Millä eroon collien näykkimisestä?

Mikäavuksi

Aikuisella pojallani on vajaan 5 kuukauden ikäinen collie, jonka ongelmana on alusta asti ollut "hepulinäykkiminen". Koira saa päivittäin "hepulikohtauksia", jolloin se hyppii ja repii niin housut, takit kuin kädetkin. Koiraa saa riittävästi liikuntaa yms. joten mistään liikunnanpuutteesta johtuvasta turhautumisesta ei ole kysymys. Näitä "kohtauksia" tulee niin hihnassa kuin vapaana ollessakin. Kaikki ajateltavissa olevat konstit on jo kokeiltu. Kaikkia alkaa tympäistä ikuisesti kädet naarmuilla ja vaatteet riekaleina oleminen. Meillä on ollut aiemmin muita rotuja, mutta tämä on ensimmäinen collie, emmekä kukaan ole törmänneet tällaiseen aiemmin, emmekä osanneet tällaista käytöstä nytkään odottaa.

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murkkuilua

      Koittakaa kestää vielä vähän aikaa. Tuo hepulointi on pentuikää, ja 5-12 kk ihan pahinta. Koira on jo isokokoinen ja käy päälle kiihdyspäissään. Kaikki koirat eivät sitä harrasta, mutta toiset ovat kamala riesa juuri kuvaamallasi tavalla. Tapa jää kyllä pois koiran aikuistuessa. Älkää sortuko "touhottamaan" asian kanssa koska sellainen palkitsee koiraa. Tiukka vähäeleinen EI, selän kääntö tai hihnan päälle astuminen tai kaulapannasta kiinni ja siinä rauhoittuminen.
      Tapa syntyy siinä että koira kaipaa aktiviteetteja ja haastaa teidät leikkiin rajusti, koska se alkaa jo olla murkkuikäinen. Tei kerrotte sille kerta toisensa jälkeen että ei ole hyväksyttävä tapa. Toki huolehditte koiran toiminnantarpeesta, mutta se pitäisi tehdä teidän omasta aloitteesta eikä niin että koira alkaa riehumalla vaatimaan toimintaa.

    • 16160000

      Kuuluu rodun luonteeseen. Onistaja laittakoot ruotuun. Typerää kirjoitta "koira tekee, pitäisi kijoittaa "omistaja antaa koiran tehdä".

    • Mitä keinoja tarkalleen ottaen on kokeiltu ja kuinka kauan yhtä tapaa on pidetty yllä?

      Koira ilmeisesti saa fyysistä harjoitusta, mutta saako se yhtään töitä päällensä? Leikkiikö kukaan sen kanssa tarkoituksella? Onko sitä koulutettu mitenkään?

      Koira ei tuolla repimisellä saisi saavuttaa yhtään mitään. Joskus myös rankaisu voi olla koiran silmissä palkkio (kaikki huomio on hyvää huomiota/jee, toi painii mun kanssa).

      Voisiko mukana pitää jotain köysilelua? Kun hepuli iskee, koiralle tuupataan lelu suuhun. Mielellään ennen kuin se ehtii napata ketään. Koiraa ohjataan leikkimään lelulla.

      Jos koiran kanssa ei leikitä, sille ei opeteta mitään tai sitä ei pistetä haistelemaan, niin sitten tämmöistä kehiin myös. Eli perustottelevaisuutta, temppuja, köydenvetoa, jäljestystä, piiloleikkiä tms. Koiran pitää päästä puuhaamaan omistajan kanssa ihan luvallisesti ja niin, ettei kehenkään satu. Silloin se saa palkan siitä, että se toimi oikein. Lisäksi harrastukset väsyttävät koiraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4091
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      132
      3987
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      56
      3559
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3445
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3427
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      63
      3280
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2856
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2775
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2524
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2264
    Aihe