Poliisiko määrittelee ruuan hinnan ?

Kun poliisi rajaa rehellisen pitsan hinnan 6 euroon, ollaan todella hakoteillä. Poliisin tehtävä on kyllä torjua harmaata taloutta, mutta jokaisella yrittäjällä vapaassa markkinataloudessa on oikeus määritellä tuotteensa tai palvelunsa hinta itse. Ja jos lakeja ja asetuksia muutetaan niin että määräysvalta hinnoittelussa kuuluu poliisille, tulee minimihinta lyödä sitten jokaiseen tuotteeseen pitsasta sukkanauhoihin asti. On naurettavaa että tälläista poliisin harjoittamaa hintasääntelyä on lähtenyt puolustamaan myöskin maakuntalehtemme pääkirjoittaja, yhtään ajattelematta asiaa sen paremmin. Näin siis Hämeen Sanomain pääkirjoitus:

"Poliisi kysyy sosiaalisessa mediassa vinkkejä kuuden euron pitsoista. Liian halpa myyntihinta kertoo hyvin todennäköisesti jonkin sortin vilungista.

Poliisi muistuttaa Facebookissa, Instagramissa ja Snapchätissä, että rehellisesti paistetulla pitsalla on hintansa. Tarkoitus on ehdottomasti hyvä ja kannatettava."
39173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Ai "rehellisen"...,-itse joskus pizaa hakenut. Täyte ei ole ollutkaan,kuin on tilattu!!??? Kuitti jotenkin epämääräinen...,vain Loppusumma,ei siis esim.mitä Tuote sisältää.

Äänestä

Kyllähän häsa on suureen ääneen paasaamassa aina kun on kyse tavallisen tallaajan moraalista, mutta annas olla kun esimerkiksi Hassinen ja Riekkola ottivat lahjuksia ei pääkirjoittaja pukahda asiasta mitään.

Äänestä
  • Kiemunki kävi kiusaamassa partureita itse asiassa monellekin tapaa kyttäsi hinnastoja, vinkui kuitteja ja hävitti parkkistragediallaan keskustan partureilta asiakkaat. Mutta onko käynyt kyselemässä kopioiden hintaa ja hinnastoa?

    Äänestä

  • köyhä mies kun on luuli saavansa jäsen kirjalla ilmaisen hoidon. onneksi tuli laps lisät niin sai ees vähän kurrejaan kuosiin

    Äänestä

Ymmärtääkseni halpoja pizzoja myyviä yrityksiä syynäilemällä poliisi toivoo löytävänsä pimeitä työntekijöitä, luvattomasti maassa oleskelevia paperittomia ja karkoituspäätöksen saaneita. Vähän sama asia kuin rakennustyömaiden tutkaileminen aiemmin. Minusta on ihan hyvä, että yrittävät löytää noita kuutamokeikkalaisia.

Äänestä

kyllä nyt menee suomen maine mailmalla. kyllä on päättäjissä vikaa jos valtion talous horjuu 6e pitsan takia. näiden viime aikaisten päätösten takia veron kierto vain lisääntyy ja hyvä niin mitä sitä rahaa suomen ja e.u.n päättömiin hankkeisiin syytää. pimeä raha jää suurimmaltaosalta kuitenkin paikka kuntaa rikastuttamaan. ja kuluuhan siinä virka loisien aika kun miettivät millä saisi parturit ja remontti reiskat lopettamaan työn teon. minua vituttaa kun tuli aikoinaa oltua liian rehellinen aivan turhaan. kyllä parempi euro taskussa kuin kymmenen valtion kirstussa.

Äänestä
  • Jos pidät verojen maksamista turhana, pidät sitten ilmeisesti yhteiskunnan tarjoamia palveluitakin turhina. Verorahoillahan ne maksetaan.

    Äänestä

  • Suuret talousrikolliset saavat hallintarekisterin ym. varallisuutensa kätkemiseen.
    Hallitus käy raivona pitsanpaistajien, partureiden ja vastaavien nälkäpalkalla raatavien kimppuun.
    Kuinka tyhmiä hallitus vaatii kansalaisten olevan?

