Montego Bay ja Ocho Rios valuutta, tipit ja vinkit

aurinkolomalle

Kannattaako Suomessa lähtiessä jo vaihtaa valuuttaa ja kumpaa Jamaikan dollari vai USAn dollari? Käykö molemmat esim paikallisissa ostoskeskuksissa ja marketeissa ja toreilla? Vaihtavatko hotellit valuuttaa ja ottavatko siitä maksun vai missä paikan päällä voi vaihtaa? Paljonko on tippi esim huonesiivoojalle tai matkalaukun kantajalle? Käykö luottokortit ja mitkä? Uskaltaako käydä paikallisten myymillä retkillä vai onko turvallisempaa oman suomalaisen matkanjärjestäjän retkillä? Vinkkejä kaikesta mahdollisesta toivotaan.

1

989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomamatkalleko

      vaihdettiin jamaikan dollareita hotellissa. En muista paljonlko ottivat välityspalkkiota. Luottokortteja ei käytetty. Meidän hotellilla oli varattavissa paikallisia takseja ja hotellin aulassa taulussa hinnat kohteisiin. Monet turistikohteet ovat hyvin ruuhkaisia jos samalle päivälle sattuu kävijöitä risteily aluksilta. Turistikohteissa turisti kyllä pääsee rahoistaan eroon koska paikalliset ovat hyvin röyhkeitäkin turisteja kohtaan ja kauppaavat pakolla valokuvia ja matkamuistoja. Paikallisessa kaupungissa kauppiaat käyvät kimppuun ja väkisin myyvät tuotteita joten me ei jaksettu ainakaan kauaa ostoksilla viihtyä.

      Paikallisita nähtävyyksistä kannattaa lukea palautteita niin saatte hyvän kuvan turistikohteista. Eräs hyvin suosittu turistikohde jossa noustaan putousta ylös ei voi kulkea vapaasti vaan kulkeminen tapahtuu paikallisten oppaiden johdolla.

      https://www.tripadvisor.fi/Attraction_Review-g147312-d2043496-Reviews-Dunn_s_River_Falls_and_Park-Ocho_Rios_Saint_Ann_Parish_Jamaica.html

      turistikohteista arvioita tällä sivulla englanniksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1425
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1371
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1329
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      318
      1091
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe