Poikiemme nimet

Nummisuutarit

Hei!
Olen jo monen monta vuotta halunnut ottaa yhteyttä koskien poikiemme nimiä. Kun joskus ammoin kävin Arkadian Yhteislyseota luimme mm. Aleksis Kiven Nummisuutarit. (Taisi olla ennen lukiota.) Silloin päätin, että jos joskus saan pojan, on hänen nimensä oleva Kristo. Ja kuinka ollakkaan, syntyi esikoisenani poika huhtikuussa 1976. Isänsä kanssa piti käydä pieni keskustelu, ennenkuin hän hyväksyi nimen, ja Kristo pojasta tuli. Asuimme silloin Etu-Töölössä. Kolme vuotta myöhemmin syntyi toinen poika, ja hänelle piti tietenkin löytää nimi samasta kirjasta, jotta veljesten välille ei syntyisi riitaa nimien alkulähteestä, ja niin nuoremmasta veljestä tuli Karri. (Hänen appivanhempansa ovat todella tykästyneet tähän nimeen.) Ajattelematta sen enempää poikiemme nimien alkuperää, muutimme Nurmijärvelle 30 vuotta sitten, jolloin he olivat kahdeksan ja viisivuotiaat. Nykyään he asuva perheineen Espoossa ja Vantaalla.
Kun poikasi, joka on omiani vähän vanhempi sai nimekseen Kristo, harmitti se minua valtavasti, sillä ajattelin, että nyt koko Suomen kansa hoksaa, miten kaunis nimi se on, ja kaikki antavat pojilleen tämän nimen. Onneksi ei niin ole kuitenkaan käynyt.

Terveisin
Kristina Turunen
stina,[email protected]

PS. Olen nähnyt Sinut mm. Kansallisteatterissa Eskona, se oli huima kokemus! En koskaan unohda loikkaasi aidan yli!!

PS:n Ps. Kuulun sarjaan yökyöpelit! Siitä tämä myöhäinen, tai paremminkin aikainen kirjoitus.
S-a.

4

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • motherperson

      Onhan noita sentään muutama muukin
      Etunimitilasto 19.10.2015 Kristo
      Syntymävuodet Miehiä Naisia Yhteensä
      -1899 alle 5 alle 5 alle 10
      1900-19 alle 5 alle 5 alle 10
      1920-39 alle 5 alle 5 alle 10
      1940-59 alle 5 alle 5 alle 10
      1960-79 121 0 121
      1980-99 425 0 425
      2000-09 89 0 89
      2010-15 24 0 24
      Yhteensä alle 679 alle 20 alle 699

      • motherperson

        ups, sarakkeet ei oikein toimi. välilyönti erottaa numerot


    • 22pp

      Oliko tää viesti esko salmiselle ?

    • 093

      Karri on myös kaunis nimi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      51
      7586
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7314
    3. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      67
      7194
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      165
      6798
    5. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      45
      6666
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      73
      5672
    7. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      18
      5668
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5435
    9. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      21
      5390
    10. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      106
      5045
    Aihe