Huomioikaa asunnon valinnassa se, että ei toinen naapurihuoneisto tunkeudu osittain toisen asunnon puolelle. Sellaisia pohjaratkaisuja on paljon kerrostaloissa ja on huono. Melu tulee paljon helpommin vaikkapa tunkeutuvasta naapurin yksiöstä kun sitä seinäpinta-alaa on enemmän kuin suorakulmaisissa pohjaratkaisuissa. Meilläkin kaksioon tunkeutuu osittain naapuriyksiö, ja kaikki kuuluu sieltä, eteiset ovat aivan vastakkain ja ulko-ovetkin 20 cm päässä toisistaan porraskäytävän kulmauksessa, ja oven paiskominenkin yöllä herättää kivasti, samoin naapurineidin korkkaireiden kopse ja hihittely kapakkatuttavuuksiensa kanssa.
Välttäkää huoneistoa missä toinen asunto tunkeutuu
5
118
Vastaukset
- veemäinenratkaisu
Niin ja se vasta häiritsee kun alkaa naapurineidin paneminen, sitä voihkintaa ja ryskettä ei jaksa kuunnella.
- Oletvaankateellinen
Liukkaille vaan! Vai eikö sitäkään jaksa? Vai onko ruma neiti?
- hätistä-pois
Katso että toinen asunto on erotettu seinällä omasta asunnostasi. On ikävää jos se tunkeutuu väkisin Sinun kämppääsi.
- OmaanTaloon
Joo juuri tuon naapureiden tunkeilun vuoksi muutin omakotitaloon riittävän isolle tontille. Rakensin aidat vielä ympärille ettei tunkeudu naapurit saati sitten heidän kämppänsä meille. Rihlakko asekaapissa pitää liian lähelle tunkeutuvat loitolla.
- fdtjkll
Jos laittaa tällaista listaa ovien pieliin ja jalkalistojen paikalle, niin voisi auttaa.
http://www.binja.fi/Tiivistyslistat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991736
- 741494
- 501427
- 581346
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041308SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 36847
- 60781
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755