Mieleinen sanoma-/viikkolehti

Oletteko pitänyt jostakin päivä-,sanoma-,tai viikkolehdestä niin paljon että sen ilmestymistä olette odottaneet mielenkiinnolla?

Päivälehtihän pitää melkein jokaisella lukea heti aamuisin jos se postilaatikkoon tai postiluukkuun ilmestyy. Maaseudulle tulee kyllä useimmiten vasta iltapäivällä, tai silloin kun postin jakeluauto sen tuo.

Muistatteko mitään sellaista viikko- tai kerran kuukaudessa ilmestynyttä jota olette odottaneet melkein postilaatikon luona milloin se on postiautosta laatikkoon nakattu?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juu, lapsena tultiin juosten koulusta kotiin Aku Ankka päivänä.

Äänestä

Kyllä Seiskapäivää on niin himoittava lehti, että on mentävä jo keskiviikkoiltana R-kioskin eteen makaamaan makuupussissa yön yli, että saa lehden jo heti aamusta.
No ei vaan.
No, ihminenhän aivopeseytyy odottamaan sitä lehteään, jos tulee Hesari ja joku aamu jää tulematta, se on maailmanloppu. To-Pe ihmiset odottavat niitä Seurojaan ja Apujaan ja toki Seiskaakin henkitoreissaan kun niihin on tottunut. Joku odottaa keskiviikon Aku Ankkaa.
Itse odotan, että tilausjaksot viimeistenkin tilausten osalta päättyisi, niin postiluukun saranatkin alkaisivat toipua kun enää saisi laskuja tosi harvakseltaan, lähinnä sähkö. Vuokrasaldot tuleekin koko vuoden jakso etukäteen. Vielä kun pääsen eroon työpuhelimesta (päivystys luuri), minulle jää sopivasti vain Prepaid. Sitä lataan 1 - 2 kertaa vuodessa a 20 euroa. Harmittaa tietysti luopua työpuhelimesta, kallis älypuhelin jossa on 4 G ja rajattomasti käyttöä, firman piikkiin. Se on niin näppärä niin loma nettinä mökillä kuin muutenkin.
Niin, että paperi lehdetkin alkavat olla suht tarpeettomia koska netissä on tieto maailmaa riittävästi, liikaakin.

Äänestä
  • Olen tilannut seiskan ja hymyn. Korkeasti koulutettu suklainen meinasi saada shokin kun kerroin. Viis minä siitä, vaikka lukeudun rahvaaseen mielitekojeni osalta olen pärjäillyt oikein hyvin. Ehkä paremmin kuin paheksujani.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanomalehti kirjoitti:

Oletteko pitänyt jostakin päivä-,sanoma-,tai viikkolehdestä niin paljon että sen ilmestymistä olette odottaneet mielenkiinnolla?

Päivälehtihän pitää melkein jokaisella lukea heti aamuisin jos se postilaatikkoon tai postiluukkuun ilmestyy. Maaseudulle tulee kyllä useimmiten vasta iltapäivällä, tai silloin kun postin jakeluauto sen tuo.

Muistatteko mitään sellaista viikko- tai kerran kuukaudessa ilmestynyttä jota olette odottaneet melkein postilaatikon luona milloin se on postiautosta laatikkoon nakattu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu