Asunnon ostaminen kiinteistövälittäjän kautta

Asunto-oo

Olemme etsimässä puolisoni kanssa ensimmäistä omaa asuntoamme ja olemme katselleet asuntoja itse. Mikäli lähtimisimme etsimään kotiamme kiinteistövälittäjän kautta niin joutuisimmeko maksamaan kiinteistövälittäjälle palkkion jos sopiva asunto löytyisi kiinteistövälittäjän kautta? Olen yrittänyt googlettaa aiheesta, mutta en ole löytänyt selkeää vastausta aiheeseeni ja olen ymmärtänyt että myös ostajan tulisi maksaa palkkio välittäjälle. Eräs tuttavani oli kuitenkin sitä mieltä ettei ostajan tarvitsisi maksaa kiinteistövälittäjälle mitään palkkiota, koska myyjä joutuu sen maksamaan. Eli mites se asia tosiasiallisesti on?

4

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chichik

      No jos ostaja tekee toimeksiannon, niin tottakai myös silloin hän maksaa kiinteistönvälittäjän palkkion :) Joskin on yleisempää, että asunnon myyjä tekee toimeksiannon ja maksaa kiinteistönvälittäjän palkkion.

      Jos siis käytte katsomassa asuntoa, jota välittää joku kiinteistönvälitysfirma = myyjä on antanut toimeksiannon ja jos asunto vaihtaa omistajaa, myyjä maksaa palkkion.
      Jos taas otatte yhteyttä kiinteistönvälittäjään ja haluatte tehdä hänen kanssaan ostotoimeksiannon, te maksatte palkkion.

      Tämä kyllä määritellään tarkkaan ennen kuin asunto vaihtaa omistajaa kumpi sen palkkion maksaa vai osallistuuko siihen sekä ostaja, että myyjä. Mutta kuten sanottu, useimmiten tilanne on se, että asunnon myyjä tekee toimeksiannon. Yllätyksenä se ei kuitenkaan teille voi tulla :)

      Onnea asuntokaupoille!

    • ÅLasPalmas

      Huomioi myös kun myyjä on tehnyt toimeksiannon välittäjän kanssa, hän usein lisää välittäjän palkkion hintapyyntöönsä ja usein ostaja maksaa kauppahinnassa myös välittäjän palkkion huomaamattaan. Ilman välittäjää myyvä voi myydä asuntonsa halvemmalla.

    • Talo-75

      Yleisempi käytäntö on että myyjä maksaa välityspalkkion välittäjälle, ei ostaja. Ellei sitten ostaja ole tehnyt sopimusta välittäjän kanssa(välittäjä etsii ostajalle taloa).
      Itselläni on omakotitalo myynnissä,tarjouksia otetaan vastaan!

    • Asunto-oo

      Kiitos vinkeistä. :) Jatkamme oman asunnon etsimistä itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      141
      3749
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      62
      3449
    3. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      41
      3207
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      153
      2956
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2483
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2284
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      230
      2208
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      127
      1991
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      34
      1962
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1934
    Aihe