Mulla on ollu käytössä losatrix verenpainelääke ja herännyt epäilys että se heikentää erektioita.viimeisen vuoden on seisokki heikentynyt .testosteroidin taso on testattu ja vähän alentunut iän myötä.onko muilla samaa ongelmaa tullut losatrixin kanssa?
verenpainelääkkeet ja erektio
10
10475
Vastaukset
- olehyvä1294819
Voi aiheuttaa. http://spc.fimea.fi/indox/nam/html/nam/humpil/0/11052930.pdf Tässä s.7 kohdassa esiintymistiheydeltään tuntemattomat haittavaikutukset.
- Anonyymi
Mul ei.
- older
ehkä vaihdoin itse candesartan on mielestäni parempi
- abcdxyc
Minulla on 15 vuotta ollut micardis verenpainelääke, minkä aikana olen havainnut erektion heikkenemistä. Sain siihen sain avuksi panteston lääkkeen, en ole suuria vaikutuksia havainnut. Pari vuotta sitten tuli myös 2-tyypin diapeteksen hoitoon metforem lääke. Erektio on edelleen heikentynyt. Oletan lääkityksellä olevan negatiivisen vaikutuksen erektioon ja olen yrittänyt hoitoa terveellisillä elämän tavoilla, että pääsisin lääkkeistä eroon.
- exramiprill
Jos verenpainelääkitys johtuu osittainkaan elämäntavoista niin niissä on syy erektiovaikeuksiin.
Radikaali muutos elämäntapoihin ja puolessa vuodessa voin jättää lääkityksen pois.
Ravinnon laatu, savuttomuus ja täydellinen alkoholittomuus sekä riittävästi sopivan intensiivistä liikuntaa niin tulosta tulee.
Ns. "hyötyliikunta" ei ole riittävää eikä "ulkoilu riittävän kuormittavaa. - ihanomavalintasion
Korkea verenpaine ei ole itsenäinen sairaus, vaan oire niinkuin on esimerkiksi kuume.
Molemmissa tapauksissa olisi hyvä selvittää oireen aiheuttaja.
Suomessa noin miljoona ihmistä syö verenpainelääkkeitä!
http://personal.inet.fi/koti/remeli/verenpaine.htm - Anonyymi
lääkärit sivuuttaa syyn ja hoitaa vain oiretta. näin toimii kokoomuslääketiede
- Anonyymi
täällä nuori 23v kundi jolla on synnynäisenä sairauksena korkea verenpaine, yläpaine ainuastaan.
Nappuloina itellä tähän on losatrix ja amlotario ja näitä napsimalla saa erektio häiriön 100% varmuudella.
Olen syntymästä lähtien noudattanut erinomaista ruokavaliota ja ottanut ravintolisiä ja kroppakin on kuin täydelisellä atleetikolla voimineen mutta kunnes aloitin lääkityksen niin hävisi seisokkinikin sitten.
Tiedoksi muillekkin vuan, kannattaa lääkäriltä kysyä vaihtoon vaihtoehtona lääke mikä ei vaikuta erektioon. - Anonyymi
Ja itselleni urologi on taas nimenomaan määrännyt verenpainelääkkeitä erektiohäiriöön. En ole vielä aloittanut. Kun juurikin mietityttää moinen asia.
- Anonyymi
Losatrix täällä käytössä ja väitän että heikentää erektiota. Nyt muuttanut elintapoja niin että pystynyt lopettamaan lääklååen käytön, jää nähtäväksi tulokset. Myös uni ollut heikompaa lääkityksen aikana, se saattaa vaikuttaa myös erektioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku295037Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova641904HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1121813- 1111680
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291644Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p230946- 71911
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44877Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54823- 53792