AngularJS ja muut JS Framework devaajat

Sain tänään kuulla mielenkiintoisen kommentin jossa sanottiin, että rekrytointifirmoilla alkaa olla ylitarjontaa hypetys-Angularin, Reactin jne. kanssa.

Jos tilanne on tämä niin mitä nämä jantterit luulevat tekevänsä parin vuoden päästä? Algoritmit ja vaativa ServerSiden koodaus ei välttämättä ole hanskassa.

Tuleeko näistä JS-Frameworkkia hyödyntävistä devaajistä HTML /CSS-tyyppisten henkilöiden jatkoja? Aika *hit tuelvaisuus.

HYpetykset menevät mutta vaikeinden algotitmien toteutus sovelluksissa jää vain tietyn harvan joukon käsiin.

Kannattaa ilmeisesi miettiä mihin painottua opiskeluissaan,

Peache - en halua raivota asiasta. Good luck kaikille,
11148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tekniikat elävät kuten aina. Fronttipuolella JavaScript-frameworkeista Angular ja React ovat tällä hetkellä ne, joihin kannattaa panostaa. Mutta tänä päivänä vain pelkästään fronttiin tai backendiin keskittymällä ei pitkälle pötki, vaan olisi hyvä osata molempia. Tietysti jos haluaa keskittyä enemmän esim pelkkään fronttipuoleen, niin silloin tottakai eri JavaScript-frameworkit, HTML, CSS jne ovat oleellisimpia tekniikoita. Ei siinäkään mitään pahaa ole jos pelkkä frontti kiinnostaa, mutta noita HTML/CSS-miehiä nyt on maailma täynnä kaiken maailman markkinointifirmoista lähtien. Backend on tottakai vaativampaa hommaa.

Äänestä
  • Backend-kaveri oppii frontin parin viikon tutustumisella, mutta fronttimies ei pääsekään niin helpolla. Onneksi itse olen selkäpuolelta. Angular sinänsä on ihan kiva ja selkeä logiikaltaan. Itse asiassa jopa kiva käyttää.

    Äänestä

Kehyksiä tulee ja menee. Ei ole huolta siitä, etteikö uutta opittavaa tule joka vuosi.

Äänestä
  • Samanlaista se oli ohjelmoinnin alkuaikoina. Jatkuvalla syötöllä uusia hopealuoteja: https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_programming_languages Mutta ei se ole vieläkään hidastunut. Toki tietyt kielet ovat jääneet käyttöön pitkäksikin aikaa - Lisp, C, ja SQL voinee luokitella siinä mielessä onnistuneimmiksi kieliksi.

    Äänestä

  • Entiedä korvasiko C koskaan C:tä. Mikrosofti teki windowssia C kauon ja sitten vasta C# ei koskaan C mutta linuksi kyllä

    Äänestä

Angularin etu on että saapi helposti pilkottua työ osiin niin tämä on ryhmä työskentelyn ja testauksen kannalta hyvä kun monia pieniä moduuleita, myös korjaus on helpompaa kun löytää hyvin mitä etsii.

En ole tutkinut niin angularia kuin päälisin puolin, mutta olen ymmärtänyt että ei siinä edes ole mitään opittavaa koska se on työkalu joka auttaa js, eli tehtävät annetaan tehtäväksi ihan tavalisella js sitten angularilla pistetään moduulit yhteen HTML filessä joillakin sanoilla. Kumma että sitä kutsutaan onepageabligationiksi vaikka näinhän filejä/sivuja tulee tosi paljon.

pelkkä js on paljon enemmän yhdensivun vehje kun jos toista js.sivua yrittää pistää niin se on todella vaikkea kun toinen yliajaaensimmäisen ellei kutsu todella vaikeasti, tai käytä jquaryn $(document).ready:ä

Äänestä
  • "olen ymmärtänyt että ei siinä edes ole mitään opittavaa koska se on työkalu"

    Jaahas. No olkoon sitten niin.

    Äänestä

Fronttidevaus on nykyään paljon haastavampaa kuin backend puoli. Varsinkin esim. MEAN stäkillä.

Äänestä

AngularJS ja lähes kaikki muutkin frameworkit yrittävät vain paikata JavaScriptin itsensä ongelmia. JavaScript on veristä oksennusta.

Äänestä
  • "JavaScript on veristä oksennusta."

    Pitäähän sitä toki osata käyttää oikein. Lue "JavaScript: The Good Parts: Douglas Crockford:"

    Äänestä

  • javascript on kivaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Algororhype kirjoitti:

Sain tänään kuulla mielenkiintoisen kommentin jossa sanottiin, että rekrytointifirmoilla alkaa olla ylitarjontaa hypetys-Angularin, Reactin jne. kanssa.

Jos tilanne on tämä niin mitä nämä jantterit luulevat tekevänsä parin vuoden päästä? Algoritmit ja vaativa ServerSiden koodaus ei välttämättä ole hanskassa.

Tuleeko näistä JS-Frameworkkia hyödyntävistä devaajistä HTML /CSS-tyyppisten henkilöiden jatkoja? Aika *hit tuelvaisuus.

HYpetykset menevät mutta vaikeinden algotitmien toteutus sovelluksissa jää vain tietyn harvan joukon käsiin.

Kannattaa ilmeisesi miettiä mihin painottua opiskeluissaan,

Peache - en halua raivota asiasta. Good luck kaikille,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu