APUA! Ehtikö home levitä joka puolelle?

homepöly

Ryhdyimme kylppäriremonttiin ja sovimme että puramme itse vanhan kylppärin. Suihkun kohdassa laattojen alla oli hometta! Mitään näkyvää ei ollut ennen kuin purimme, ei mustia pilkkuja eikä hajuja. Laatat oli kiinni laattaliimalla peltisessä "vesieristeessä". Eli tätä peltiseinää oli suihkun molemmin puolin eristeenä (rak.v.-88). Heti laattojen irrottamisen jälkeen tuli selvä homeen haju! No peltiset hökötykset ja kaakelit äkkiä ulos ja kaatopaikalle! Nyt kuitenkin kun rupesin tutkimaan home-asioita niin tuli pala kurkkuun, olenko levittänyt nyt homepölyä ympäri asunto viedessä homeiset rakenteet ulos asunnon läpi? Laatat kun olivat kiinni laatta liimalla, niin paljonhan siitä ei synny sellaista remonttipölyä, mutta jonkin verran nyt kuitenkin. Kylppärin seinät on lastulevystä, ainakaan mikään ei tunnu kostealta ja vaihdamme lastulevyt joka tapauksessa märkätilanlevyihin.
Remontti on nyt jäissä ja pitääkö meidän vaihtaa urakoitsija johonkin home-spesialistiin vai onkohan homeesta päästy eroon pelkällä rakennelevyjen poistolla?
Pitääkö pyytää sisäilmatutkija paikalle? Mistä sellaisen saa (Helsinki), kaupungin palveluihin kuitenkin pitkät jonot ja remontti olisi kiva saada pikimmiten liikkeelle.

9

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tfhkk

      Sisäilma- ja korjausneuvontapuhelin

       Korjausneuvojat neuvovat maksutta homevaurioihin, ilmanvaihto-ongelmiin, rakentamiseen ja muihin sisäilma-asioihin liittyvissä kysymyksissä.ma–to klo 9 - 15 numerossa 020 757 5181

      http://www.hengitysliitto.fi/fi/sisailma/mista-apua

    • homepöly

      KIITOS!!!!

    • homesweathome

      Ilmassa on aina home-itiöitä, joten tuskin levititte niitä sen enempää.

      Ja koska poistitte homehtuneet rakenteet kaatopaikalle ja vaihdatte nyös seinärakenteet toisiin, niin en näe mitään syytä panikoitumiseen. Kunhan pidätte rakenteet kuivina remontin aikana ja teette kosteuseristyksen huolellisesti niin en näe mitään suurempaa huolen aihetta.

      Home on ongelma vain kun sillä on otolliset olosuhteet kasvaa eli lämpö ja kosteus rakenteissa ovat sen kasvulle suotuisat. Estämällä kosteuden muodostuminen rakenteisiin estää myös homeen kasvun. Joten seinärakenteiden uusiminen ja kosteuseristys oikein tehtyinä riittää estämään home-kasvuston kehittymistä.

    • tapsi

      Hometta on aina ympärillämme, pieniä määriä. Home tarvitsee otollisen kasvuympäristön lisääntyäkseen, joten ei se niistä rakennusjätteistä hyppää heti muuten terveisiin rakenteisiin.

      Eräskin tyttö kauhistui vuokrakämppänsä kylppärin laattaseinän parista pinnallisesta homepilkusta ja meni hermosavuille. Nauratti moinen vauhkoontuminen kun se tupakan poltto siinä oikeastaan vaarallista oli. Ilmanvaihto kylppärissä oli tosin liian huono ja vaati todellakin toimenpiteitä.

      Lastulevyssä on se hyvä puoli, että kostuttuaan se turpoaa ja asian on helppo huomata varhaisessa vaiheessa. Kiviaineiset materiaalit voivat muhia vaikka kuinka pitkään. Tosin jos on huolimaton ja/tai vuokralainen, niin ei välttämättä piittaa, vaikka laatta tippuisi seinästä. Oleellista on taustarakenteen tukevuus ja asianmukaisesti tehty vesieristys.

      • joojanii

        Tumpiotkin huomaa tuon, vai huomaakohan? "Lastulevyssä on se hyvä puoli, että kostuttuaan se turpoaa ja asian on helppo huomata varhaisessa vaiheessa."


      • tapsi
        joojanii kirjoitti:

        Tumpiotkin huomaa tuon, vai huomaakohan? "Lastulevyssä on se hyvä puoli, että kostuttuaan se turpoaa ja asian on helppo huomata varhaisessa vaiheessa."

        Tumpiot ei ehkä huomaa, eikä varsinkaan jos kosteus imeytyy kivirakenteeseen. Vesieristys pitää joka tapauksessa olla kunnossa, eikä lastulevykään silloin kupruile.


    • voieivoieivoiei

      Sulla on kuule pahemman sortin hysteriä nyt päällä.
      Vedä muutama minuutti rauhassa henkeä ja jatka normaalia elämistä. Jos ei se auta, niin lääkitys kohdalleen.

    • entäs-maasäteily

      Tavaroiden vienti ulos ei aiheuta yhtään mitään. Nykyään on niin homevauhkoja ihmisiä että homejuustokaan ei maistu. Vahinko, se on hyväää!

    • 2423423

      Tässä onkin jo hyvin kommentoitu homejuttuja.

      Nostaisin esille toisen asian, nimitäin raknnusmateriaalien päästöt. Edelleen saa myydä materiaaleja mistä tulee enemmän haittaa terveydelle kuin pienestä paikallisesta homeesta.
      Esimerkiksi MDF. Siinä saa käyttää mm. FOrmaldehydiä minkä käyttö piti lopettaa lastuleyistä ja oli merkittävä syy miksi lastulevyjen käyttö liki loppui.

      Mutta tosiaalta, tiedättekö että ihan tavallinen sahattu puu ei voi saada M1 päästömerkintää koska luonnon puustä erittyy niin paljon kemikaaleja. Että näin :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      21
      2652
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      103
      2550
    3. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      36
      2509
    4. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      73
      2373
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      33
      2264
    6. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2244
    7. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      75
      1874
    8. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1752
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      86
      1664
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1655
    Aihe