Alexandria pankista kysyisin

Kaivattaisiin mielipiteitä Alexandria pankista,erityisesti sen vakaavaraisuudesta ja sioitussalkujen hoidosta. Onko lupaukset olleet realistisia toteutumisen kanssa.
8150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aika agressiivisesti sieltäpäin tuputetaan sijoittamaan??

Äänestä

Aggressiivista myyntiä, kalliita rahastoja. Kysymys kuuluu, luotatko heidän osaamiseensa ja siihen, että tuotot kulujenkin jälkeen ylittävät halvempien rahastojen tuotot?

Esim. heidän osakerahastonsa Aggressive Manager Fund: Merkintäpalkkio 3 %, juoksevat kulut 2,69 %. Aivan karseaa. Ja viime vuonna sen tuotto oli noin 8 %-yksikköä pienempi kuin maailmanlaajuista MSCI world -indeksiä seuraavilla indeksirahastoilla. Edellisenä vuonna ero oli 6 %-yksikköä. Eli Alexandrian rahasto on hävinnyt reilusti enemmän kuin kulujensa verran.

Toki Alexandrian rahasto on enemmän keskittynyt Eurooppaan kuin tuo world-indeksi, ja sen vuoksi Alexandria itse käyttää erilaista indeksiyhdistelmää vertailuindeksinä (tosin hävinnyt sillekin). Kuitenkin kyseessä on maailmanlaajuinen rahasto, ja selvästikään tuo Eurooppa-painotteisuus ei ole ollut hyvä strategia viime vuosina.

Äänestä

Kun soittavat seuraavaksi, sanot vaan "ei kiinnosta, kuulemiin"

Eivät soita enää sitten jatkossa ainakaan vähään aikaan

Jos sanot että "jaaha pitää vähän nyt ensin miettiä..." tai muuta vastaavaa, niin soittavat heti huomenna ja sitten ihan jatkuvasti

Äänestä

Miksi et ennemmin hyödyntäisi tuota . Ote sivustosta.
Investium -konserni on pankeista, rahastoyhtiöistä, varainhoitajista ja vakuutuslaitoksista riippumaton edelläkävijä asiakkaan ostopuolen neuvonantajana.

Etsimme jokaiselle asiakkaallemme yksilöllisesti sopivimmat ratkaisut koti- ja ulkomaisilta finanssimarkkinoilta. Vertailemme ja kilpailutamme tuotteita ja palveluja kartoitettuamme asiakkaamme tilanteen ja tarpeet.

Palkkiomme maksavat valitut palvelun- tai tuotteiden tarjoajat, joten tekemämme räätälöintityö ei maksa asiakkaillemme mitään ylimääräistä. Kaikki tehdyt ratkaisut ovat samanhintaisia kuin suoraan niitä tarjoavilta yhtiöiltä ostettuina.

Yhtiömme on toiminut vuodesta 1994 ja siitä lähtien olemme tehneet asiakkaillemme sijoitus- ja vakuutusratkaisuja yhteensä noin 1,9 miljardin euron edestä.

Äänestä
  • koska on prikulleen samanlainen kuin alexandria

    Äänestä

  • juurikin näin

    "miksi et ennemmin hyödyntäisi tuota"

    firma näköjään mainostaa suoli24:n keskustelupalstalla kommenteissa

    Äänestä

Ei minusta sijoitussalkkunsa hoitaminen ominpäin niin rakettitiedettä ole, etteikö se kannattaisi, kun vertaa palkattujen sijoitustalojen palkkioihin. Voit vaikka ostaa vain MSCI World-indeksi-etf:ää ja säästät lähes kaikki hallinnointikulut ja saat todennäköisesti yhtä hyvää tai parempaa tuottoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Riikintaalari kirjoitti:

Kaivattaisiin mielipiteitä Alexandria pankista,erityisesti sen vakaavaraisuudesta ja sioitussalkujen hoidosta. Onko lupaukset olleet realistisia toteutumisen kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu