Kirjoitan kouluni leheteen miltei säännöllisesti kaikenmaailman juttuja koulusta ja opiskelusta. Erään viikon juttuni käsitteli erilaisia opetusmetodeja ja niiden käytännöllisyyttä. Olennaista siinä oli tietysti, että annoin risuja "vanhoille tyyleille" ja kehotin opettajia motivoimaan oppilaitaan. Rehtorilla on tapana tarkastaa kaikki lehden kirjoitukset, kuten hän teki nytkin. Mutta tällä kertaa juttuni ei käynytkään. Artikkelini oli kuulemma "vain yhden ihmisen mielipide eikä sitä siten sovi yleistää", kuten minä olin kuulemma tehnyt. Minulle jätettiin vain kaksi vaihtoehtoa: vetää juttuni pois tai muokata se yhdessä rehtorin kanssa. Voiko rehtori menetellä näin? En kohdistanut moitteitani yhteenkään koulumme opettajaan eikä tarkoitukseni ollut suututtaa heitä vaan kehottaa heitä motivoimaan oppilaita. Enhän vihaa turkiseläimiäkään, vaikka en pidäkään turkiksista!
sananvapaus?
mossu
2229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Epäselvää itselleni on, onko koulu jotenkin julkaisemisen apuna. Jos on, näkisin että rahoittaja/avustaja (esim. koulu) voi sanella, mitä saat kirjoittaa. Tietenkin saat samat asiat kertoa esim. yleisen lehden osastoilla. Teepä niin, että muokkaa juttusi itse ja esitä uudelleen. Kerro asiat rivien välissä. Parempi on aina itse muokata tekstiään.
Suomessahan on sananvapaus. Tietysti eihän sekään nyt ihan mihin tahansa oikeuta, mutta silti tuo kyllä jotenkin ihmetyttää.
Ehä sinun kuitenkin kannattaisi kiltisti marssia sinne rehtorin kansliaan, ja tehdä se juttu niinkuin hän sanoo.
Vältyt samalla suuremmilta selkkauksilta!