GRAND BAIE ja HOTELLI Le Mauricia

Jooosua

Olisimme kiitollisina kuulemaan Grand Baie alueen ruoka/juoma/iltaelämä tarjonnasta. Asumme Le Mauricia hotellissa. Onko hotellimme lähellä hyviä snorklauspaikkoja ja miten sinne parhaiten pääsee. Ja vielä lähelläolevat hyvät rannat. Onko rannoilla palveluja/wc ? Matkalla ollaan 16.1.16 2vko. Jos tulee jotain mukavaa mieleen ko.alueesta otamme kiitollisuudella vastaan.
Terveisin JL&ML

6

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.p

      Tästä linkistä löytyy 199 ravintolaa Grand Bayn alueella joten siitä vain etsimään sopivia! :)
      http://restaurants.mu/search/?region=8&town=4&delivery=0&query=

      Yksi parhaista paikoista snorkalata on mielestäni ottaa katamariiniretki Flat Islandille,maksaa 50-60€ henki mutta jostain saattaa saada retken halvemmallakin.
      Retken voi ostaa vaikka hotellista tai satamasta tai tienvarsien retkikojuista.Myös rannoilla liikkuu retkenmyyjiä.
      Kyseiset reissut ovat kokopäiväretkiä ja ruoka kuuluu mukaan sekä rajattomasti juomaa.( Varmistakaa ennen päätöstänne.)
      Saaren välinen salmi ( johon alukset pysäköi) on hyvää aluetta mutta siinä on myös kova virtaus eli räpylät mukaan.Saarten rannoissakin voi snorklata,niissä virtaus ei ole niin kova.

      Hyviä rantoja Grand Bayn lähellä on koko länsipuoli eli Mont Choisy,Trou aux Biches ja Pointe aux Piches. Bussi tai taksi vie perille.
      Rannoilla on grillivaunuja muuta ruokakojua ja ravintoiden vessoja voi käyttää.

      Lisää infoa olen kirjoitellut vanhoihin keskusteluihin joten niitä selaamalla saatte lisää tietoa. Googlekin osaa varmaan auttaa tiedonhaussa.

    • juu_on

      Eli jokaiselta rannlta pääsee snorklaamaan tosi hyvin, koko mauritiusta kiertää koralliriutat.
      Alueelta löytyy yleisiä uimarantoja joilta on hyvä lähteä tutkimaan merta.
      Välttämättä ei tarvitse kalliit matkoja vaan elämykset ovat ihan lähellä.
      Muutama tunti vilahtaa hetkessä, jopa minun matkakumppaniltani joka ei aluksi ollut kovin innostunut snorklauksesta.
      Niin ja näkymistä, itse olen laitesukelluskouluttaja ja sukellellut ympäri maailmaa mutta nuo rantavedet riitti hyvin ja lajikirjo oli aivan riittävä.
      maksullisilla reissuilla saa sitten muuta irti, venematkaa,seuraa yms, mutta ei hirveän paljon enemmän nähtävyyttä.
      Tietenkin jotkut tykkäävät kun kaikki valmistellaan heitä varten.

    • jooosua

      Kiitos vastauksista. Tuosta snorklauksesta vielä. Onko kovia virtauksia Grand Baien rannoilla, eli pitääkö vaimon ottaa uimaliivit mukaan, entä räpylät. Olemme ekan viikon kiertomatkalla, joten turhaa kamaa ei viitsi kantaa mukana.

    • Grand Baien lahti on aika huono snorklauspaikka. Vesi on sameaa ja näkyvyys huono. Lisäksi paljon veneitä liikkeellä, niin ei kovin turvallistakaan. Kannattaa mennä länteen, tai itään. Kuitenkin pois lahdelta. Joka paikassa kannattaa olla varovainen moottoriveneiden suhteen. Joka vuosi kuolee, tai loukkaantuu muutamia moottoriveneiden potkureihin. Jos uimarannalla on aidattu alue uimareille, niin sen ulkopuolelle ei kannata mennä.
      Räpylöitä kannattaa käyttää. Jos menee pohjoisen saarille, tai uimataito on huono, niin uimaliivitkään ei ole pahitteeksi.

    • Maribon

      Le Mauricia on Le Victorian naapurihotelli. Olimme viime helmikuussa
      kyseisessä hotellissa. Snorklaukseen mahtava paikka. Vesi kirkas ja pohjassa on paljon koralleita, jotka antavat suojan vaikka minkävärisille kaloille. On kuin akvaariossa uisi. Tulevat syömään kädestä leivän muruja. Ei ole virtauksia ja noin puolen kilometrin päässä rannasta oleva koralliriutta toimii hyvin aallonmurtajana. Uimakengät on hyvä ostos, koska laavakivet ja korallit voivat olla tosi teräviä. Myös merisiilin päälle astumista kannattaa varoa.

      • justiisa

        Naapurihotelli? Eihän se ole siellä päinkään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      69
      5788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      228
      4499
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2547
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      26
      2472
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1383
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      71
      1305
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1295
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1276
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1141
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1121
    Aihe