Taas luvatonta touhua

Olipa taas puolueelliseti ja painostavasti kirjoitettu juttu tämän päivän Keskisuomalaisessa varuskunnan tilanteesta. "Keuruulla on vallalla myös näkemystä, jonka mukaan käyttötarkoituksen muuttuessa luvat tarvittaisiin". Jne. Äääh.

Siis käyttötarkoituksen muuttumisenhan vuoksi uusia lupia ei nimen omaan tarvita, vaan ihan vain siksi että lupia ei ole koskaan ollutkaan.

Paikalliset tiedotusvälineet yrittävät ilmeisesti ohjata tätä juttua ihan tietoisesti. Miksi kukaan ei haastattele Sarakallion edustajaa? Keuruun rakennusviranomaisia? Miksi väliaikatietoja kysellään koko ajan vain SPR:ltä?
15157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Nyt tehdään miljoona-bisnestä. Luvat hoidellaan sitten jälkikäteen. Ja jos joku asian sattuisi riitauttamaan, niin maksetaan muutaman satkun sakot jos kävisi niin huonosti, että maan kalleimmat lakimiehet sattuisivat hommansa sössimään.

Äänestä

Siksi varmaankin koska kyseessä on Suomen PAhin Ryssä, joka saa tehdä mitä haluaa ilman lupia. no ei tämän jälkeen Matti Meikäläinenkään sitten tarvi rakentamiseen lupia..........

Äänestä

Jos tämä olisi niin selvä juttu kuin lehtikirjoittelussa annetaan ymmärtää, olisi vuokrasopimus kirjoitettu jo ajat sitten ja kasarmilla asuttaisiin jo. Joku asia nyt junnaa. Keuruun rakenusvalvonta toiminee ainoalla oikealla tavalla, eli noudattaa lakia ja vaatii lain edellyttämän rakennusluvan.

Äänestä

Pitäkää mielessä ketkä suoltaa täyttä hevonpaskaa. Keskisuomalainen toimittaja Päivi Liimataisen kynällä. Paikallislehti Suurkeuruu myös. SPR:n Pekka Annalaa unohtamatta! Yrittävät painostaa ja kusettaa minkä ehtivät. Täysin anteeksiantamatonta sekä hyväntekeväisyyden että journalismin näkökulmasta. Journalistien pitäisi tuoda epäkohtia esiin, nyt ne päinvastoin ajavat omaa ideologiaansa SPR:n tahtipuikon mukaan.

Äänestä

Oisipa kiva nähdä kun kasvotusten uskaltaisitte haukkua ihmisiä joita täällä mollaatte.Itse ootte suuria pelkureita kun puskista huutelette!

Äänestä
  • Samoin sinulle, puskasta huutelet paskaa.

    Äänestä

  • Uskotko,että minä ainakin uskallan!Sano vaan aika ja paikka.

    Äänestä

Mutta, kyllä Pyrkan valitus Vaasan hovioikeudelle oli uutisoitu Keskisuomalaisessa ihan eri tavalla kuin Suur-Keuruussa. Kumpi uutisoi oikein?

Äänestä

tätähän ne peittelee
suomi 24 yhteiskunta suora kopio

21.10.2015 23:14




Uusi


En malta olla laittamatta tätä ruotsalaista tilastoa raiskaustilastoista viime vuodelta, jolloin 6700 naista, teintyttöä ja tyttölasta joutuvat raiskauksen uhreiksi. Tänä vuonna mennäänkin jo yli 7000 tapauksen ja ensivuodesta tulee todennäköisesti jo 15 - 20000 tuhatta mikäli poliisi ehtii kaikki tutkia ja viedä syyttäjälle.

https://www.bra.se/bra/brott-och-statistik/valdtakt-och-sexualbrott.html

Ruotsissa on käytäntö jossa kaikki raiskaus ja pedofilia tapaukset tulisi saattaa syyttäjän pöydälle. Näin ei kuitenkaan läheskään aina käy vaan poliisien resurssipulan vuoksi poliisi ei millään muotoa ehdi tutkia kaikkia tapauksia ja viedä niitä syyttäjälle. Eräs tutkija on havainnut pelkästään Skoonen alueen (mm. mamuvaltaiset Malmö, Göteborg, Lund ja Trelleborg) poliiseille tulleen n. 30000 rikosilmoitusta joista n. 7500 rikosnimikkeellä seksuaalirikos ja tutkijan mukaan noista 7500:sta puolet olisi johtanut rangaistukseen jos poliisi olisi ehtinyt tehdä esitutkinnan ja vienyt asian syyttäjälle.

Mutta kun kaikkea ei ehdi niin poliisi on mennyt siitä yli mistä aita on matalin.

