Kissa ja vedenjuonti

Kissamatami

Hei,

Toisen kissani juomistottumukset ovat muuttuneet. Ennen en nähnyt sen juovan oikeastaan koskaan, nyt se käy juomakupilla varmasti yli 10 kertaa päivässä. Mitään hirveitä määriä se ei juo, mutta usein vähän. Olen yhdistänyt sen siihen, että kissa on alkanut syödä paljon enemmän raksuja kuin ennen (ja märkäruuan menekki taas on vähentynyt). Onhan tässä ajatuksessa logiikkaa :)? Syy kuivaruuan kelpaamiseen on se, että toinen kissa pissasi sohvalle ja joudun pitämään siinä raksukippoa sen takia. Jostain syystä raksut maistuvat tämän räpöjän mielestä erityisen hyvältä sohvalla syötynä.

Kirjoitan tänne vaan saadakseni varmistusta. Olen lukenut, että kissat eivät tuntisi janoa ja siksi runsas kuivamuonan syöminen saattaa olla haitaksi. Tämä kissa ainakin on sitten poikkeus säännössä. Toisaalta, kun toinen kissani steriloitiin, niin se järkyttyi niin, ettei syönyt kolmeen päivään. Tänä aikana se kuitenkin joi todella paljon (ja kyllä, lääkäri tutki silloin kissan ja kaikki oli ok).

Tällä kissalla ei ole mitään muita "oireita". Nuori kissa, ei ylipainoa ja pissakäytös normaalia.

4

361

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varuiksi

      Kannattaisi ehkä käyttää lääkärillä. Voi olla myös sokeritauti tai munuaisten vajaatoiminta. Ne aiheuttavat lisääntynyttä juomistarvetta.

    • Näinkin_voi_olla

      Toisaalta juomisessa on huomioitava myös määrä; kissanhan tulisi saada nestettä/vettä päivässä 0,3-0,5dl/painokilo (suositusten mukaan). Voihan kissa juoda usein vettä pieniä määriä ja silti jäädä alle tuon ns. tavoitteen.

      Munuaisten vajaatoiminta on vanhojen kissojen tauti, kehittyy useiden vuosien saatossa. Aloittaja toteaa kissan olevan nuori. Munuaisten vajaatoimintaan liittyy myös muita oireita, kuten ruokahaluttomuus, laihtuminen, turkin huono kunto jne. Aloittaja toteaa, että "kissalla ei ole mitään muita oireita".

      Sokeritauti on mahdollinen nuorellakin kissalla, tosin epätodennäköinen. Siinäkin on silti muita oireita kuin lisääntynyt juominen, mm. lisääntynyt virtsaaminen.

      Itse ajattelisin, että kuivaruuan syöminen/vähentynyt märkäruuan syöminen ovat selkeä syy lisääntyneeseen nesteen juomiseen, varsinkin, kun kissalla ei ole muita oireita ja virtsaamiskäyttäytyminen on pysynyt samana. Ainakin mielestäni kannattaisi vielä odotella ja seurata tilannetta. Jos mahdollista jossain vaiheessa, niin ottaa raksut kokonaan pois vähäksi aikaa ja katsoo, vaikuttaako tämä juomiseen.

    • Kuka.lie.keksinyt

      eihän kissa joisi jos ei tuntisi janoa. naurettava ajauskin

      • Dddddc

        Kissalla ei ole kehittynyttä janon tunnetta. Johtuu siitä, että se on lähtöisin aavikolta jossa vettä ei ole helposti saatavilla. Kissa lihansyöjänä on rakennettu saamaan vetensä pääasiassa saaliistaan, lihahan kun on 70% vettä. Kuivaruokaa syövillä kissoilla onkin todettu kroonista elimistön kuivumista. Tuo kuivuminen lisää myös virtsakivien muodostumisen riskiä. Ei tuota kukaan ole keksinyt vaan on ihan tutkittua tietoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      79
      1292
    2. 72
      1184
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      78
      1031
    4. 95
      879
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      825
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      29
      739
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      683
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      669
    10. 44
      602
    Aihe