sakoillako selviää?

lakipykäliä

sakoillako selviää vai nuhteilla näissä tapauksissa:

1. ampuu teeren, kun luulee pyyksi ja teertä ei saa enää ampua

2. ampuu pyyn alueelta, jolla ei saa metsästää (500 m sivussa metsästysalueesta)

3. ampuu pyyn alueelta, joka ei kuulu metsästyslupa-alueeseen (500 m sivussa metsästysalueesta)

4. ampuu pyyn, kun itse seisoo tiellä

5. ampuu tiellä olevan pyyn


Vai löytyykö laista asianmukainen rangaistus?

11

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poliisi tekee omat johtopäätöksensä ja aseet pois. Luultavimmin.

    • pelupää

      Itse ainakin luotan sakoon ja saman valmistajan patruunoihin.

    • vfvqees

      Tuohon voisi sanoa että "en kerro kenellekään"..kyllä ainakaan kokenut metsästäjä ei ammu teertä pyynä eikä pyytä teerenä, lentoon lähdön äänet on helposti erotettavat toisistaan ja samoin myös profiili niin lennossa kuin puussakin ja en ole koskaan nähnyt pyyn istuvan latvassa enkä kyllä puun yläoksillakaan, korkeintaan puolessa välissä puuta ja eihän pidä ampua ennen kuin on varma mitä ampuu mutta ainahan niitä joilla herkkä liipaisinsormi. Kyse kuitenkin metsästysrikkomuksesta?? Liekö oikea termi.jaa mutta vakavampi juttu taitaa olla jos metsäkanalintu on tiellä ja ampuu linnun tielle kuin se että ampuu pyytä ja se onkin teeri jota ei saisi ampua, ehkä näin maalaisjärjellä mutta kumpikin laitonta.

    • 3456356

      Varmaan jollain palstalaisella on tuttu lakimies, joka tietää. Kelläänhän ei ole omakohtaista kokemusta.

    • Itseäni hämmästyttää juurikin se että pyyn ampumista tieltä ei nähdä monienkaan metsästäjien osalta rangaistavana tekona vaikka taas samat metsästäjät tuomitsevat teeren ja metson ampumisen tieltä ehdottomasti. Tiedän tuttava piirissä henkilöitä jotka ihan ujostelematta viheltelevät pyitä tiellä ja ampuvat näitä ja samassa haukkuvat alimpaan helvettiin muiden kanalintujen tieltä pyytäjät. Pyytä ilmeisesti ei nähdä arvokkaana lintuna vaikka on mielestäni kanalinnuista paras vaaleana ja murea lihaisena lintuna tai pyytä ei nähdä kanalintuna jota koskee samat säädökset kuin metsoa ja teertäkin. Voin lyödä vetoa että kysykää keneltä tahansa metsästäjä tuttavaltanne että mitä on mieltä kumpaa saa ampua tielle joko siinä sorastavaa metsoa tai sitten tielle pillin mukana kävellyttä pyytä niin harva sen pyyn ampumisen tuomitsee mutta metson ampujan olisi valmis laittamaan vaikka linnaan.

      • Miksitiellä

        Sitä tiellä seisoo pyytäpillittämässa jos tienvieressä on mehtee?


    • Lama-tuli

      1 ja 3 Seurasi vastuu alue(sakko ja korvausvelvollisuus)
      2, 4,5.Poliisiasia,Seurasi joutuu vastuun kantajaksi,kuitenkin niin että
      itse kannat täyden vastuun.Laista löytyy erillaisia pykäli.Yksi niistä ehkä tärkein: Kuinka nuuteetonta elämää olet elänyt.Metsästyslaki tulee sitten päälle.(Vastaukseni on suuntaa antava.)On kuitenkin hyvä muistaa,rehellisyys kannattaa.

    • Hirventrolli

      Ainoa mihin olen voinut syyllistynyt, on naapurin rajan rikkominen.
      Pusikoissa pyöriessa, omistusoikeuksiltaan pirstaleisissa metsissä helposti sekoaa askelmerkeissä ja saattaa ampua linnun "väärältä puolelta".

      Vietkö linnun maan haltijalle, jätätkö sinne, vai perkaatko vähin äänin omaan reppuusi, on varmaan monen kohdalle tullut mietittäväksi.

      Niinkuin joku jo mainitsi; rehellisyys kannattaa aina.

    • metsästys_poliisi

      kaikista selviää huomautuksella (komeasta saaliista)

    • ÄläpäRötöstele

      1.3 luvatonta pyyntiä = maksimissaan sakkoa.
      4-5 metsästysrikos, luvaton pyyntimenetelmä = maksimissaan kaksi vuotta vankeutta.

      • Assiintuntija

        Eekae pyyn takkii kannata riskeerata eekä ees ampuu pyytä antoo pyyn olla , mehto ja jootsen on eri assii, niistäkki jos vahinko sattu, äkkiä saoliin kans poes paikalta, ja suu suppuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4517
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      383
      1298
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      85
      931
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      862
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe