Onko kenelläkään kokemuksia Gigantin tv kaupoita? Myyjä tarjoaa kalibrointia telkkuun hinta 199e??? Kuulostaa melko suolaisesta.. Onko kellään kokemuksia
Kalibrointi
Töllö4k
2178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tarjosivat aikoinaan Immu-turvaa auton CD-soittimeen. Soitin taisi olla n. 100€, vakuutus 79€. Varmaankin soitin olisi pitänyt ilmoittaa varastetuksi viikon päästä, että olisi kannattanut. Tietty olisivat vedonneet siihen pienellä painettuun, ettei olisi tarvinnut maksaa, tai poliisiraportin puutteeseen. Olkoon selvää, etten tuota "vakuutusta" ottanut. Samaa luulisin tuosta "kaliburoinnista". On se vaan tyhmää maksaa liikaa.
Kalibroit sen telkkusi ihan itse (mitä **ttua se tarkoittaakin) tai menet johonkin KODINKONE LIIKKEESEEN, jossa osaavat neuvoa. Otat vaikka jonkun asennuspalvelun/kotiinkuljetuksen 40€? Tullee halvemmaksi. Taikka sukulais-/naapurintyttö, jolla älliä, laittamaan sen vehkeen tulille. Maksatko mieluummin tutulle, vai Gigantille? Noi Mustat pörssit sun muut saattavat olla vähän "kalliimpia", mutta tuntevat tuotteensa ja kantanevat vastuunsa ihan eri tavalla, lisäksi tuotteet tuskin mitään "perävalotakuita" ansaitsevat. No, DVD-laikkakone ei montaa vuotta **ttuillut, ennen kuin päästi savut, mutta esim. digituuppariin olen tyytyväinen (kuvaputkitelkkari prkle).
Näytön värien kalibrointi auttaa jos työkseen tekee painotöitä. ICC-profiili ei ole käyttöjärjestelmäkohtainen. Kalibrointi pitäisi kuitenkin suorittaa tilassa missä näyttölaitetta käytetään. Ympäröivä valaistus vaikuttaa. Samoin vaikuttaa PC:n näytönohjain, kaapeli. Kalibrointi olisi kätevä jos Gigantilla on kuvapalvelu joka käyttää samaa profiilia. Niin saisi kuvat samanvärisinä mitä ne näytöllä ovat. Hyvät kalibrointilaitteet ovat kalliita. Kalibrointiin voi mennä yllättävästi aikaa. Paljon käytettyjä ovat colorvision spyderit. Jos ei tiedä mitään värienhallinnasta ja mikä on ICC-profiili kannattaa jättää väliin. Parempi ottaa kuva jostain testikortista ja säätää suunnileen sen mukaan.