Laitokset ja sossu

Qvqcqgqfqggg

Eli oon kiinnostunu et onks totta et sossut tulee hakee lapsen yhen riida takii ja millasta on laitoksissa mitä saat tehä ja miten jouduitte tai joutua mistä ne saa tietää kaikki asiat.

4

86

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einetuu

      ku ammut ja teilaat ne.. Raision torilla tavataan:)

    • Annalisatte

      Yhden riidan takia ei lasta vielä sijoiteta laitokseen. Ensin yritetään parhaan mukaan selvitellä kotitilannetta ja tarvittaessa saada kotiin tukipalveluja ja lapselle tukijoita, jotta raskasta laitossijoitusta ei tarvitsisi tehdä. Jos tilanne on sellainen, etteivät tällaiset avopalvelut enää riitä tai perhe ei tunne jaksavansa tilannetta mitenkään voi sosiaaliviranomainen tehdä huostaanottopäätöksen. Tällöin lapsi sijoitetaan väliaikaisesti asumaan joko perheeseen, perhekotiin tai laitokseen.
      Useinmiten sosiaaliviranomaiset saavat perheen tilanteesta tietoa suoraan perheeltä itseltään; välillisesti tietoja voidaan saada koululta/päiväkodista, terveydenhuollosta tai vaikka poliisilta. Myös läheisesti perheen kanssa tekemisissä olevilta henkilöitä voidaan saada tietoja.

    • poispehmoilu

      Yksi riita riittää. Laitokseen loppu elämäksi. Siinä voi sitten miettiä kannattiko olla kuin pissis.

    • Puupäät

      No ei tuu. Riitely tiettyyn rajaan asti on normaali elämää. Kunhan ei ole jatkuvaa, eikä väkivaltaista. Riitelykin kasvattaa lasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2063
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1876
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1524
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1192
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      82
      1148
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1066
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1013
    Aihe