Kesäpaikkaa/tilaa/tonttia maalta jostain?

Jesjes80

Etsitään EDULLISTA vanhaa taloa,mökkiä,tilaa,tonttia,määräalaa ensisijaisesti eteläisestä Suomesta. Kylät ja haja-asutusalueet.Mieluiten Järvi-Suomesta. Mutta voihan sitä muualtakin tarjota. Ei olla tarkkoja paikkakunnan suhteen kunhan miellyttää. Ei haittaa ns purkukuntoiset rakennukset. Kunhan saa rakentaa jos ei voi vanhoja korjata ja on tarpeeksi tilaa. Eli mieluiten vähintään 5000neliöö..isompi parempi.

Yhteydenotot osoitteeseen: [email protected]

6

99

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exvälittäjä

      En suosittele järveä.
      Niissä lilluu levät.
      Jokitontteja saatat saada oikeasti halvalla ja pääset uimaan, kalastamaan jne.
      Suosittelen.

      järvipaikat turhan ylihinnoiteltuja nykyisin, ei päätä eikä häntää moisessa.

    • jesjes80

      Jaa. Itseasiassa etsitään kuivanmaan tonttia mutta läheltä järviä. Että pääsee soutelee,kalastaa ja uimaan. Ei rantatonttia.

    • Pakkohuutokaupasta

      Katseleppa netistä, huutokauppa.com sivustolta.
      sieltä voit etstiä sopivaa kohdetta.

    • voidaanmyydä

      Ei näytä tarjontaa olevan jota ihmettelen kyllä.

      Ei olisi eteläinen suomi vaan itäinen suomi ja kyseessä olisi pohjois-karjala.

      Miltä kuulostaa keltainen tupa ja noin 5000m2 tontti ?

      Kyseessä on pieni rintamiestalo alak.60m2 yläk.20m2 lämminhuone.
      Kohde maalla ja naapuriin 500m ,erittäin hyvä joki laatokalle saakka matkaa joelle 2km pääsee tietä pitkin vaikka autolla tosi hyvään kohtaan,(koskelle) saa todella hyvin kalaa kuten taimenta ,kuhaa ,joella on useita koskia sekä tulipaikkoja kuten tuossa talon läheisyydessä on.

      Lisänä olisi myös täysin kirkasvesinen lampi hyvällä hiekkarannalla 2 km tähänkin talosta (kyläläisten käytössä),ponttooni laituri ja pukukopit,ei ruuhkaa koskaan rannalla.Näkee pohjan 10 metriin melko helposti.

      Huippuhyvät netti yhteydet mokkulalla,kunnalinen vesi vaikka sijainti onkin erähenkinen, sähkö maakapelilla 500m päästä seinään.

      Kolminkertaiset ikkunat,leivinuuni,hella,varaava takka,suuret terasssit heti ulko ovelta katettuna valokatteella,muutamanvuoden vanhat valkeat rännit(takuu voimassa).uudehkot vesi hanat,(sisä wc suihkulla,kaakelit lattiassa seinissä,eteinen ja tässäkin lattia lämpö rakennettu 1990)

      Talo muutoin rakennettu 1953.

      keittiöä uusittu siis tupa keittiö,jääkaappi/pakastin 2015 kesällä ja kahdella moottorilla,liesituuletin ja tasot pyökkiä.

      Talo maalattu samoin kun ulkosaunakin 2014 kesällä. (holvimaaakellari)

      Elikkäs kanootilla ja venellä voisi mennä joella ja lasketella koskia ja lammella veneellä se ei ole ihan pieni lampi.

      joellakin taitaa olla 9 tai 12 koskea.

      Lisäksi voit käydä rajantakaa bensat nopeasti alle 50 centtiä litra,tupakit kartonki 6-7 euroa ym.....ei tule mökki reisulle hintaa juuri mitään kun hyödyntää noin,raja on auki aina yötä päivää.

      Tästä luovumme 49000e.

      kiinostaako?

      Niin sitä vielä että on luonnon helmassa,tasaiset on nurmikot ja luonnon elukat ja lintujen kevät ja syys muutot näkee todella selkeästi.

      Karhutkin näkee suoraan ikkunasta tai terassilta mikäli ovat liikkeellä.(nähty siis joskus)

      Kohde pidetty lämpimänä ja asuttuna.

      • LandeUnelma

        Onko pihapiirissä tallirakennusta/ latoa johon saisi hevoselle tallipaikan laitettua?


    • maallemaalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      202
      1774
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      98
      1455
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1245
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1167
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1072
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1038
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      930
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe