Focus 1.5 ecoboost koeajo

Ford-specialist

Olen kuullut varmoilta tahoilta että tuossa 1.5 koneessa on sulaneita mäntiä usein pikkuisenkin kiihytyksen jälkeen motarilla. Kone myös leikkaa kiinni kun ei öljy kierrä kunnolla varmaan kanavissa samoin nokka ketju katkeaa kun se alkaa tehdä piiska ilmiötä kun se venyyyy. Tulpat sulaa samalla kun männät reikiintyy seoksen mennessä laihalla. paloherkkiäkin ovat konetilastaan kun johto sarja hankaa runkoon itseään. Elektroniikka särkyy kun saa staattisia iskuja kankaasta ja siihen jää focus ecoboost. Iskuvaimentimet vuotaa usein ja on vaikeita vaihtaa. vaihdelaatikko sorvaa ja pitää monessa yksilössä todella kahiseva ääntä kun metallialastua kiertää mukana . Penkki katkeaa vasemmalta puolen kun se rasittuu enemmän ja on heikkoa materiaalia. Penkkien nahkassa on usein madonreikiä kunnahka ostetaan halvimmalta teurastomolta. ratti akseli on ironnut joistain kun sitä pitää koko ajan väännellä että pysyisi tiellä. Keula syö alatukivarsia kuin leipää kun raskas muinainen kone on liian painava suunnitelluille osille. Takapenkki on pilallinen.

13

12572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 634trfgt

      ei ole ketjua

    • grgre

      Mikä sen takapenkin on pilannut

      • Ford-specialist

        huono materiaali, heikko kiinnitys ja muu kehno työn laatu.


    • hkjhkghkjhkjk

      Heh muuten hyvä provo mutta 1.5:ssä on hihna eikä ketju. Sekä taidat olla 500kg läskivalas kun penkitkin irtoaa.... Kannattaa pitää terveydestä parempaa huolta!

    • tyypillinenvw

      Kuule käveleppä siihen auton eteen ja katso tarkemmin.
      Ettei siinä vaan sittenkin olisi ovaalin tilalla sellainen vw ympyrä?

      • Anonyymi

        Ruaaah! Nerokasta riimittelyä.


    • Mulla just viikko sitten pääsiäis sunnuntaina 1.5 ecoboost 16 mallinen 90000 km konelevähti kesken ajon pytyt täytty öljystö. Nyt pähkäillään kuka maksaa kun takuu päättyi tammikuussa.

      • Anonyymi

        Eikö noissa ole 5 v takuu?


      • Anonyymi

        On mutta trolleilla se on vähemmän. Moottori menee varmuudella takuuseen alle 5v/100tkm ellei ole huollot jäänyt väliin tai ajettu ilman öljyjä. Se on kyllä aika epätodennäköistä, kun ecoboostit kuluttaa aika vähäisissä määrin moottoriöljyä vaihtovälillä


    • Anonyymi

      Oiskohan tojotisti taas provopäällä? Kuten aina.

    • Anonyymi

      Moottorissa on suunnittelu vika, kannentiiviste ei kestä. Jenkeissä näistä on ollut paljon juttua, Youtubesta löytyy klippejä.

    • Anonyymi

      Onko kannentiivisteasiassa kyse vanhemmasta nelisylinterisestä vai uudesta kolmisylinterisestä 1.5 -litraisesta?

    • Anonyymi

      Hän se jaksaa ja jaksaa kirjoittaa valheita ja kun aiheet loppuu niin kaivelee vanhoja provoja ja jatkaa niitä vielä hölmöimmillä väitteillään. On tuokin elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      126
      1882
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      54
      1243
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1121
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      807
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe