan koulu ole jo purettu kokonaan pois? Hallinto- ja kehitysjohtajan mukaan ei haeta niinkään säästöjä kuin sujuvuutta vaalijärjestelyihin ja äänestämiseen. SUJUVUUSKO on demoratiaa tärkeämpää? Heinola on eläkeläisten kaupunki ja eläkeläiset käyvät mieluummin äänestämässä kävelymatkan päässä kuin jopa 15 km päässä, kuten esim. Vierumäelle keskitetyllä äänestyspaikalla. Itä-Hämeen mukaan muutos koskisi vain 4400 vaalipäivänä äänestävää. (IH 9.10. "ÄÄNESTÄJÄT UUSILLE UURNILLE" Pitäisikö toimittajan tarkistaa faktoja?
Vaalikoneen tietojen Heinolan äänestysalueen (Häme) kuntavaalin tietoja:
- äänestysprosentti 60,0 %
- äänioikeutettuja 16.696 (miehiä 48,2% ja naisia 51,8)
ÄÄNESTÄJIÄ 10.010
- hyväksyttyjä ennakkoääniä 4.460
- hyväksyttyjä VAALIPÄIVÄN ääniä 5.500
- hylättyjä 50
Muutos koskisi siis 5.500 jos sama määrä heinolalaisia äänestäisi vaalipäivänä.
Vai ennakoiko hallinto- ja kehitysjohtaja, että tulevassa kuntavaalissa äänestäisi vaalipäivänä 1.100 äänestäjää vähemmän kuin viime vaalissa. Ehkä niin käykin, että varsinaisena vaalipäivänä äänestää 1.100 äänioikeutettua vähemmän, jos äänestyspaikkoja on enää vain kolme kun viime vaalissa oli 11.
Viime vaalissa äänestäjät saattoivat äänestää seuraavissa äänestyspaikoissa. Suluissa on äänestyspaikalla eniten ääniä saaneen ehdokkaan nimi ja myös kokonaisäänimäärä.
- Jyränkö (Hilden Raili, 487)
- Keskusta (Hilden)
- Kirkonkylä eteläinen (Rämö Hannele, 537)
- Kirkonkylä pohjoinen (Virtanen Timo, 244)
- Lusi (Virtanen)
- Mustikkahaka (Rämö)
- Myllyoja (Rämö)
- Pyhätön (Hilden)
- Sinilähde (Rämö)
- Tommola (Rämö)
- Vierumäki (Oikarinen Arto, 101)
Äänimäärät 11 eri äänestyspaikalla:
Jyränkö, 1627
Keskusta, 1341
Kirkonkylä eteläinen, 670
Kirkonkylä pohjoinen, 843
Lusi, 348
Mustikkahaka, 1308
Myllyoja, 359
Pyhätön, 1389
Sinilähde, 512
Tommola, 1282
Vierumäki, 331
Hannele Rämö on ollut viiden äänestysalueen suosituin ehdokas:
Kirkonkylä eteläisessä, Mustikkahaassa, Myllyojalla, Sinilähteellä ja Tommolassa. Kaikki nämä em. äänestyspaikat siirrettäisiin joko keskustaan (Hilden suosituin) tai esimerkiksi Vierumäelle (Oikarinen suosituin).
Valtuustotalolle siirtyisi yhteensä 6987 äänestäjää, Myllyojan purettuun kouluun tai Vierumäelle 1.202 ja Kirkonkylän koululle 1861. Jos vaikka puolet äänestäisi äänestyspäivänä kolmella suunnitellulla paikalla, niin valtuustotalolla äänestäisi 3.493, Myllyojalla (Vierumäellä) 601 ja Kirkonkylän koululla 930. Onko sujuvaa vai onko demokraattista ja onko äänestyspaikat järjestetty siten, että kaikilla on yhtäläinen mahdollisuus äänestää, myös niillä 5.500 jotka eivät viime vaalissa äänestäneet ennakkoon.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaisiko ne kolme jäljellejäävää äänestyspaikkaa siirtää Lahteen ja Heinolaan jäisi ennakkoäänestyspaikat? Olisi vielä sujuvampaa ja halvemmaksi tulisi. Ehdokkaatkin voisivat olla lahtelaisia ja ehkä tulevaisuudessa ovatkin kun sosiaali- ja terveysuudistus on tehty ja uusille sote-alueille siirretään myös muitakin palveluita.
Itä-Hämeen päätoimittaja jatkaa väärää tiedottamista kertoessaan, että "ennakkoäänien osuus on viime valeissakivunnut jo yli 50 prosenttia".
Näin sanasta vaaleista on tullutkin vale, eli "viime valeissa" lukee sinisellä kirjoitetulla ingressissä. Ja valehan se onkin. Jokainen voi tarkistaa Itä-Hämeen totuuden/valheen/valeen seuraavasta linkistä:
www4.vaalikone.fi/kunta2012/tulos/06/111/
Perustiedot Heinola
Äänestysprosentti 60,0, -2,9
Äänioikeutettuja 16.696
Äänestäjiä 10.010
- hyväksyttyjä ennakkoääniä 4.460
- hyväksyttyjä vaalipäivän ääniä 5.500
- hylättyjä 50
IH:n pääkirjoituksessa 12.10. lukee "Ennakkoäänien osuus on viime valeissa kivunnut jo yli 50 prosentin, kun niitä vuonna 2000 antoi 22,7 prosenttia äänestäneistä".
Voisiko joku kertoa, että kun VAALIPÄIVÄNÄ HYVÄKSYTTYJÄ ääniä oli 5.500 ja ENNAKKOÄÄNIÄ 4.460, niin onko ennakkoäänien osuus kivunnut jo yli 50 prosenttiin? Minkä laskuopin mukaan 4.460 on enemmän kuin 5.500 - pyhittääkö tarkoitus tässäkin laskutoimituksessa keinot?