    Äänestä

  • empä ole "palveluita" saanut. kyllä joku raja pitäis tuossa rahan jaossa olla. verot ovat pelkkää tulon siirto suorranaista riistoa

    Äänestä

  • lypsyt-lypsetty kirjoitti:

    empä ole "palveluita" saanut. kyllä joku raja pitäis tuossa rahan jaossa olla. verot ovat pelkkää tulon siirto suorranaista riistoa

    Olisin toivonut että olisit saanut edes koulutusta. Tässä se nähdään. Verotulojen väheneminen on osaltaan pois koulutuksesta ja se näkyy heti ainakin äidinkielen osaamisessa.

    Äänestä

  • yksityis koulussa ei tarvitse sietää kaikkea viher kommari paskaa

    Äänestä

Kuka määrittelee kopiokoneen hinnan?

Äänestä
  • tarjottujen lahjusten arvo % esim 10000 lahjus=koneen arvo on 100000

    Äänestä

  • Tästä liikevoitosta riittää varmasti veroeuroja hvinvointivaltion ylläpitoon.

    Äänestä

  • tyhmät veroja maksaa liike mies tekee huolellisen vero suunnitelman ja kaverit auttaa jos käry käy

    Äänestä

6 euron pitsoja pystyy myymään voitolla ja paljonkin kun rahoittaja ,turkinmafia-saksasta! Siinä ei paljoo paina vähennykset,ei verot kun rahat ovat silloin-uunipuhtaita.

Äänestä

Rehellisyys ei Suomessa kannata, siitä huolehtii viranomaisrikollisuus.

Äänestä

Vetäköön vinkkinsä.... Kehtaavatkin. Pyytäisivät mielummin vinkkejä herrojen miljoonien panttaamisesta surffitileille.

Nämä ahkerat pizzataitelijatko nyt pitäisi käräyttää. Ne jotka tekee töitä aamusta iltaan saadakseen perheelleen jotain. Seuraavan kerran kun menen hakemaan pizzani maksan satavarmasti pimeänä, jos vaan voin. On sitten ensimmäinen kerta tätä laatua, mutta sen verran meni herne nenään alipalkattua rehellistä työtä tekevien puolesta.

Äänestä

jotain-rajaa-ko, eihän pienten yritysten veronkierron ja pimeiden työntekijöiden selvittaminen mitenkään suojele isompia yrityksiä veronkierron selvittämiseltä. Vaadi ihmeessä kuitti ostoksistasi.
Pimeitä töitä tehdessä jää myöskin sairastuessaan tuloihin perustuvan Kelan sairausvaakutuskorvauksen ulkopuolelle, samoin työeläkettä ei kerry... Kuinkahan moni kuutamokeikkailija säästää ne tulot vastaisen varalle?

Äänestä
  • aika moni ja se kannattaa . enään on aivan turha pönkittää valtiota se on pettänyt jo liian monta kertaa vero orjansa.ja mitä tuolla sairaus vakuutuksellakaan tekee kun lääkärit vailla järkeä hoitavat ja antaa lähetteen . vai onko suomalaisten hoito kielletty

    Äänestä

  • Hoito sitä tai tätä, mutta pitempiaikaisessa sairastumisessa saat verotettavien tulojesi perusteella isompaa päivärahaa lääkärintodistuksellasi. Pimeän työn tekijähän sai minimipäivärahan jos sitäkään kun ei ole osoitettavissa niitä verotettuja tuloja. Samoin aikanaan saa vain minimikansaneläkkeen, kun tuloista ei tullut maksettua työeläkevakuutusmaksuja.

    Äänestä

  • Onpa aikamoista propagantaa.

    Äänestä

  • demarit ei usko että toi juna meni eilen. nyky ihminen ajattelee omilla aivoillaan. tässä nähdään tuon demari aatteen tulos mikään ei kannata. se siitä tulee kun vastuuttomasti jaellaan rahaa ja ostetaan äänestäjiä. ajatuksena yhtä hieno kuin neuvosto liitto. kyllä välistä vetäjiä riitti. herätkää jo

    Äänestä

  • veroja ei kannata maksaa niin paljon pimeenä kun mahdollista. kun kerran rahaa riittää pakolaisillekkin 1000e .kk. joka mutille. niin vitunkaan väliä tässä sitte on.

