Sekarotuinen collie rekisteröidyn hinnalla, HALOO?

muumi22peikko

1

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niiiin

      Kaikkihan nuo paperittomat "puhdasrotuiset" maksaa tänä päivänä vain murto-osan vähemmän mitä rekisteröidyt pennut.
      -jopa nuo sekarotuiset, muutaman rodun mixaukset maksaa 700-900.

      Sanomattakin on selvää miksi näitä teetetään niin paljon tänä päivänä; pennut on melkoinen tulonlähde omistajilleen, kun ei tarvitse maksaa terveystutkimuksista, näyttelyistä jne mistä rekisteröityjen koirien kasvattajat maksavat.

      Kaikkein eniten huolestuttaa esim. chihujen tilanne tällä hetkellä. Paperittomia on tarjolla pilvin pimein ja niitä ostetaan tarkoituksena jatkaa tuota paperittomien pennutusta.
      Ilman papereita kukaan ei taas voi varmaksi sano mikä koirista on kenellekin sukua, eli sukusiitosta tulee tulevaisuudessa olemaan enemmän ja enemmän ja sitä myöten luonnollisesti sairauksia.
      Älä siis missään nimessä osta paperitonta "puhdasrotuista", vaan aina rekisteröity ja hyvästä kennelistä, kasvattajalta jonka luona pennut saavat parhaat eväät elämäänsä perheen parissa kasvaessa.
      En suosittele niitä massatuotantokenneleitäkään, minkälaisen esim, yksi miespuolinen näyttelytuomari omistaa. Miehellä on useampaa rotua ja pennut kasvavat eri rakennuksessa kenneltiloissa, kuin missä perhe asuu. -sellaisesta paikasta en ikipäivänä ottaisi perheenjäsentä itselleni vaikka kuinka olisi terveystutkittuja ja näyttelyissä palkittuja koiria.
      Pennun kuuluu kasvaa ihmisten parissa perheen keskellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe