Barcelonaan jouluksi (Hotel Barcelona Universal?)

eemeli10_

Onko kellään kokemuksia tuosta hotellista tai muita suosituksia? Hotels.com näytti tarjoavan hyvän paketin aamiaisella. Entä oletteko tulleet lentokenttäbussilla keskustaan vai taksilla? Taksien hinnoista liikkuu erilaisia tietoja.

19

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällä näyttää olevan aika kuollutta tämä keskustelu. Koko Barcelonan palstalla. ;)

    • Barbii

      Hotellista ei kokemusta, lue arvosteluita, suht hyvällä paikalla näyttäisi olevan.
      Lentokenttäbussilla olen kulkenut. Sillähän voit tulla Plaza Espanjalle, josta voit ottaa taxin ellet jo lentoasemalta halua tulla taxilla.

    • Olen lukenut arviointeja ja hyvältä vaikuttavat. Olisin kaivannut jonkun palstalaisen näkemystä lisäksi.

    • P1mu

      Tulimme viikonloppuna Francan juna-asemalta lentoasemalle, hinta n. 35€.

      • Matkamiesmaantiellä

        Olimme 2013 joulun Barcelonassa, meitä oli 5 henkeä, ajomme lentokentältä kahdella taksilla Rambla del Raval kadulle keskustaan, hintaa noin 20 euroa /taksi.
        Sattui lämmin aika, päivisin jopa 20 lämmintä. Illat viileni nopeasti.


    • NäinMeillä

      Syyslomalla taksi kentältä keskustan tuntumaan noin 35 e neljän hengen "kuormalla". Takaisin lentokenttäbussilla 4e/henkilö. Eli aika pieni hintaero lopulta oli.

    • MatkamiesMaan-77

      Ja majoituksesta voisin sanoa sen verran että Barcelonassa on hyvin yleisenä majoitusmuotona asuntomajoitus. Koko talo voi olla vuokrattavina asuntoina ja homma toimii kuten hotelli mutta ilman hotellin palveluita ja respaa.
      Ja kun melkein joka kulmalla on pieniä leipomoita ja kauppoja, on aamiainen helppo hakea itse tuoreena joka aamu.
      Meillä nyt syyslomalla kahden makuuhuoneen, kahden wc/pesuhuoneen ja olohuone/keittiön todella siisti juuri remontoitu asunto kahdella parvekkeella. Ja hinta noin 60% siitä mitä olisi maksanut hotellimajoitus neljälle hengelle pienessä huoneessa. Sijainti 1 km kävelykadulta ja 50m lähimmältä metroasemalta.

    • Jos meitä olisi neljä henkeä lähdössä, niin harkitsisin myös asuntomajoitusta. Nyt saimme mielestäni edullisen tarjouksen Hotels.com ilta tähän ym. hotelliin aamiaisen kanssa. Aloin jo peruutella muita varauksiamme, kun vaikutelma on niin hyvä ja kuulemma kohtalainen aamiainen. Muilla (booking.com ja hotelclub.com) hinta ilman aamiaista samaa luokkaa. Hotelli on Paral-lellilla ja ihan metroaseman kohdalla.

    • Laskeskelin, että Hotel Barcelona Universaliin pääse edullisimmin junalla ja metrolla. Ensin lentokentältä junalla Sants pääasemalle ja siitä metrolla L3 suoraan hotellille. Matkan hinnaksi tulee T10-kortilla 1 euro/henki. Siirtymätkään eivät ole pitkiä.

      • tekisin_näin

        Ensinnäkin tuo hotelli on hyvä valinta. Kentältä hotelliin menisin näin, jos taksi koko matkan tuntuu kalliilta eli reilut 30 euroa. A1 lentokenttäbussilla ensin Plaza Espanjalle ja loppumatka bussilla tai taksilla. Taksi ei tuolla loppumatkalla montaa euroa maksa, koska takseilla ei ole korkeita lähtömaksuja. Metrossa painavien matkalaukkujen raahaaminen on joskus hankalaa, sillä asemilla ei välttämättä ole liukuportaita tai hissejä.


      • samaa_mieltä
        tekisin_näin kirjoitti:

        Ensinnäkin tuo hotelli on hyvä valinta. Kentältä hotelliin menisin näin, jos taksi koko matkan tuntuu kalliilta eli reilut 30 euroa. A1 lentokenttäbussilla ensin Plaza Espanjalle ja loppumatka bussilla tai taksilla. Taksi ei tuolla loppumatkalla montaa euroa maksa, koska takseilla ei ole korkeita lähtömaksuja. Metrossa painavien matkalaukkujen raahaaminen on joskus hankalaa, sillä asemilla ei välttämättä ole liukuportaita tai hissejä.

        Barcelonassa taksi on mukava ja edullinenkin tapa liikkua, jos on matkatavaroita. Paikallisbussit ja metrot eivät ole mukavia isojen matkalaukkujen kanssa etenkään ruuhka-aikoihin. A1 ja A2 lentokenttäbussit on suunniteltu myös matkatavaroiden kuljetukseen, laukuille on niissä omat hyllyköt.


      • samaa_mieltä kirjoitti:

        Barcelonassa taksi on mukava ja edullinenkin tapa liikkua, jos on matkatavaroita. Paikallisbussit ja metrot eivät ole mukavia isojen matkalaukkujen kanssa etenkään ruuhka-aikoihin. A1 ja A2 lentokenttäbussit on suunniteltu myös matkatavaroiden kuljetukseen, laukuille on niissä omat hyllyköt.

        Klo 21:30 ei pitäisi olla ruuhkaa junalla. Pysähtyy ensimmäisen kerran Estacio Sants -asemalla. Siitä pitäisi olla "helppo" yhteys metrolla suoraan hotellille varsinkin, kun hotelli on Paral-lel -metroaseman kohdalla. Tuo matka olisi kymppikortilla 1 e hengeltä vaihtoineen.


    • gaudintytär

      Asuntomajoitus tulee perheen kohdalla edullisemmaksi, ja on tavallisesti miellyttävämpi vaihtoehto. Jos kyseessä on yksi tai kaksi henkeä, hotellikin on luonnollisesti ok. Kolmen tähden paikat on yleensä kelvollisia, sitä alemmaksi älä mene. Metrolla pääsee kulkemaan Barcelonan alueella mainiosti, joten hotelli tai asunto voi olla keskustan ulkopuolellakin, kunhan on asema lähettyvillä. Ruokailu ravintoloissa voi olla kallista, jos teet sen turistialueilla, mene siis hieman syrjemmälle, katsele minne paikalliset itse menevät, tai kyse neuvoa.

      Barcelonan mielenkiintoisesta luonteesta ja kivasta tarjonnasta on esittely täällä: http://valimeri.com/espanja/barcelona

    • Tuon hotellin eteläpuolella on paljon hyviksi todettuja ja paikallisten suosimia paikkoja. Aika monet "pelkkiä" tapas-paikkoja. Tällä kadulla mm. Carrer de Vila i Vilà.

      Restaurant Arume, Calle Botella, 11-13
      • Lähellä Parel-lel tietä
      • Sijalla 32/7264 (Tripadvisor.com)
      • Hurjasti 5* kehuja, 50m länteen Cera 23:sta. Pohjoiseen hotellilta

      Cera 23 Sijalla 34/7276 Carrer de la Cera, 23
      • Kävelymatka hotellilta
      • Vaikea löytää (hotellilta pohjoiseen n. 6-700 m)

      El Rincon Del Cava, Sijalla 1508/7277 C/ Blasco de Garay, 53
      • Auki 9-24
      • Ensin länteen hotellilta, sitten etelään
      • Halpaa (5 e Cava-pullo)
      • Tapakset jotain 1 e/kpl

      Filomena Gastro Bar Sijalla 432/7 328 Carrer d'Aldana, 8
      • Kasvisruoka/coctail (burgereita)
      • Lähellä hotellia
      • Suljettu maanantaina
      • Sunn 13-19, pe/la 18-03, ti/to 18-01
      • Hintatietoja ei ole, mutta vaikuttaa edulliselta


      Lascar 74, Sijalla 8 /7 328 Calle del Roser 74
      • Menu 9/15 e
      • 500m etelään hotellilta
      • Vain muutama arvostelu, mutta kaikki hyviä
      • Näyttävän näköisiä annoksia
      • Hotellilta etelään n. 500 m

      Pincho J, Sijalla 775/7 612 Carrer Blai, 26
      • Pincho 1€/kpl (leivän päällä)
      • Pieni lasillinen olutta 1 € (keskikokoinen 1,90€, sangria 10€/l)
      • Aika paljolti seisomapaikkoja
      • Hyvin lähellä hotellia (puolivälissä Carrer Blai ta)

      BLAI 9
      • Pinxos eivät ole täällä leivän päällä
      • 1€/1,50€
      • Suljettu 25.12.
      • Avoinna klo 12-

      Obsessions, Sijalla 427/7 328
      • Hotellilta suoraan etelään n. 250 m
      • Blogisti kehui ja ylisti
      • Perhe ylläpitää, lista espanjaksi
      • Carrer Nou de la Rambla, 149
      • Jälkiruuista Cheesecake kehuttu, samoin Crema Catalana
      • Kokki on ollut leivonnaisleipuri
      • Kehuttu sangria
      LA TASQUETA DE BLAI
      • 300m hotellilta, Carrer de Blai , 17
      • 1 e/tapas, leipäpohjaisia
      • Sijalla 269/7 328

      Tällaisista olen tehnyt listaa. Ainakin osa tullee kokeiltua. Nuo löytyvät helpoiten hakemalla Tripadvisorilla. Mahtaako kukaan palstalaisista olla käynyt yo. paikoissa? Sijoitukset Tripadvisorista. Lisäksi osa on saanut kehuja blogeissa.

      Kiitos Gaudintytär. Kaikki linkit ovat "tarpeen". Koetan tehdä tänne sellaisen matkakertomuksen tapaisen, jos hotellilta pääsee kirjautumaan tänne. Esim. Madeiralta ei monestakaan hotellista pääse.

    • Tuo annettu linkki oli vain tosi lyhyt "kertomus" Barcelonasta. Noihin olen törmännyt ja nopeasti siirtynyt parempiin sivuihin, koska nuo ovat mitäänsanomattomia ja keräävät vain mainoksia sivuilleen kertomatta kohteesta juuri mitään. Mm. täältä saa paremman kokonaiskuvan ja hyviä linkkejä: http://www.pienimatkaopas.com/barcelona/

    • Jihhad

      Espanjassa paukkuu ja rätisee, ei kannata matkustaa jouluna!

    • tästäonkokemusta
      • Onko sulla kokemusta noista luettelemistani ruokapaikoista? Vai söittekö joskus hotellinne baarissa (Zinc bar, hotel Villa Emilia)?


    • yleisesti_ottaen

      Barcelona on täynnä hyviä ravintoloita. Kannattaa mennä niihin, joissa ei tarvita sisäänheittäjiä ja joissa on paljon paikallisia ihmisiä. Hotellin kannattaa valita hieman keskustan (vanhan kaupungin) ulkopuolelta, jos ei tykkää humalaisten turistien yöllisestä möykästä. Kannattaa lukea nettiarvostelut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      132
      7163
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      417
      6891
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3493
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      133
      3078
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2644
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2221
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1914
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1777
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1447
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1327
    Aihe