Laitokset ja sossu

Qvqcqgqfqggg

Eli oon kiinnostunu et onks totta et sossut tulee hakee lapsen yhen riida takii ja millasta on laitoksissa mitä saat tehä ja miten jouduitte tai joutua mistä ne saa tietää kaikki asiat.

4

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einetuu

      ku ammut ja teilaat ne.. Raision torilla tavataan:)

    • Annalisatte

      Yhden riidan takia ei lasta vielä sijoiteta laitokseen. Ensin yritetään parhaan mukaan selvitellä kotitilannetta ja tarvittaessa saada kotiin tukipalveluja ja lapselle tukijoita, jotta raskasta laitossijoitusta ei tarvitsisi tehdä. Jos tilanne on sellainen, etteivät tällaiset avopalvelut enää riitä tai perhe ei tunne jaksavansa tilannetta mitenkään voi sosiaaliviranomainen tehdä huostaanottopäätöksen. Tällöin lapsi sijoitetaan väliaikaisesti asumaan joko perheeseen, perhekotiin tai laitokseen.
      Useinmiten sosiaaliviranomaiset saavat perheen tilanteesta tietoa suoraan perheeltä itseltään; välillisesti tietoja voidaan saada koululta/päiväkodista, terveydenhuollosta tai vaikka poliisilta. Myös läheisesti perheen kanssa tekemisissä olevilta henkilöitä voidaan saada tietoja.

    • poispehmoilu

      Yksi riita riittää. Laitokseen loppu elämäksi. Siinä voi sitten miettiä kannattiko olla kuin pissis.

    • Puupäät

      No ei tuu. Riitely tiettyyn rajaan asti on normaali elämää. Kunhan ei ole jatkuvaa, eikä väkivaltaista. Riitelykin kasvattaa lasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8346
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4738
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4391
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      45
      2595
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      98
      1478
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1296
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1246
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1152
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1150
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1090
    Aihe