    Äänestä

  • Tähän on tultu.

    Äänestä

Pitääkö Idänpään nesteen cafeestakin tehdä nyt tutkintapyyntö poliisille, koska lounas siellä maksaa tällä hetkellä tasan viisi euroa. Jos Hämeen Sanomien toimitus on sanansa veroinen Uusi-Kilposen on suorastaan pakko tehdä rikosilmoitus asiasta

Äänestä
  • Pollut nolasivat ryhtyessään MaRa:n mainoskampanjan ilmaisiksi feissareiksi.

    Äänestä

  • Onks Idänpään Neste avattu?

    Äänestä

Saitko kuitin 6€ pizzasta vai et, vai pelkän pankkikortin kuitin...
Kyllähän näitä on kalliimpiakin kebabpizzerioita, joista ei tahdo saada kuittia kuin kunnolla vaatimalla, ei ole pelkoa että löisi kassakoneeseen mitään tai kysyisi kuitti kädessä, otatko kuitin.

Äänestä

Tää humpuukiketju on pisara humpuukiketjujen meressä.
Jos olette sitä mieltä, että palkkansa, vuokransa,laskunsa ja veronsa pizzerianisti makselee 6 eurolla raaka-aineiden lisäksi, niin olkaa sitä mieltä.
Ne, jotka tietää on hiukan eri mieltä, mutta sillähän ei ole väliä, koska teillä on mielipide.

Äänestä
  • Heippa Anne&Jutta!!

    Äänestä

Poliisin ateria ABC: ltä 6,90e muut maksaa noin 4e enemmän.Mitenkä menee verotus

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa tämäkään, kuten ei moni muukaan huhu.

    Äänestä

  • Haiskahtaa harmaalta osuustaloudelta!

    Äänestä

prismasta ja cittarista saa pitsoja välillä alle euron

Äänestä
  • jos verojen maksulla ei saa kuin lisää mamuja niin ei kiitos

    Äänestä

Onko kenenkään tullut mieleenkään ettei halpa pitsa automaattisesti ole rikollisen toiminaan seurausta. Pimeetä pitsaa voi yhtähyvin myydä myös normaalilla 8-10 euron hinnalla? Jos kutosen pitsoissa polttaa näppinsä, niin nostaa hintaa nomitasolle ja taas kauppa käy.

Äänestä

Mitäs näitä halpispitserioita on? Linnan eka, don sergio... Ei näissä ainakaan täytteiden laadulla kilpailla, se on selvä se.

Äänestä

Ehkä hetkittäin. Saunan takana on heidän sijaan oltu jo tekemisen puutteen keksimisen alkaesta lähtien.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voihanpitsa kirjoitti:

Kun poliisi rajaa rehellisen pitsan hinnan 6 euroon, ollaan todella hakoteillä. Poliisin tehtävä on kyllä torjua harmaata taloutta, mutta jokaisella yrittäjällä vapaassa markkinataloudessa on oikeus määritellä tuotteensa tai palvelunsa hinta itse. Ja jos lakeja ja asetuksia muutetaan niin että määräysvalta hinnoittelussa kuuluu poliisille, tulee minimihinta lyödä sitten jokaiseen tuotteeseen pitsasta sukkanauhoihin asti. On naurettavaa että tälläista poliisin harjoittamaa hintasääntelyä on lähtenyt puolustamaan myöskin maakuntalehtemme pääkirjoittaja, yhtään ajattelematta asiaa sen paremmin. Näin siis Hämeen Sanomain pääkirjoitus:

"Poliisi kysyy sosiaalisessa mediassa vinkkejä kuuden euron pitsoista. Liian halpa myyntihinta kertoo hyvin todennäköisesti jonkin sortin vilungista.

Poliisi muistuttaa Facebookissa, Instagramissa ja Snapchätissä, että rehellisesti paistetulla pitsalla on hintansa. Tarkoitus on ehdottomasti hyvä ja kannatettava."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu