Ginny/Draco

Ginnyy

Ginny astui pihalle aamuauringon valoon. Ruohonkorsissa oli vielä kastetta ja piha oli hiljainen lukuunottamatta lintujen viserrystä. Samassa joku puhkesi huutamaan raivoissaan tulkitsemattomia sanoja. Ginny paikansi tasan kaksi sekunttia ääntä ja ryntäsi sitten linnan viertä pitkin huutajan luokse. Huutaja oli Draco Malfoy. Ginnyn poikaystävä Dean Thomas osoitti häntä sauvalla ja haukkui poikaa edessään.
"Sinä vihoviimeinen pelkuri! Kehtaatkin näyttäytyä lähellä Ginnyä senkin varas!" Dean huusi. Draco irvisti vihaisena ja vilkaisi Deanin taskussa olevaa sauvaa, hänen sauvaansa. Dean nauroi mielipuolisesti, täysin tuntematonta nauruaan. Ginny kaivoi oman sauvansa ja astui poikien väliin.
"Varjelum", hän mutisi ja näkymätön kilpi muodostui Dracon ja Deanin väliin. Ginny pelkäsi poikaystävänsä ilmettä hetken.
"Se oli tuo! Näin kun hän vakoili sinua", Dean alkoi syötellä syytöksiä Dracosta Ginnylle, mutta vaikeni nähdessään Ginnyn murhaavan ilmeen.
"Et ole itse yhtään parempi, kun haastat tuon kaksintaisteluun! Se on ohi nyt!", Ginny sähähti vihaisena, nappasi sauvan Deanin taskusta ja heitti sen Dracolle. "Ja sinun sietäisi kiittää minua!"

Draco lähti pois murtuneen Deanin luota, sillä häntä ei kiinnostanut lohduttaa henkilöä, joka meinasi vahingoittaa häntä.
"En olisi tarvinnut sen saatanan verenpetturin apua", Draco mietti vihaisena, mutta päätyi ajattelemaan Ginnyn kauniita kasvoja, punaisia hiuksia ja suloisia silmiä.
"Dracoo! Palaa maanpinnalle rakkaani", Pansy Parkinsson liversi pojalle, joka mulkaisi tyttöä vihaisena. Täydellinen ajatus juoksi häntä pakoon, eikä hän saanut enää kiinni Ginnyn kasvoista ja täydellisistä huulista.

//Olkaa rakkaat ystävät hyvät, kiitos ja kumarrus jatkan kun jaksan :3

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hermionee

      ihan hyvä

    • Ginnyy

      Luku 2

      Draco työnsi Pansyn tieltään ja lähti marssimaan Suureen saliin aamupalalle. Salissa oli kova meteli ja Dracon pää alkoi särkeä. Hän oli vihainen kaikille ja vihainen kaikesta. Hän näki Ginnyn nauravan Harryn vitseille. Draco rojahti penkille ja otti kurpitsamehua. Hän kulautti mehun alas ja lähti pois. Ginnykin nousi ja poistui Suuresta salista. Hän päätti mennä uimaan, vielä ennen talvitaukoa. Talvi läheni jo uhkaavasti. Joulukin oli edessä.
      Ginny juoksi lammelle, riisuutui pikaisesti ja hyppäsi veteen pää edellä. Vesi oli jäätävää ja Ginny nousi äkkiä rannalle.
      Draco näki Ginnyn nousevan kylmästä vedestä ja ryntäsi juoksuun.
      "Mitä tapahtui? Et kai tippunut?" hän kysyi ennen kuin hillitsi kielensä. Ginny katsoi kummissaan Dracoa, joka huomasi vasta silloin puhuneensa ohi suunsa.
      "Mitä se sinulle kuuluu Malfoy?" Ginny kysyi painottaen sanaa Malfoy. Poika mulkaisi Weasleyn nuorimmaista vihaisena, kuin olisi hänen vikansa, että hän oli huolissaan. Ginny nauroi Dracon synkälle ilmeelle.
      "No, tuliko itku?" Ginny kiusoitteli ja pukeutui nopeasti pyyhkeen suojissa. Draco mulkoili tyttöä vihaisena, kun tämä pyöräytti hiuksensa nutturalle ja laskosti pyyhkeen.
      "Kuule verenpetturi, sinä voit aivan huoletta hukkua tuohon järveen enkä välitä", Draco vaahtosi ja sai Ginnyn ilmeen synkentymään. Ginny tarttui sauvaansa ja osoitti sillä suoraan Dracon naamaan.
      "En voi pelastaa sinua nyt", hän sanoi ja laukaisi kangistusloitsun Malfoyhin. Malfoy oli kuitenkin liian nopea ja esti loitsun. Ginny sähähti kissamaisesti ja käännähti kannoillaan.
      "Hyvästi", hän kivahti ja pyrähti juoksuun. Malfoy ei vaivautunut juoksemaan naisen perässä, sillä tiesi ettei saisi tätä kiinni. Ginny juoksi Rohkelikko torniin ja meni tyttöjen makuuhuoneeseen. Kaaduttuaan sängylleen hän rupesi itkemään, ei kovaan ääneen nyyhkytystä vaan pelkkiä kyyneleitä. Ginny ajatteli Dracoa, hänen harmaita(?) silmiään ja platinanvaaleita hiuksiaan. Miksi hän piti juuri Dracosta. Halusiko hän vain lohtua Deanin jälkeen vai oliko hän todella ihastunut Lucius Malfoyn poikaan.

    • Hmm-

      Heisulivei!
      Hmm...Mielenkiintoista lukea noin monipuolista tekstiä. En kyllä osaa kuvitella Ginnyä ja Dracoa rakastuneina, ainakaan että rakkaus olisi molemminpuoleista. Ehkä myös se minua häiritsi, että lopun kysymysmerkit puuttuivat, ja joiltain osin teksti oli epäselvää. No, keskilaatuinen ficci tämä oli (:

    • Ginnyy

      Vastaus henkilölle Hmm-
      Aa, joo kiitos hei kritiikistä, osaan nyt toivottavasti jatkaa paremmin eteenpäin. Ei mullakaan ihan ensimmäisenä tullut mieleen, että Ginny/Draco mutta testasin miten saan näin kirjoitettua. Oon varmaan silti enemmän Dramione tyyppistä :DD
      Mutta kiitos :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10732
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5150
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      114
      2219
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2063
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1174
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1133
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1034
    Aihe