Tuuli Ikosen murhaaja Ahmed N.K. Al-Gando vapaaksi

Tuulin.muistolle

IS: " 15-vuotiaan Tuulin murhaaja pääsee vapaaksi – isä järkyttyi

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1444717776607.html

Kari Ikosen toive on, että hänen tyttärensä murhaaja karkotettaisiin heti, kun murhaaja lasketaan ehdonalaiseen vapauteen ensi syyskuussa. –Minä toivon sitä kaikkien lasten takia, isä sanoo.

Kari Ikosen toive on, että hänen tyttärensä murhaaja karkotettaisiin heti, kun murhaaja lasketaan ehdonalaiseen vapauteen ensi syyskuussa. –Minä toivon sitä kaikkien lasten takia, isä sanoo. (KUVA: Timo Hartikainen)
Julkaistu: 14.10. 8:14

RIKOS Murhaaja ja vakaviin seksuaalirikoksiin syyllistynyt mies vapautuu ensi syyskuussa.

Raa’asti surmatun Tuulin isä Kari Ikonen pettyi syvästi viime perjantaina. Korkein oikeus hylkäsi Rikosseuraamuslaitoksen valituslupahakemuksen.

Päätös merkitsi sitä, että hänen esikoisensa murhaaja astelee vapauteen ensi vuoden syyskuussa. Murhaaja astelee vapauteen siitä huolimatta, että Rikosseuraamuslaitos vastusti hänen vapauttamistaan. Mies on arvioitu korkeimpaan riskiluokkaan vaarallisuusarvioinnissa.

– Asiantuntijoiden vaarallisuuslausunnot lakaistiin pöydän alle, Kari Ikonen sanoo.

Päätöstä kummaksui myös Psykiatrisen vankisairaalan Vantaan yksikön ylilääkäri Alo Jüriloo (IS 10.10.). Jüriloo ihmetteli, mitä mieltä on tehdä riskiarviointeja, jos niillä ei ole vaikutusta tuomion pituuteen.

Isän ainoa toivo on nyt siinä, että murhaaja ja raiskaaja karkotetaan maasta.

– Toivoni on, että samalla hetkellä kun hänet vapautetaan vankilasta, hänet otettaisiin kiinni odottamaan karkotusta ja passitettaisiin poliisivankilaan. Ettei hän olisi hetkeäkään vapaalla jalalla. Minä toivon sitä kaikkien lasten takia, isä sanoo.

Eläinlääkärin urasta haaveillut Tuuli oli Kari Ikosen esikoinen.

Ulkomaalaisvirasto (nyk. Maahanmuuttovirasto) päätti karkottaa miehen jo 26.9.2001. Virasto määräsi, että mies on karkotettava kotimaahansa Somaliaan, kun mies vapautuu vankilasta.

Karkottamisperusteena olivat miehen tekemät rikokset ja se, että hän on käyttäytymisellään osoittanut olevansa vaaraksi muiden turvallisuudelle.

Ennen 15-vuotiaan Tuulin murhaa 1995 mies oli raiskannut 13-vuotiaan tytön tamperelaisessa puistossa 1993.

Elinkautisen vankeustuomion aikana mies syyllistyi vain muutaman tunnin vankilomalla pienen lapsen törkeään seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Tästä hänelle langetettiin yhden vuoden ja kolmen kuukauden vankeusrangaistus 2006.

– Se oli paha juttu. Eikö hän osoittanut muutaman tunnin vankilomalla, ettei hän ole sovelias tähän yhteiskuntaan? Ettei hänen sopeuttamisensa ole onnistunut? Miten tällainen riski voidaan nyt ottaa ja laskea hänet vapaaksi? Hän on yhä vaarallinen, isä sanoo.

Isää ihmetyttävät ne perusteet, joilla hovioikeus päätti huhtikuussa laskea miehen elinkautisesta ehdonalaiseen vapauteen. Hovioikeus perusteli vapaaksi laskemista muun muassa pitkällä, lähes 20 vuoden vankeusajalla, opiskelulla, päihteettömyydellä ja sosiaalisella verkostolla.

– Hänhän opiskeli silloinkin, kun hän murhasi tyttäreni. Hän on tehnyt kaikki rikoksensa selvin päin. Nämä vapauttamisperustelut tuntuvat omaisten kannalta todella oudoilta. 20 vuoden vankilassaoloaika ei tunnu minusta pitkältä, kun hän syyllistyi sinäkin aikana uuteen rikokseen, isä sanoo.

– Luulisi, että asiantuntijoiden tekemä riskiarvio on todella kattava. Vangeista pitää osata karsia sellaiset, jotka eivät täytä vapaalla olemisen edellytyksiä. Minä pelkään, että hän syyllistyy uusiin rikoksiin, isä sanoo.

Sari Autio"

***** ***** *****
"Faktat
Murhaaja iski 15-vuotiaan Tuuli Ikosen kimppuun kotimatkalla Tampereella 11. marraskuuta 1995.

Tuuli oli ollut Tampereen keskustassa ostamassa isänpäivälahjaa. Tuuli jäi pois linja-autosta kotinsa lähettyvillä, kun hänelle täysin tuntematon mies kävi kimppuun ja löi useita kertoja teräaseella. Tuuli menehtyi matkalla sairaalaan.

Murhaaja, Suomeen pakolaisena tullut 21-vuotias opiskelija, jäi kiinni neljän tunnin pakomatkan jälkeen.

***** ***** *****
https://twitter.com/juneslokka :

"10.10. vangittu Ahmed Nadim Khalil Al-Gandog (s. 1989). Käsittelyssä käytetty arabian kielen tulkkia"

***** ***** *****
Kuten edellä luemme, Tuuli oli sivistynyt, nuori, elämänsä alussa ollut arvokas, nuori nainen, joka haaveili eläinlääkärin ammatista.

Eräänä päivänä, kun hän ei aavistanut, hänen päälleen käy tuollainen ihmisroska, eläintäkin alempi - sillä eläimetkään eivät käyttäydy noin ala-arvoisesti - ja joka ei osaa vähääkään olla kiitollinen kansallemme, joka on hänet omaan, kauniiseen, ennen puhtaaseen maahamme huolinut. Iljettävä, musta pakoloinen, jolle mitkään, - muslimeille selvästikin täysin luonnolliset teot, pikkulasten hyväksikäytöstä alkaen eivät ole vieraita - tämän ovat eurooppalaisetkin jo oppineet ymmärtämään -, mutta sivistyneiden kansojen ihmisille iljetykset.

Tuuli-ressu, minkälaisen otuksen saaliiksi jouduit, omassa maassasi, kotikaupungissasi, kotikaduillasi!

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riskinottokyky10

      Jos/kun hänet karkotetaan, niin onko tosiaan Somaliassa sama tukiverkosto odottamassa sekä opintoja vastaava työpaikka, vai turhautuuko henkilö sitten siellä, kun ei saakaan kaikkea mistä on aina haaveillut? Somaliassakin on nuoria ja vieläkin nuorempia tyttöjä, ja voi kai sieltä matkustaa ihan minne vain muualle paitsi Suomeen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      111
      3607
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      64
      3232
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2714
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2533
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2154
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2113
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1716
    Aihe