Tutkimatta jääneiden tapausten rikosnimikkeeksi on vaihdettu "ofredande" eli naisiin ja tyttöihin onkin kohdistunut vain häirintää vaikka alkuperäinen rikosnimike on raiskaus, raiskauksen yritys ja suuseksiin pakottaminen tai sellaisen yritys.

Valitettavasti en nyt löytänyt tuon ruotsalaisen naistutkijan artikkelin nettiosoitetta. Yritän löytää sen, ehkä joku lukija sen löytää ja ilmoittaa tähän treadiin. Kiitos

Äänestä

Oiskohan niin, ettei haastattelua tehdä sen vuoksi, että Sarakallion mies ei sitä halua antaa. Vaikee on mennä väkisin kyselemään ja sitten kirjoittamaan. Haloo!

Äänestä
  • No toimituksen tulee silti kysyä. Tai ainakin puolueettoman ja laadukkaan toimituksen, joka haluaa oikeasti selvittää asioita ja niiden taustoja. Sellaisen toimituksen / päätoimittajan, joka haluaa ohjata asioita tiettyyn suuntaan tai jakaa omia tai ystäväpiirin mielipiteitä, ei tietenkään kannatakaan liikaa kysellä. Voisi tulla vääriä vastauksia.

    Äänestä

Etekö tajua miten hämärää toimintaa vastaanottamisesta on kaikkialla? Viranomaiset,poliitikot ja Media manipuloi kansalaisia tarkoituksellisesti.

Äänestä

Nyt jopa poliisi on saanut viralliset ohjeet salata rötöstelijöiden mamutaustan.

Äänestä
  • Niidenkin on pakko mennä siihen, koska muuten yleinen mielipide kääntyisi vielä enemmöän maahanmuuttokriittiseksi!
    Ei ole pitkä aika kun joku poiisi erehtyi antamaan lausunnon että niiden tekemät rikokset ei ole kasvaneet, kun päivän päästä toinen antoi aivan toisenlaisen lausunnon!
    Viranomaisten ja poliitikkojen on pakko olla kuin "kusi sukassa" ja yrittää suitsia kaikkea negatiivista maahantunkeutujista, koska samaan aikaan leikataan ankaralla kädellä suomalaisilta ja lisätään meidän verotaakkaa! Pelkäävät varmaan jo sitä että suomalaiset noudevat barrikadeille toden teolla, kun kaikki negatiivinen (heidän mielestään) kirjoittelu on lisääntynyt netissä! Siksihän osa lehdistä jo sulki keskusteluja, mutta kun se ei riittänyt niin mennään koko ajan lähemmän Pohjois Korean meininkiä!

    Äänestä

Koko ajatus oikeudesta hakea turvapaikkaa ja saada etuisuuksia on todella väärin. Ensin oman maan asiat sekaisin sitten siirretään oma kehitysmaa kulttuuri uskomuksineen vauraisiin ja sivistynyneissiin maihin. Kaikki veromaksajat joutuvat kärsimään poliittisten huuhaa ajattelijoiden ja rikollisesta ryöstöstä omilta kansalaisilta,joita syrjitään kaikessa asunnoissa ja sosiaali avustuksissa kehitysmaalaisten suurperheiden ja uskomusten hyväksi.Pakolaisuus on huijausta jota tehdään rikollisten avulla kansan tahdon vastaisesti. Kansallisvaltiona tuhotaan vierasperäisen ja takapajuisten uskomuksiin ja tapojen hyväksi. Ketkä hyötyvät tästä ja mikä on tavoite? Osa omista maitten kansalaisista sairastaa maailmanparannustata muiden rahoilla. YK saa päteminen ja virkojen tavoittelu todella häpeällistä ja tyhmää. Nytkin Suomeen otettiin eritrealaisia etunenässä ja se antaa huonon kuvan ja yllyttää lisää tulijoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LuvatKuntoon kirjoitti:

Olipa taas puolueelliseti ja painostavasti kirjoitettu juttu tämän päivän Keskisuomalaisessa varuskunnan tilanteesta. "Keuruulla on vallalla myös näkemystä, jonka mukaan käyttötarkoituksen muuttuessa luvat tarvittaisiin". Jne. Äääh.

Siis käyttötarkoituksen muuttumisenhan vuoksi uusia lupia ei nimen omaan tarvita, vaan ihan vain siksi että lupia ei ole koskaan ollutkaan.

Paikalliset tiedotusvälineet yrittävät ilmeisesti ohjata tätä juttua ihan tietoisesti. Miksi kukaan ei haastattele Sarakallion edustajaa? Keuruun rakennusviranomaisia? Miksi väliaikatietoja kysellään koko ajan vain SPR:ltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu