Suhtautuminen auttaa..

18237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ei ole mitään järkeä vastustaa tuulivoimaa pelkästään omalla kielteisellä mielipiteellä. Jos sanot ettet pidä tuulivoimaloista etkä pidä niitä myöskään kannattavana energianlähteenä, niin sinun mielipiteesi sivuutetaan täysin. Mutta jos valitat jatkuvasti tuulivoimalan äänestä, välkkeestä ja mahdillisista vaaroista linnuille, niin saat sanalle paljon enemmän painoarvoa.

Äänestä

Tuulivoimaa kannattaa ehdottomasti hyödyntää Konneveden korkeilla paikoilla ku-
ten esim. Silmutmäessä joka on avaralla,aukeaksihakatulla mäellä eikä häiritse
ketään.-Rohkeasti tuulivoimaa!

Äänestä
  • Ja kyllähän jokaisen tulisi saada tehdä omalla maallaan mitä haluaa.Tässä silmutmäen vieressäolevat valittajat on samoja mitä muuallakin, kateus se vaan jyllää.Sanovat että haluavat asua rauhallisella ja meluttomalla alueella.No voi tsiisus, kantatie menee sadan metrin päästä taloja...Onko se rauhallista asumista?
    Ja jos nenänsä vielä ilkeää työntää paikallislehteen asian tiimoilta niin huh huh...

    Äänestä

  • Tervetuloa tuulivoima Konnevedelle. Kyllä mahtuu voimaloita ja pieni poikani sanoi niitä myös kauniiksi, kun johdattelematt kysyin.

    Turha politikointi ja valitus tuhoaa toiminnan.

    Meillähän on Multamäellä museon hieno vanha tuulimylly maamerkkinä. Myllyjä on ollut ennenkin ja sopii uudetkin. Hyvä jos joku vähän vlkkyisi...

    Äänestä

Nimen omaan tuo museon hieman lapakönö reliikki kertoo että ennenkin on
täällä osattu energiaa ottaa luonnosta ilman päästöjä.-Mikä ihme ettei tänä-
kin päivänä se kävisi päinsä.Ai niin,se kaihertaa valittajain silmää kun pitäisi ko-
ko ajan sen rupellin vääntämistä vahtia että pyöriikö ja suhiseeko siipi valittami-
sen kynnyksen ylikäyvästi :(

Äänestä

Lähteeköhän niistä tuulivoimaloista kovempi ääni kuin noista horneteista, jotka pörrää yötä päivää Konneveden alueella? Mistä johtuu että noin aktiivisesti lentäävät.

Oli muuten hienoja revontulia eilen, joskus kymenen jälkeen.

Äänestä
  • Ne harjoittelee,ja on siellä varmaan Hawkejakin liikekannalla.Johtunee siitä että
    Ilmavoimilla on kentät Tikkakoskella ja Kuopiossa ja ne sahaavat koneillaan ka-
    hakäteen tätä väliä ja Konnevesi sattuu siihen linjalle.Tätähän on tapahtunut jo
    vuosikymmeniä ja itse ainakin olen tottunut lentoääniin luonnollisena asiana.

    Äänestä

soittakaa kiireesti keskustalaisille että rupeavat valittamaan suihkareiden melusta, turistit pakenevat kansallispuistosta sankoin joukoin jos meluaminen ei lopu.

Äänestä
  • Eihän toki tilanne niin kriitillinen ole.Kauniin kansallispuistomme kävijöille luo
    suihkuhävittäjäin suhahtava ylilento paitsi jännän kokemuksen,myös kansal-
    listurvallisen tunteen että ilmatila on ihan ok ja hallinnassa :) Tällaiset pikku
    nyanssit ovat arvaamattoman tärkeitä strategioita luodessa.

    Äänestä

-Mutta asiasta seuraavaan,entisen Mäki-Matin lahossa kiinteistössä olivat tihulai-
set käyneet henkensä kaupalla rötöstelemässä lattialahoa uhmaten. Tuolle raken-
nukselle olisi purkutuomio armollisin vasiten siksikin jos klasit on rikki ja lahomato
syö sisältä ex-aatteen kauppaa.Kun naapuritontilla aiotaan jyrätä entinen KOP:n
kiinteistö rivitaloineen niin samalla rahallahan siinä keikahtaisi Mäki-Matin
kolhoosikauppakin ja avartuisi kerralla hyvää tonttia tuottavaankin käyttöön.
Ja hyvältä paikalta :)

Äänestä
  • Tämä palsta oli tarkoitettu tuulivoiman arvioimiseen.Menisitkö tuon Mäki Matin kanssa ihan omalle aihealueelle.Suomi24 toivomus.

    Äänestä

Jaa että kenenkähän "maajussin" oma lehmä nyt on ojassa tässä tuulivoimahommelissa?
Ensinnäkään tuulivoimalla ei ole yhtään mitään merkitystä sähköntuotannon kannalta, ainoastaan nostaa sähkön hintaa, ja tuo helkutisti muitakin oheiskuluja yhteiskunnalle, kun pitää maksaa jopa siitä, että ne yleensä "kannattavat yhtään" edes niille "tuulivoimarosvoille".
Joku "köyhä" maanomistajahan nyt vain yrittää pilata ja "saastuttaa" tuulivoimalla niin maisemat kuin hiljaisuudenkin, kuin myöskin tappaa satoja lintuja.
Tuossakin touhussa on takana niin paljon yhteiskuntarosvousta, ettei sitä tavallinen tallaaja saati sitten viherpiiperö edes ymmärrä.
Miksikähän se Kellankosken voiman tuotanto ei kelvannut, ja kyse oli sentään vesivoimasta?
Vesivoima on saasteettomin ja taloudellisin sähköntuotantomuoto, joten kiireesti sitä lisää. Ja ei takuulla vesistöt siitä saastu, jos ne virtautetaan "turbiinin" läpi.
Ei mitään tuulivoimaa, ja jos sitä nyt on jonkun rosvosakin pakko saada tuottaa, niin vietäköön nuo myllyt niin helkutin korpeen, ettei ne ole ihmisten silmissä eikä kuulomatkan etäisyydellä.
Silmutmäki on ainakin mitä karmein paikka noille härveleille, ne pilaa maisemat, ja asumuksetkin on liian lähellä.
Ei tuulivoimaa kuntaame tarvita, ei ainakaan noin keskeiselle paikalle, mitä Silmutmäkikin on.

Äänestä

minä olen kuullut monelta kansallispuistossa kävijältä ,missä ovat tuulivoimalat Konnevedeltä? olen joutunut sanomaan että keskustapuolueen kerma on torpannut kaikki mahdollisuudet.

Äänestä
  • Kyselyjä tulee koko ajan ympäri suomea että milloin tuulivoimalt olisivat pystyssä? Tulisivat tosiaan katsomaan ja ottamaan mallia miten edistyksellisiä Konnevedellä ollaan.Mutta ei, ja sitten kun tuulivoimalat tulevat niin ne voisi nimetä vaikkapa nimillä M**ko, J*uko; H**kki ja V*rpi :D

    Äänestä

  • Ihana ajatus nimetä tuulimyllyt ihmisnimillä,energia olisi ikään kuin yhteisöllistä
    ja lokaalia.

    Äänestä

Kyllä tuulivoimaloille! Niiden lieveilmiöit eivät ole mitään verrattuna siihen, mitä rekkaralli biotehtaalle tuo mukanaan tälle "lintukodolle". Vaan se ei tietenkään Myllyntiellä häiritse, vaikka melu- ym. saaste, hulina ja vilinä on moninkertainen tuulivoimaloihin nähden. Ja vielä ihan vieressä!

Äänestä

Myllyntien valittajat ovat tätä perinteistä kateellista yrittäjäkuntaa...Itse polttavat dieseliä savuna ilmaan ja aiheuttavat melua mutta mutta..

Äänestä
  • Juurikin niin. Kun on kyseessä oma etu, ei haittaa melu eikä saaste. Kunhan vaan oma pussi pullistuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


windofpower kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/tutkimus_tuulivoimaloiden_melun_hairitsevyys_riippuu_muustakin_kuin_melusta/8374257

Eli nyt kaikki kukkahattutädit ja sedät peilin eteen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu