Sotkamo Silver

asiantuntijaa

Tämä Sotkamon hopeakaivosfirma lienee yksi pörssimme paskimpia osakkeita. Mutta ovat saaneet jotakin hyviä juttuja aikaiseksi. Tässä on pari jujua, millä voi tehdä rahaa. Oletan lähtökohtaisesti että eivät koskaan saa kaivostaan kovin kannattavaksi toiminnaksi, mutta tässä on kaksi kohtaa jolla tekee nopeasti rahaa.

1) Sattumoisin hopean hinta on menossa ylöspäin, ja sen ennustetaan menevän noin 18 $/oz vuoden loppuun mennessä, jos hopean hinta menee ylöspäin, osakkeen arvo nousee automaattisesti, vaikka mitään muuta ei tapahtuisi (20-30% pikavoitto)
2) Jos firma saa rahoituksen kuntoon kaivoksen käynnistämiseen, niin yli 100% nousu osakkeen hinnassa on melko varmaa, vaikka eivät muuta saa koskaan aikaiseksi

Mikäli epäonnistuvat rahoituksen saamisessa, ja firma menee nurin, niin taulussa on -20% heti kun asia tulee tietoon. Tällöin kannattaa myydä heti, koska firman arvo tulee sulamaan sen jälkeen lähes täydellisesti.

Firmasta ei ikinä tule kovin kannattavaa, vaikka saisivat kaivostoiminnan alkamaan, koska hopean hinta on mitä on, ja velkojakin täytyy aluksi maksaa usemman vuoden, joten osake kannattaa myydä sen jälkeen kun arvo mahdollisimman korkealla, jos ovat saaneet rahoituksensa kuntoon, eikä jäädä odottamaan kaivoksen tuloksia. Kaikenlaisia hölmöjä hyppää kuitenkin kelkkaan mukan, jos saavat kaivoksensa rahoituksen kuntoon, ja näitä kannattaa rahastaa, eikä myöskään myydä liian aikaisin.

11

2463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtäarvostava

      SIJOITTAJAT. VAROKAA NÄITÄ SOTKAMO KAUTTA KAINUULAISI YRITYKSIÄ. SIELLÄ ON OPITTU LYPSÄMÄÄM RAHAA YHTEISKUNNALTA JA SIJOITTAJILTA. NIILLÄ EI OLE TARKOITUSTAKAAN TEHDÄ MITÄÄN KUNNOLLA. ON TOTUTTU SIIHEN ETTÄ KYLLÄ SEN VALTIO TAI JOKU MAKSAA.

    • asiantuntijaa

      Hoi hoi pojat! Hopean hinta on ruvennut boostamaan toden teolla, meni juuri yli 17 $/unssi. Sotkamo Silverin osakkeen hinta vasta noussut n. 10% pohjistaan. Tässä keinottelijoille hyvä tilaisuus tehdä helppoa rahaa - kaivoksen omistajaksi ei kannata missään nimessä jäädä pitkäaikaiseksi omistajaksi, vaikka saisivat kaivoksen avattua, sillä voittoa ei tulla omistajille pitkään aikaan jakaamaan. Oleellista on rahastaa kurssinousulla jos saavat kaivoksen avattua, eikä myydä liian aikaisin. Riskinä tässä osakkeessa on että joutuvat todenäköisesti hakemaan vielä rahoitusta omistajilta, riippuen siitä mit paljon rahoitusta saavat muilta tahoilta.

      Näillä hopean hinnoilla kaivoksen avaaminen on jo selvästi kannattavaa.

    • asiantuntijaa

      Juoskaa minkä kintuistanne pääsette!
      Lindpori meni ja teki sen osakeannin, ja osake on vapaassa pudotuksessa, kun merkkarit meni jopa 25 sentin hintaan tai jotakin. Osake nousi sen 20-30% kuten ennustin, mutta osakeanti torppasi heti nousun, eli Lindpori oli heti rahastamassa, kun huomasi nousun. Että vähän kiero toimari, siinä sai nopea olla että teki voiton.

    • enmissannut

      Rahotus toteutuu, kuten tiedotteista ja uutisista saimme nyt lukea.
      Tuli hyvin rahaa, ostin notkossa 33s hintaan..

    • HopeallaRikkaaksi

      Nyt on viimeset hetket ostaa halvalla, kohta nousee niin että heikompia hirvittää.

    • vinkkivinkki
      • Rahakelpaakyllä

        Nousee alkaneen vuoden mittaan reilusti nykyisestä. Se voi olla tottakin, ettei kannata vuosiksi jäädä roikkumaan, mutta jos tahtoo vaikka tuplata rahansa se onnistuu nyt helposti.
        Sama koskee muuten Componentaa..


    • vinkkivinkki
    • Anonyymi

      Pitäiskös ottaa pientä päivitystä tähän Sotkamon ihmeeseen jonka kurssi puhkoo kohta kaikki katot, joten kaikki Matit ja Maijat joukolla ostamaan sen osakkeita, nyt kannattaa rikastua kun näin ainutkertainen mahdollisuus tarjoutuu.

    • Anonyymi

      Jos kunnon rakettiin haluat kyytiin, pistä ylös 5.3.2021, sillä tuolloin Tuliselta Kiveltä saadaan 2020-tilinpäätöstiedote. 18.12.2020 saatiin Kiveltä jo posari, mikä sinkosi osakkeen yli puolen euron. Voidaan mennä 5.3.2021 pois senttisarjasta, eli yli euron.

    • Anonyymi

      Herranen aika. Nyt hypetetään Sotkamoa. Rikkoo ennätyksiä. Samainen Redditin keskustelupalsta nostattaa hopeaa. Hyvinkin outoa. Saavatko nostettua hopean hintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      81
      5940
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      290
      4872
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2618
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      36
      2534
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1608
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1481
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1387
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      131
      1341
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      109
      1294
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1261
    Aihe