Millä eroon collien näykkimisestä?

Mikäavuksi

Aikuisella pojallani on vajaan 5 kuukauden ikäinen collie, jonka ongelmana on alusta asti ollut "hepulinäykkiminen". Koira saa päivittäin "hepulikohtauksia", jolloin se hyppii ja repii niin housut, takit kuin kädetkin. Koiraa saa riittävästi liikuntaa yms. joten mistään liikunnanpuutteesta johtuvasta turhautumisesta ei ole kysymys. Näitä "kohtauksia" tulee niin hihnassa kuin vapaana ollessakin. Kaikki ajateltavissa olevat konstit on jo kokeiltu. Kaikkia alkaa tympäistä ikuisesti kädet naarmuilla ja vaatteet riekaleina oleminen. Meillä on ollut aiemmin muita rotuja, mutta tämä on ensimmäinen collie, emmekä kukaan ole törmänneet tällaiseen aiemmin, emmekä osanneet tällaista käytöstä nytkään odottaa.

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murkkuilua

      Koittakaa kestää vielä vähän aikaa. Tuo hepulointi on pentuikää, ja 5-12 kk ihan pahinta. Koira on jo isokokoinen ja käy päälle kiihdyspäissään. Kaikki koirat eivät sitä harrasta, mutta toiset ovat kamala riesa juuri kuvaamallasi tavalla. Tapa jää kyllä pois koiran aikuistuessa. Älkää sortuko "touhottamaan" asian kanssa koska sellainen palkitsee koiraa. Tiukka vähäeleinen EI, selän kääntö tai hihnan päälle astuminen tai kaulapannasta kiinni ja siinä rauhoittuminen.
      Tapa syntyy siinä että koira kaipaa aktiviteetteja ja haastaa teidät leikkiin rajusti, koska se alkaa jo olla murkkuikäinen. Tei kerrotte sille kerta toisensa jälkeen että ei ole hyväksyttävä tapa. Toki huolehditte koiran toiminnantarpeesta, mutta se pitäisi tehdä teidän omasta aloitteesta eikä niin että koira alkaa riehumalla vaatimaan toimintaa.

    • 16160000

      Kuuluu rodun luonteeseen. Onistaja laittakoot ruotuun. Typerää kirjoitta "koira tekee, pitäisi kijoittaa "omistaja antaa koiran tehdä".

    • Mitä keinoja tarkalleen ottaen on kokeiltu ja kuinka kauan yhtä tapaa on pidetty yllä?

      Koira ilmeisesti saa fyysistä harjoitusta, mutta saako se yhtään töitä päällensä? Leikkiikö kukaan sen kanssa tarkoituksella? Onko sitä koulutettu mitenkään?

      Koira ei tuolla repimisellä saisi saavuttaa yhtään mitään. Joskus myös rankaisu voi olla koiran silmissä palkkio (kaikki huomio on hyvää huomiota/jee, toi painii mun kanssa).

      Voisiko mukana pitää jotain köysilelua? Kun hepuli iskee, koiralle tuupataan lelu suuhun. Mielellään ennen kuin se ehtii napata ketään. Koiraa ohjataan leikkimään lelulla.

      Jos koiran kanssa ei leikitä, sille ei opeteta mitään tai sitä ei pistetä haistelemaan, niin sitten tämmöistä kehiin myös. Eli perustottelevaisuutta, temppuja, köydenvetoa, jäljestystä, piiloleikkiä tms. Koiran pitää päästä puuhaamaan omistajan kanssa ihan luvallisesti ja niin, ettei kehenkään satu. Silloin se saa palkan siitä, että se toimi oikein. Lisäksi harrastukset väsyttävät koiraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe