Harmaantalouden peruspilari on Suomenvaltio itse.
Valtion taholta suojellaan ja tuetaan verovaroilla strateegisesti erittäin tärkeän alan tuhoamista, jonka toiminnan turvaamiseksi tulisi kiinnitää kasvavaa huomiota maailman tilanteen kärjistyessä.
Esimerkkinä muutama valtiojohtoinen kuljetus ja logistiikkayritys joka käytää rahanpesuun erikoistuneiden itäeurooppalaisten kuljettajien ja kuljetusyrittäjien palveluita, näin sortaen Suomalaisia veronmaksjia ja Suomalaisia alan yrittäjiä.
Esim. ko. yritysten palveluksessa on toimihenkilöitä joilla on arveluttavan "lämpimät" ja läheiset suhteet ko.toimiojihin, palvelevatko ken ties "kahtaherraa".
Lisäksi ko. ilmiön mukana on tullut ikävä oheisilmiö, polttoaineen kulutusen jyrkkä nousu Suomalaisissa autoissa, joka ilmenee öiseenaikaan parkkipaikoilla ja aiheutuu todennäköisesti mystisesti rikkoutuneesta polttoainetankista, tai sen korkista.
Voisi myös verrata pizzakeskusteluun, varo alle 6.den euron pizzaa/ varo alle euron/km kuljetusta.
Lisäksi voitaisiin tutkia ja selvittää miten nämä idän - talousihmeet selviytyvät täällä Länsi - Eurooppalaisessa taloudessa töissäolessaan ja raha riittää perheenelättämiseen kotimaassaan kun kuukausiansio on 80 - 150 €:a / kk:ssa, voitaisiin saada hyvä pohja, paljonko leikkausvara todellisuudessa on Suomalais - talouksilla, ettei jäisi turhaa ilmaa ostovoimaan ja saataisiin talous pian kuntoon.
Ps. pitäiskö siivota omapesä.
HARMAATALOUS
2
193
Vastaukset
- repareppana
Kuules pruitti!
Tää pesä on niin täynnä kaiken näköstä paska politiikkaa kotimaisia kuljettajia/yrittäjiä vastaan,ettei meidän elin aikana pystytä putsaamaan.
parempi antaa mennä näin kun on tähänkin asti mennyt.
on niitä muitakin yrityksiä kun pelkästään, valtioomisteiset,jotka noita idän ja etelän ihmeitä riistää.tossa vaasankin seudulla on Yks joka juuri pörssiin noteraattiin
.
ihme että tonne pörssiinkiin voi noi riistäjät listautua.
kyseisen firman kuskin kanssa Tossa kesällä juttelin laivalla kun Ruotsista tyhjänä kotio päin tulin,palkkaa saavat ruhtinaalliset 60€ päivässä,sisältäen kaiken,tais vaan sekin kuski vähä liioitella paikkaansa?en tie.
kummiskin Tää ala on ajettu semmoseen malliin ettei tässä enää pärjää,vaikka löpöt muitten tankista imiski,niinkuin noi etelänaapurit.
enpä enää Ton viimeisen ruttin reissun jälkeen enää oo viittiny noita talkoita jatkaa,muun vehkeet pois ja lopetin puulaakin,enää 4 kk jäljellä ja sit rupee saamaan valtion mahtavaa työkläriä.tosin silläkin pärjää paremmin kun noilla liksoilla mitä kuljetuksista maksetaan. - Persläpiulkoavaruudesta
Etohon auttaa trumatikki ja rahtaritakki.vai mitä aivopierut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066852- 954351
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista473658Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483482- 513398
- 1833360
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242889- 672584
- 422424
- 131814