14267 kHz jakson jorinat

älämuutasano

Alkaa keittää jo vähempikin!

17

206

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • es2uv1

      Kyllä on jollakin heikot hermot!

    • säkä5

      Kannattaa kuunnella 27 aluetta siellä puhutaan asiaa.

      • säkä5naapuri

        Tarkotat varmaanki 27Kilohertsin aluetta.


      • kilotjamegat
        säkä5naapuri kirjoitti:

        Tarkotat varmaanki 27Kilohertsin aluetta.

        Eikös se ole 27 megaa??


    • RapaKaari

      Kuuntelen juuri 27335 kHz:s jaksoa ja hyvältä kuulostaa jutut ei yhtään kivistä niinkuin
      tuo 20 metriä.

      • suomenmieli

        Olen samaa mieltä kuin 27:n jutustelijat että kotimaihinsa!


    • hoopolainen

      Niin mutta 14267 voi jutustella mukavia vaikka Sveitsiin!!!

      • chöhhööhh

        Meinaatko ihan hyvinkäälle asti?? Hah hah


      • hoopolainen
        chöhhööhh kirjoitti:

        Meinaatko ihan hyvinkäälle asti?? Hah hah

        No vaikka Hyvinkään Sveitsiin mutta myös HB-maahan!


    • Radiossa on viritysnuppi. Jos minun ääneni ärsyttää, vaihda kanavaa. Tai jos itselläsi on lupa, saa breikata väliin, ainakin kun minä olen äänessä. Eilen viimeksi turisin hetken tällä taajuudella. de OH7EML

      • Älä_yritä

        Tuo on varmasti joku feikkiprofiili.


      • ritxit

        Mikä hemmetin viritysnuppi? Me radioamatöörit tunnemme ainoastaan sen nupin nimellä VFO ja radioamatööri rigissä ei ole kanavia vaan taajuuksia. La-radioissa on kanavat. Tällaista se on kun annetaan lällättimen rummunpyörittäjille RA-luvat.


      • Viritysnuppi. . . Tällä palstalla kirjoitellaan usein nimimerkillä ja vajavaisella asiantuntemuksella, siksi on hyvä välttää harrastukseen liittyvää erikoissanastoa, kun sen voi myös "suomentaa". Itselläni ei ole koskaan ollut "lällätintä", mutta seuraan joskus mielenkiinnon vuoksi puolella korvalla senkin bandin liikennettä.


      • ritxit

        Joo mutta jos on radioamatööri niin kuuluu käyttää sitä sanastoa mitä amatööripiireissä käytetään. Tietoa saa netistä kun viitsii imuroida ne itseensä, radioamatööri harrastus on jatkuvaa itsensä kehittämistä, tiedon hankintaa ym ym.
        Ehkä ei kannata tänne suomi24:lle kirjoitella omalla nimellä, rekisteröidyllä nimimerkillä eikä varsinkaan omalla kuvalla varustetulla nimimerkillä, se on sitä kybersuojautumista se.


      • yleisrad.kuuntelijavaan

        Me jotka ei osata sähköttää emme ole radioamatöörejä alkuunkaan, ainoat oikeat radioamatöörit on kuulemma niitä jotka osaavat sähkötyksen. Itse olen lisenssin hankkinut silloin kun täytyi osata vielä sähköttää ja ihmettelen kuinka silloin ylipäätään lisenssin olen läpi rämpinyt koska sähkötystaitoni oli silloin todella heikko mutta läpäisin tentin kuitenkin, enää ei taidot riitä alkuunkaan, en muista montaakaan morsemerkkiä ja muutenkin harrastus on jäänyt.


    • emmäävarmaol

      Mä kattosin et olis tuo nysse sama joka keittel ponu tääll pohjan tähden all elokuvas?

    • Qwerty_2

      Ei kuulu mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1294
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1086
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1012
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      159
      967
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      833
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      796
    Aihe