Tuli tällainen mieleen.
Onko kukaan koskaan ehdottanut että yliopisto kustantaisi väitelleelle tohtorinhatun. Vaikka sen hinta ei ole aivan yletön niin olen kuullut että moni on sen hinnan vuoksi silti jättänyt hankkimatta kun sitä tarvitaan harvoin jos ollenkaan.
Vuosittain valmistuvien tohtoreiden määrä nyt kuitenkaan ei ole niin iso että yliopiston budjetti siihen kaatuisi.
Tohtorinhattu yliopiston kustantamaksi
6
310
Vastaukset
- tohtori2013
Aivan käypänen ehdotus. Hankkimatta on jäänyt itselläkin. Syynä on juuri tuo hinta, koska onhan 700€ aika paljon.
- doctorhc
Yhteiskunnan varoilla saat koulutuksen (peruskoulusta alkaen yli 20 vuotta) ja tohtorin tutkinnon maksutta. Useimmiten tohtorikoulutettaville maksetaan palkkaakin.
Kyllä sen päälle luulisi tohtorin itse jaksavan kustantaa itselleen hatun, jos sellaisen haluaa. Välttämätönhän se ei ole, ellei antaudu sellaisiin tehtäviin ja tilanteisiin, joissa hattua käytetään. - Eivarmasti
Miksi ihmeessä? Pitäisikö kustantaa promootiojuhlaan iltapuku ja viinatkin? Hattu hankitaan promootioon, joka on vapaaehtoinen juhla. Hattua ei tarvita osana tohtoriopintoja tai -väitöstä.
- Iso_peili_myös
ilman muuta yliopiston pitää kustantaa tohtorinhattu frakki kävelykeppi. Ihan selviö näin maalaisjärjellä ajateltuna. Ja se Isokokoinen suurentava eteisen peili, että voi joka aamu ja ilta ja öisinkin peilailla itseänsä tohtorinhatun kanssa.
- tohtori2013
Tohtoriksi voi tulla monella tavalla. Osa on sellaisiakin, jotka tekevät väitöstutkimuksensa tyystin omalla ajallaan ja omilla kustannuksillaan. Näistäkin tohtoreista yliopisto saa kuitenkin aivan hyvän tulon, kuten toki pitääkin. Ehkäpä aloittaja tarkoitti juuri tätä seikkaa, kun pohti mahdollista hatun hankkimista yliopiston toimesta.
- Frakki_herra
Jep. Osa tekee väikkärin vasta eläkkeellä ollessansa. Lisääntyvä juttu. Ihmiset elävät virkeinä pitkään. On turvattu eläke ja aikaa viilailla väitösjuttuansa pilkkujen ja referenssitietojen kanssa. Työtön ei uskalla aloittaa väitöstyön tekoa, vaikka aikaa järjestyisi. Itsekin odottelen että pääsen eläkkeelle. Työuralle sillä ei ole enää onneksi mitään merkitystä, mutta itselle ja myös tietämykselle kyllä. Oliko se noin 1 milj euroa, kun yliopisto kuittaa uudesta tohtorista. Kyllä tuosta miljoonasta yhden silinterihatun voisi ihan hyvin kustantaa. Mutta kuka maksaa verot hatusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400