sakoillako selviää?

lakipykäliä

sakoillako selviää vai nuhteilla näissä tapauksissa:

1. ampuu teeren, kun luulee pyyksi ja teertä ei saa enää ampua

2. ampuu pyyn alueelta, jolla ei saa metsästää (500 m sivussa metsästysalueesta)

3. ampuu pyyn alueelta, joka ei kuulu metsästyslupa-alueeseen (500 m sivussa metsästysalueesta)

4. ampuu pyyn, kun itse seisoo tiellä

5. ampuu tiellä olevan pyyn


Vai löytyykö laista asianmukainen rangaistus?

11

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poliisi tekee omat johtopäätöksensä ja aseet pois. Luultavimmin.

    • pelupää

      Itse ainakin luotan sakoon ja saman valmistajan patruunoihin.

    • vfvqees

      Tuohon voisi sanoa että "en kerro kenellekään"..kyllä ainakaan kokenut metsästäjä ei ammu teertä pyynä eikä pyytä teerenä, lentoon lähdön äänet on helposti erotettavat toisistaan ja samoin myös profiili niin lennossa kuin puussakin ja en ole koskaan nähnyt pyyn istuvan latvassa enkä kyllä puun yläoksillakaan, korkeintaan puolessa välissä puuta ja eihän pidä ampua ennen kuin on varma mitä ampuu mutta ainahan niitä joilla herkkä liipaisinsormi. Kyse kuitenkin metsästysrikkomuksesta?? Liekö oikea termi.jaa mutta vakavampi juttu taitaa olla jos metsäkanalintu on tiellä ja ampuu linnun tielle kuin se että ampuu pyytä ja se onkin teeri jota ei saisi ampua, ehkä näin maalaisjärjellä mutta kumpikin laitonta.

    • 3456356

      Varmaan jollain palstalaisella on tuttu lakimies, joka tietää. Kelläänhän ei ole omakohtaista kokemusta.

    • Itseäni hämmästyttää juurikin se että pyyn ampumista tieltä ei nähdä monienkaan metsästäjien osalta rangaistavana tekona vaikka taas samat metsästäjät tuomitsevat teeren ja metson ampumisen tieltä ehdottomasti. Tiedän tuttava piirissä henkilöitä jotka ihan ujostelematta viheltelevät pyitä tiellä ja ampuvat näitä ja samassa haukkuvat alimpaan helvettiin muiden kanalintujen tieltä pyytäjät. Pyytä ilmeisesti ei nähdä arvokkaana lintuna vaikka on mielestäni kanalinnuista paras vaaleana ja murea lihaisena lintuna tai pyytä ei nähdä kanalintuna jota koskee samat säädökset kuin metsoa ja teertäkin. Voin lyödä vetoa että kysykää keneltä tahansa metsästäjä tuttavaltanne että mitä on mieltä kumpaa saa ampua tielle joko siinä sorastavaa metsoa tai sitten tielle pillin mukana kävellyttä pyytä niin harva sen pyyn ampumisen tuomitsee mutta metson ampujan olisi valmis laittamaan vaikka linnaan.

      • Miksitiellä

        Sitä tiellä seisoo pyytäpillittämässa jos tienvieressä on mehtee?


    • Lama-tuli

      1 ja 3 Seurasi vastuu alue(sakko ja korvausvelvollisuus)
      2, 4,5.Poliisiasia,Seurasi joutuu vastuun kantajaksi,kuitenkin niin että
      itse kannat täyden vastuun.Laista löytyy erillaisia pykäli.Yksi niistä ehkä tärkein: Kuinka nuuteetonta elämää olet elänyt.Metsästyslaki tulee sitten päälle.(Vastaukseni on suuntaa antava.)On kuitenkin hyvä muistaa,rehellisyys kannattaa.

    • Hirventrolli

      Ainoa mihin olen voinut syyllistynyt, on naapurin rajan rikkominen.
      Pusikoissa pyöriessa, omistusoikeuksiltaan pirstaleisissa metsissä helposti sekoaa askelmerkeissä ja saattaa ampua linnun "väärältä puolelta".

      Vietkö linnun maan haltijalle, jätätkö sinne, vai perkaatko vähin äänin omaan reppuusi, on varmaan monen kohdalle tullut mietittäväksi.

      Niinkuin joku jo mainitsi; rehellisyys kannattaa aina.

    • metsästys_poliisi

      kaikista selviää huomautuksella (komeasta saaliista)

    • ÄläpäRötöstele

      1.3 luvatonta pyyntiä = maksimissaan sakkoa.
      4-5 metsästysrikos, luvaton pyyntimenetelmä = maksimissaan kaksi vuotta vankeutta.

      • Assiintuntija

        Eekae pyyn takkii kannata riskeerata eekä ees ampuu pyytä antoo pyyn olla , mehto ja jootsen on eri assii, niistäkki jos vahinko sattu, äkkiä saoliin kans poes paikalta, ja suu suppuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe