Tavallinen 6mm tasolasi riittäisi ok-talon turvalasiksi. Miten kestävä ko. lasi oikeasti on? Saako sitä kolauttaa oikein huolella että hajoaa? Meillä lapset heiluvat välillä sählymailojenkin kanssa sisällä (joo, ei ole lupaa) ja olohuoneeseen tulossa isot ikkunat.
Turvalasi 6mm
8
2244
Vastaukset
- Float_ei_riitä
Tavallinen tasolasi ei riitä. Pitää olla vähintään 6mm karkaistu ja jos ikkunan takana on putoamisvaara, niin 8 mm laminoitu.
Tavallinen lasi sälöytyy särkyessään ja on siten vaarallinen. Karkaistu kestää iskua paremmin ja kun hajoaa, niin hajoaa murusiksi, jotka ei vät ole yhtä vaarallisia - turvalasi
Rakennusmääräysten mukaan tuo 6mm lasi olisi kyllä riittävä. Mutta sitä juuri mietin, että kestääkö oikeasti? Lapsiperheessä niitä kolhuja kun tulee varmasti. Vai onko ok-taloissa yleensä karkaistua tai laminoitua lasia esim. oh:n ikkunoissa (lähes lattianrajasta alkavat)?
- Float_ei_riitä
"Rakennusmääräysten mukaan tuo 6mm lasi olisi kyllä riittävä. "
No niinpä näyttää olevan. Olen kuvitellut turvalasin olevan aina karkaistu tai laminoitu, mutta eipä vain ollutkaan. Aina oppii. Kiitokset korjauksesta.
Laittaisin silti karkaistun... :D
- rane2
Kerta tulossa vasta lasit niin laita karkaistut, on 6mm "kiljotiini" särkyessään :(
- Meilläpäin
Meillä 6mm tasolasia ikkunoissa, oleskelutiloissa ikkunat lattiasta kattoon. Talotehtaan mielestä oli riittävä. Mutta kaipa tuokin hajoaa, kun siihen jokin kolahtaa? Tosin ei kai mene niin pieneksi silpuksi kuin 4mm lasi? Onko kellään kokemusta 6mm ikkunalasin hajoamisesta, meneekö rikki jos lapsi heittää pikkuauton ikkunaan? Luulisi että särö ainakin tulee ja eikös lasi ole silloin vaihdettava asap?
- Meilläpäin
Ja miten tuollainen kiinteä ikkuna vaihdetaan? Pelkkä lasielementti vaihdetaan? Listoja ei tarvitse ulkoakaan poistaa?
- Jortik-ka
Sählyä olohuonees, jo on meininkiä oliskoos syytä laittaa panssarilasia?
- OivaMela
Sekarotuisilla mulkunkuulilla ei ole käytöstapoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553793- 332231
- 402104
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171721Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401552Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251492- 801447
- 1411186
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221143Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115