Itäosissa 3vk sitten nähdystä kuusikkokahlaajasta? Kuusikkokahlaaja on meidän leveysasteillamme erittäin harvinainen lintu ja sitä tavataan ainoastaan kerran seitsemässätoista vuodessa juuri Puuppolan alueella. Olisiko jollakin mahdollisesti kuvia tämänsyksyisestä yksilöstä?
Kuka osaa kertoa Puuppolan
Orniscornis
1675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mitä haluat tietää?
Pyrstösulkien määrä?
Entäpäs kuinka se juttu meni joka tapahtui 1998 vuonna, mikä oli syy?
Minä osaan kuvitella että aloittaja kukkuu siellä kiikussa kuusen oksalla sehän tiedetään mitä tämäkin "mulla ei ole elämää"ääliö tarkottaa tuolla typerällä vihjailulla
Kuusikkokahlaajan ääntelyä on kovin harva kuullut. Se muistuttaa periaatteessa hyvinkin paljon Jyri Häkämiehen äänen ja keväisen kollin sekoitusta.
Minä näin eilen kuusikkokahlaajan. Se ole kuusen juurella. Hetken aikaa sieltä kuului pörinää ja sitten se kuusi kaatuikin. Tänä aamuna töihin ajallessani huomasin että tuo havaitsemani kuusikkokahlaaja ei tuntunut saavan yhdestä kuusesta tarpeeksi, vaan oli pörryytellyt isommalta alueelta kuusia kumoon...
Erehdyit. Se oli Kuusikkokahlaajan metsästäjä joka siellä pörräsi. Kuusikkokahlaajan pyyntimenetelmistä ei vielä ole lainsäädäntöä, joten tuollaisia ylilyöntejä sattuu silloin tällöin. Jos sillä oli keltainen kypärä niin se oli salametsästäjä, jos taas valkoinen niin silloin se oli Elykeskuksen havainnoitsija. Jälkimmäisen tunnistaa helposti siitä että tervehdittäessä se toljottaa suu auki ja silmät hieman kierossa.
Keksikää nyt hyvänen aika sentään parempi juttu tai painukaa takas sinne osastolle huilaamaan
Täällähän me ollaan, ELY- keskuksen ornitologian tutkimushaaran osastolla. Täällä ei muuten huilailla niinkuin tuolla tiepuolella on tapana.
https://ylilauta.org/politiikka/39245586
tsirpuntsirpunvaan!
Luuserit täällä kirjoittelee sontaa kun eivät viitsi edes töihin mennä, LAISKURIT!
PAKKOTYÖLAITOKSEEN TUOLLAISET. Minä sentään käyn töissä enkä kirjoittele täällä päivällä sontaa, tienaan omat rahat enkä vetelehdi työttömänä duunareiden siivellä, hävetkää laiskuriluuserit.
On tuota aikaa nääs. Kolmas ansiosidonnainen menossa, korvaus 2400€ netto! Ikä ei vielä paina ja tässä matkailun välissä on mukava vähän kirjoitella duunareiden kanssa vapaa-ajan asunnon takan ääressä.
En oo kuusikkokahlaajaa nähny mut uhu-linnun oon. Niiku tiedätte se on kans kahlaajalintu, pitkät sääret ja siniset helvetin isot pallit. Aina kun kylmä vesi nousee palleihin asti niin lintu päästää sille tunnusomaisen äänen: UHU UHU UHUU!!!!
Uhu-lintu poikkeaakin muusta lintumaailmasta selkeästi siinä että naaras on lajilla kauniimpi osapuoli. Uros on hyvinkin arkinen ja vähän ääntelevä.
Pesimisaikana uros, monien muiden lajien tapaan, jättää pesän hoidon naaraalle käyden vain silloin tällöin vilkaisemassa näyttääkö poikaset omilta.
Mites näillä ns.duunareilla on aikaa paukuttaa poskeensa täällä??ja paskat samanlaisia työttömiä persläpiä roikkuu jatkuvasti netissä millon milläkin nimimerkillä jauhamassa samaa sontaa päivästä toiseen täytyy olla todella tylsää reppanoilla
Olet väärässä. Tosi hauskaa se on. Jos olisi rahat tiukalla niin se voisi olla tylsääkin, mutta kun voi tilata milloin vain taksin ja pistäytyä lounaalla ja virvokkeita noutamassa, niin leppoisaa on elämä. Hyvin jää aikaa myös linnuston tutkimiseen, viimeksi Gibraltarilla muuttolintujen seurantaa.